Kur'an-ı Kerim'de Geçen 150'den Fazla Kız İsmi

Sevgili anne baba adayları, kız bebeğiniz için bir isim düşündün mü? Kur'an-ı Kerim'de adı geçen kızların isimlerini sizler için derledik. Kur'an-ı Kerim'de kız bebeğiniz için seçebileceğiniz birbirinden güzel kız isimleri vardır. Bu yüzden Kur'an'da adı geçen kızın isimlerini aramaya başlayın.

Kur'an-ı Kerim'de adı geçen ve kızınıza mükemmel bir şekilde yakışacak en anlamlı, özel, güzel kız isimlerinden bazılarını seçerek sizin için bir liste oluşturduk. Şimdi Kur'an'da geçen en güzel kız isimlerinden birini seçmek için okumaya devam edin!

A ile başlayan Kur'an-ı Kerim'de geçen kız İsimleri

İşte kızınız için seçebileceğiniz Kur'an'da bahsedilen kız isimlerinin listesi:

1. Anife  Muhammed suresinde Anife geçmektedir ve kız bebek ismi olarak kullanılmaktadır. Gençlik çağının başlaması anlamına gelmektedir. 2. Ahsa  Birçok ayette geçen Ahsa kız ismi olarak kullanılır. Hesap etme ve sayma gibi anlamları bulunur. 3. Aden  Necm ve Hud surelerinde geçen Aden kız ismi olarak kullanılmaktadır. Allah’ın yasaklığı kavimlerden birinin ismidir. 4. Asiye  Husa as’ı bırakıldığı nehirden alıp büyüten ve Firavun’un eşi olan Asiye’dir. Acı çeken kadın ve asi anlamları bulunmaktadır. 5. Ahsen  Tin suresinde geçmektedir. Çok güzel ve ne güzel gibi anlamları bulunur. 6. Akay  Dolunay. 7. Aksa  En uzak yer. 8. Azze  Pek çok ayette yer almaktadır. Saygıdeğer ve saygılı manasına gelmektedir. 9. Azra  Azra Medine'nin bir diğer ismidir. Kuranda geçen Azra ismi el değmemiş anlamına gelmektedir. 10. Asel  Muhammed suresinde geçer ve cennet balı anlamını taşır. 11. Alime  Bilgi sahibi olan kız anlamındadır. 12. Aleyna  Kuran'da Aleyna sıkıntılardan kurtulmak anlamında kullanılan bir isimdir. 13. Asi  Dik baslı, baş kaldıran anlamındadır. 14. Atiye  İsmi bağışlama ya da gelecek anlamlarında kullanılmaktadır. 15. Aliye  Yüce, yüksek anlamındadır. 16. Amine  İnanılır, güvenilir, peygamber efendimizin annesinin adıdır.

B ile Başlayan Kur'an-ı Kerim'de geçen kız İsimleri

İşte küçük kızınız için Kur'an-ı Kerim'de geçen kız isimleri listesi:

1. Bükre  Fetih suresinde geçen bu isim sabah vakti anlamını taşır. 2. Benan  Enfal ve Kıyamet surelerinde geçer ve parmakla gösterilen kişi anlamını taşır. 3. Beyza  Kuran’da geçen ve günahsız, beyaz ve ak anlamlarını taşır. 4. Benna  Sad suresinde geçen bir isimdir. Yapı kuran, oluşturan kişi anlamına gelir. 5. Belinay  Cennette peygamber çiçeği. 6. Bengisu  Ebedilik, ölümsüzlük veren su. 7. Beren  Güçlü, kuvvetli, akıllı. 8. Buğlem  Kuranda geçen Buğlem ismi cenneti müjdeleyen melek anlamına gelmektedir. 9. Berra doğru sözlü ve hayır işleyen kimse manasına gelmektedir. 10. Beylem Kuranda geçen bir isim olup çiçek buketi anlamına gelmektedir. 11. Beyna  İyi ya da kötünün arasında kalmış anlamındadır. 12. Berka  Hem kız hem de erkek ismi olarak kullanılan Berka şimşek anlamındadır 13. Berzah  Dünya ile ahiret arasında kalan ölen insanların ruhlarının gittiği mekandır. 14. Bereket  Hem kız hem de erkek ismi olarak kullanılmakta ve bolluk anlamındadır. 15. Berfin  kardan yapılmış, tertemiz. 16. Betül  Namuslu, temiz kadın.

C ile Başlayan Kur'an-ı Kerim'de geçen Kız İsimleri

İşte Kur’an-ı Kerim'degeçen küçük kızınız için seçebileceğiniz bazı kız isimleri:

1. Cedide  İsra suresinde geçen ve az zamandır bilinen anlamına gelir. 2. Ceylin  Cennet kapısı anlamına gelmektedir. 3. Cennet  Kuran’da 62 yerde geçen bir isimdir. İyilik yapanların sonsuz olarak mutlu yaşayacakları yer anlamına sahiptir. 4. Cevza  Eskiden ikizler burcuna verilen isim

D ile Başlayan Kur'an-ı Kerim'de geçen Kız İsimleri

İşte kızınız için seçebileceğiniz Kur’an-ı Kerim'de geçen en güzel kız isimlerinden bazıları:

1. Duhan  Kıyamet gününde ortaya çıkması beklenen duman anlamındadır. 2. Dilay  Ay gibi güzel ve gönülleri aydınlatan anlamlarına sahiptir. 3. Duha  Duha kuşluk vakti anlamına gelmektedir. Bu isim hem kız hem de erkek çocuklarına verilebilir. 4. Dürre  İnci tanesi anlamına gelmektedir. 5. Didar  Didar güzel yüz ve güzel görünüş anlamına gelmektedir. 6. Dünya  Üzerinde yaşadığımız toprak ve deniz anlamına gelirken; hayal, düşünce anlamında da kullanılmaktadır.

E ile Başlayan Kur'an-ı Kerim'de geçen Kız İsimleri

İşte Kur'an'da geçen ve aralarından seçim yapabileceğiniz E harfi ile başlayan Kız adlarının bir listesi:

1. Esra  İsra suresinde geçer ve karanlıkta yol gösteren anlamına gelir. 2. Ecmel  Oldukça güzel anlamındadır. 3. Ebrar  iyilik ve hayır seven anlamındadır. 4. Ecrin  Allah’ın hediyesi anlamındadır. 5. Eda  Davranış, tutum. Bakara suresinde geçer. 6. Elif  Arap alfabesinin ilk harfi, ince ve uzun boylu kız. 7. Emel  İstenen, beklenen. 8. Erva  Temiz, ahlaklı kız. Çok güzel, genç. 9. Efide  Efide kalp manasına gelmektedir. Kuranda ise Efide ismi Ahkaf ve Secde surelerinde geçmektedir. 10. Esife  Bu isim kederli, tasalı ve gamlı anlamına gelmektedir. Kuranda Araf suresinde de geçmektedir. 11. Ela  Farsça kökeninden gelen Ela ismi, göz rengi olarak bilinir. 12. Esma  Allah'ın isimlerinden biridir. Duyma ve işitme anlamında da kullanılır. 13. Emine  Emin, güvenilir anlamlarına gelir. 14. Evsa  Emreden insan anlamındadır. 15. Evla  Daha iyi olmak anlamındadır. 16. Esved  Hem kız hem de erkek ismi olarak kullanılan Esved kara anlamındadır. 17. Ezel  Hem kız hem de erkek ismi olarak kullanılan Ezel, başlangıcı olmayan anlamına gelir. 18. Ecre  Ödül. 19. Evsan  Put. 20. Eslem  Allah'a teslim olmak anlamında.

F ile Başlayan Kur'an-ı Kerim'de geçen Kız İsimleri

İşte Kur'an'da geçen F harfi ile başlayan duyulmamış bazı Kız isimleri:

1. Firdevs  Cennetin en güzel bahçesi. 2. Ferda  Gelecek ve yarın anlamlarına gelir. 3. Feriha  Tevbe ve Bakara surelerinde geçer. Ferahlığa ulaşmak anlamındadır. 4. Fecir (Fecr)  Kuran’ın 89. sûresidir. Kız ismi olarak kullanılır. 5. Fecir İsminin Anlamı  Tan, sabah aydınlığı, gün doğumu, tanyerinin ağarması. 6. Firdevs İsminin Anlamı  Cennet, Cennet’in en yüksek derecelerinden biri, altıncı Cennet, Cennet hahçesi, mutluluk ülkesi; bahçe, bostan.

Ufaklığınıza güzel kız isimleri bulmak için makalemizi okuyun.

G harfi ile Başlayan Kur'an-ı Kerim'de geçen Kız İsimleri

İşte G harfi ile başlayan Kur'an'da geçen bazı güzel bir kız ismileri:

1. Gözen  Samimi ve ilginç anlamlarına gelir. 2. Gani  1. Zengin, varlıklı. 2. Bol. 3. Allah adlarındandır

H harfi ile Başlayan Kur'an-ı Kerim'de geçen kız İsimleri

İşte Kur’an’da geçen ve miniğinize seçebileceğiniz bazı kız isimleri:

1. Hüma  Devlet kuşu, saadet anlamlarına gelir. 2. Henna  Kına ağacı anlamındadır. 3. Halide  Sonsuz. 4. Hamiye  1.Koruyan, 2. Kızgın, çok sıcak. 5. Hazen  Hüzün, keder. 6. Hüsna  Çok güzel ve en güzel. 7. Havva  Hz. Adem’in -aleyhisselam- hanımıdır. Dünyadaki ilk kadındır. Kız ismi olarak kullanılır. 8. Hacer  Kabe'nin duvarındaki siyah. 9. Hilal  Hadislerde geçmektedir. Ramazan orucunun başlangıcı ve bitişi olarak görülür. Kız ismi olarak kullanılır. 10. Hasibe  Saygın ve değerli kişi. 11. Havva İsminin Anlamı  Canlı, ya­şayan demektir. 12. Hamiyet  Koruma, kollama. 13. Hilal İsminin Anlamı  Ayın ilk günlerinde aldığı yay biçimi, ayça, yeni ay anlamlarına gelir. 14. Huda  Doğru yol ya da doğru yol gösteren kişi. 15. Huri  Güzel. 16. Hayat  Yaşaman devamlılığını ifade etmektedir.

I harfi ile Başlayan ve Kur'an-ı Kerim'de geçen bazı Kız İsimleri

İşte kur'an-ı Kerim'de geçen en güzel kız isimlerinden bazıları:

1. Ikra  Oku anlamındadır. 2. Imran  Evine bağlı olan kadın anlamındadır. 3. Izgi  Adil, zeki ve güzel anlamındadır. 4. Itır  Güzel koku anlamındadır. 5. Irem  Cennete benzeyen bahçe. 6. Irem Isminin Anlamı  Cennet bağı, dünya cenneti, cennet kadar güzel ve bayındır yer. 7. Irmak  Kur'ân'da bazı sûrelerde geçer. Kız ismi olarak kullanılır. 8. Irmak  Akarsu: Ayırmak, uzaklaştırmak.

K harfi ile Başlayan ve Kur'an-ı Kerim'de geçen Kız İsimleri

İşte K harfi ile başlayan ve Kur'an'da geçen, duyulmamışKız isimlerinden bazıları:

1. Kevser  Cennetteki bir ırmağın ismidir. 2. Kadem  Uğurlu. 3. Kübra  Büyük olan. 4. Karye  Küçük yerleşim yeri. 5. Kader  Alınyazısı anlamına gelir.

L Harfi ile Başlayan ve Kur'an-ı Kerim'de geçen Kız İsimleri

İşte Kur’an’da geçen ve L harfinden başlayan birkaç kız ismi:

1. Lamia  Parlayan, pırıldayan. 2. Leyal  Gece anlamında. 3. Lina  Hurma fidesi. 4. Lema  Parlak olan şey.

M Harfi ile Başlayan ve Kur'an-ı Kerim'de geçen Bazı Kız İsimleri

İşte Kur'an-ı Kerim'de geçen ve M harfi ile başlayan bazı güzel kız isimleri:

1. Melda  Narin ve ince yapılı anlamındadır. 2. Melike  Kadın hükümdar anlamındadır. 3. Merve  Mekke’de bulunan bir dağın ismidir. Bakara suresinde yer alır. 4. Melek  Haberci, elçi. 5. Meryem  Dindar kadın. 6. Müberra  Temiz insan. Nur suresinde geçer. 7. Mina  Kız ismi olarak kullanılır. 8. Malike  Sahiplik. 9. Meşkure  Beğenilmeye değer bir şey. 10. Maide  Yemek. 11. Mensure  Dağınık. 12. Mavera  Bir şeyin arka tarafında kalmayı tercih etmek. 13. Medine  Hz. Muhammed'in mezarının bulunduğu şehrin ismidir. 14. Mukaddes  Mübarek olan şeylere atıfta bulunmak. 15. Münteha  Son anlamında kullanılmaktadır.

Kur'an-ı Kerim'de N Harfi ile Başlayan Kız İsimleri

İşte Kur'an-ı Kerim'de geçen ve N harfi ile başlayan bazı anlamlı kız isimleri:

1. Neveda  Farklı havası olan anlamındadır. 2. Neşe  Sevinç. 3. Nisa  Kadın. 4. Nur  Aydınlık, parıltı. 5. Nüha  Akıl. Taha suresinde geçer. 6. Nadiye  Bir mecliste bulunma, toplantıya katılma.

O harfiyle başlayan ve Kur'an-ı Kerim'de geçen Kız İsimleri

İşte Kur'an-ı Kerim'de adı geçen veO harfiyle başlayan kız isimleri:

1. Özgün Şiir anlamındadır.

Güzel türk kız isimleri bulmak için yazımızı okuyun.

P Harfiyle Başlayan ve Kur'an-ı Kerim'de geçen Kız İsimleri

İşte Kur'an-ı Kerim'de adı geçen ve P harfiyle başlayan kız isimleri:

1. Pamira Orta Asya’da yayalardan birinin ismidir.

R Harfiyle Başlayan ve Kur'an-ı Kerim'de geçen Kız İsimleri

İşte Kur'an-ı Kerim'de geçen ve aralarından seçim yapabileceğiniz bazı kız bebek isimleri:

1. Ravza  Yeşilliği ve suyu bol olan yer anlamındadır. 2. Rana  Göze hoş gelen, güzel anlamındadır. 3. Reyhan  Güzel koku. 4. Radife  İnsanlar öldükten sonra üflenecek olan sur.

Kur'an-ı Kerim'de S Harfi ile Başlayan Kız İsimleri

İşte kızınız için seçebileceğiniz ve Kur’an’da geçen kız isimlerinin listesi:

1. Saye  Sahip çıkan anlamındadır. 2. Serra  Rahatlık ve genişlik anlamındadır. 3. Şeyma  Vücudunda ben gibi izi olan demektir. Peygamber (s.a.v)’in süt kardeşinin ismidir. 4. Sare  Halis, katkısız, prenses. 5. Selva  Bıldırcın, kuş. 6. Sema  Gökyüzü, üst. 7. Sena  Şimşek parıltısı. 8. Sidre  Cennetteki ağaçlardan biri. 9. Şevval  Ay takviminin onuncu ayı, Ramazan Bayramı ile başlayan ay, bayram ayıdır. Kız ismi olarak kullanılır. 10. Sara  Prenses. 11. Serap  Bir yanılsama biçimidir. 12. Sündüs  İpek kumaş. 13. Sacide  Secde eden. 14. Selime  Sağlam kişilik. 15. Sıdıka  Sadık kalan, doğru söyleyen kişi. 16. Sera  Farsça, köşk anlamına gelirken; Arapça, yer anlamına gelmektedir. 17. Saliha  Dinin emirlerini yerine getiren kişilere verilen addır. 18. Şura  Meclis, danışma. 19. Şüheda  Şehit anlamındadır. 20. Sultan  Hem kız hem de erkek isminde kullanılan Sultan, Kur'an'da birçok ayette geçmektedir.

T Harfiyle Başlayan ve Kur'an-ı Kerim'de geçen Kız İsimleri

İşte Kur'an'da geçen ve küçüğünüz için seçebileceğiniz bazı anlamlı kız isimleri:

1. Tuana  Cennete düşen ilk yağmur damlasıdır. 2. Tamay  Dolunay demektir. 3. Tuba  En güzel, en iyi. Kökü yukarıda, dalları aşağıda olan bir cennet ağacı. 4. Tuğba  Cennette bulunduğuna inanılan bir ağaç ismidir. 5. Tuğyan  Coşkun. 6. Tayyibe  Temiz.

U Harfiyle Başlayan ve Kur'an-ı Kerim'de geçen Kız İsimleri

İşte Kur’an-ı Kerim'de adı geçen ve U Harfiyle başlayanbirkaç güzel kız ismi:

1. Ülfet Dostluk kurulabilecek kişi demektir. 2. Ufuk Necm suresinde geçer. Kız ve erkek ismidir.

V ile Başlayan ve Kur'an-ı Kerim'de geçen Kız İsimleri

İşte V Harfiyle başlayan ve Kur'an-ı Kerim'de geçen kız ismi:

1. Vildan Yeni doğmuş bebek anlamındadır.

Kur'an-ı Kerim'de geçen ve Y Harfi ile Başlayan Kız İsimleri

İşte Kur'an'da geçen birkaç güzel kız ismi:

1. Yüsra Kolay olan anlamındadır. 2. Yezra Çoğalmak. Şura suresinde geçer.

Kur'an-ı Kerim'de geçen ve Z Harfi ile Başlayan Kız İsimleri

İşte Z harfiyle başlayan ve Kur'an-ı Kerim'de geçen kızların isimlerinin kısa bir listesi:

1. Zümra  zeki, güzel, bilgili ve iyi ahlaklı kadın anlamındadır. 2. Zehra  Gül yüzlü, parlak yüzlü, çiçek simalı. 3. Zeliha  Su perisi anlamındadır. 4. Zülfa  Yakınlık anlamında kullanılmaktadır. 5. Züleyha  Peri gibi güzel olmak anlamındadır. 6. Zülal  Berrak, saf, tatlı, soğuk su.

Umarız sevgili kızınız için Kur’an’da geçen en güzel kız bebek isimlerinden birini seçmenize yardımcı olabilmişizdir.