Doğum sancılarını rahatlatma yöntemleri

Doğumda sancı ve rahatsızlık hissetmeniz tamamen normal. Tabii doğum sırasında sizi rahatlatacak pek çok yol vardır. Doğumun öncesinde doğal ağrı kesme yöntemlerini öğrenebilir ve pratik yapabilir, doğum ilerledikçe diğer teknikleri de deneyebilirsiniz. İlaç ve tıbbi prosedürleri de ihtiyaç durumunda doktorunuzdan temiz edebilirsiniz. 

Büyük gününüzde hangi önlemler dizisini kullanacağınıza karar vermeden önce her birinin avantaj ve dezavantajlarını değerlendirmelisiniz. İşte seçenekleriniz:

İlaçsız ağrı tedavisi

 • Rahatlama teknikleri

Doğum eğitmenleri, hemşireler ve bu tekniği kullanmış olan kadınlar, doğumda kas gerginliği ve ağrıyı azaltmak için müdahalesiz bir yöntem olarak bunu tercih ederler. Progresif vücut rahatlatma – vücudunuzda gerginlik atıcı bir “yürüyüşe” çıkmak – doğum sırasında yararlanabilmeniz için önceden öğrenebileceğiniz ve pratik yapabileceğiniz bir yöntemdir.

 • Masaj

Eşiniz doğum sırasında kollarınızı, bacaklarınızı veya sırtınızı, rahatlamanıza yardımcı olmak ve gerginlik ve acıyı azaltmak için ovabilir ya da hamile masajı yapan uzmanlarla bir seans düşünebilirsiniz.

 • Sallanma

Doğumun büyük kısmını, soluk alıp verirken rahatlamak üzere ileri geri hareket ederek bir sallanan koltukta geçirin.

 • Yürüyüş

Yürüyüş veya sadece yatağınızın kenarında hareket etmek, rahatsızlık hissini azaltırken kasılmaların daha güçlü ve daha düzenli gelmesine yardımcı olur.

 • Pozisyon değiştirme

Aynı pozisyonda bir saatten fazla kalmayın ve yüz yukarı gelecek şekilde dümdüz uzanmayın. Bunun yerine yatağınızda veya bir sandalyede dik oturmayı, çömelmeyi ve bir doğum topunun üzerinde sallanmayı veya bir sandalyenin veya doğum yatağınızın üzerine ters oturarak öne eğilmeyi deneyin.

 • Hidroterapi

Duşta su sırtınıza gelecek şekilde oturmayı veya bir jakuzi küvetinde uzanmayı deneyin. Her doğum merkezi veya hastanede oda içinde bir küvet veya duş bulunmaz; doğum sırasında bu rahatlama yöntemini kullanmak isterseniz, bu olanağı sunan bir tesisle önceden anlaşın.

 • Sıcak veya soğuk kompres

Sırtınıza yerleştirilecek bir sıcak kompres veya buz torbası, dolaşımı artırarak ağrıyı azaltabilir.

 • Solunum teknikleri

Kasılma sırasında belirli solunum teknikleri, rahatlamanıza yardımcı olarak ilginizi ağrıdan başka bir şeye odaklamanızı sağlayacak. Doğum ilerledikçe üç adet solunum tekniği kullanılır (yavaş, modifiye ve ritmik).

 • Müzik

Sizi rahatlatan favori şarkılarınızın telefon, tablet ya da dizüstü bilgisayarınızda yüklü olduğundan emin olun. Kulaklıklarınızı veya kulak tıkaçlarınızı unutmayın.

İlaç ve anestezi

 • Rahatlatıcı ilaçlar

İlaçlar, kendinizi gergin hissediyorsanız enjeksiyon olarak da verilebilir fakat kendinizi uykulu hissetmenize yol açabilir. Bunlar doğum sırasında herhangi bir anda kullanılabilir. Bazen yukarıda listelenen ilaçsız tekniklere ek olarak bir kas rahatlatıcı, kasılmaları atlatmanız için gereken tek şeydir.

 • Epiduralli anestezi

Epidural omurganıza yapılan bir iğnedir ve sancı hissinin çoğunu ortadan kaldırır. Etkisini yaklaşık 30 dakika içinde gösterir. Epiduraller çoğu kadına neredeyse tam bir ağrı kesintisi sunarken, riskler de mevcuttur: Epidural aktif doğuma başlamadan önce, erken verilirse, doğumu yavaşlatabilir, bu durumda işlerin ilerlemesine yardımcı olmak adına başka prosedürlere başvurulabilir.

Hangi ilaçsız rahatlama tedbirini veya ağrı kesici ilacı kullanacağınızı önceden bilmek zordur. Doğum başlayınca, doğumun yoğunluğu ve uzunluğuna göre karar verebilirsiniz. Şimdilik önemli olan şey bu konudaki araştırmanızı tam olarak yapmak. Seçenekleriniz hakkında tüm bilgileri edinin, doktorunuza danışın ve doğru kararları alabilmek adına kendinize güvenin.

Gebeliğinizin son birkaç haftasında sizi başka nelerin beklediğini merak ediyor olabilirsiniz, ayrıca doğum sırasında sizi neler beklediğine dair daha fazla değerli bilgiye de buradan ulaşabilirsiniz.

Çerez Onayı