Anneden Anneye: Gebelik haberimi nasıl verdim?

Bebeğinizin tahmini doğum tarihini hesapladıktan sonra, muhtemelen ilk üç aylık dönemin sonunda hamileliğinizi nasıl duyuracağınızı düşünmeye başlayacaksınız. Burada anneler hamileliklerini çevreye nasıl haber verdiklerini paylaşıyorlar. Onların fikirleri, o müthiş haberi nasıl duyuracağınız konusunda size ilham verebilir.

Zeynep, 30, Bursa

“Bir aile içi oyun gecesi düzenlemek için ailedeki herkese bir e-posta gönderdim. Hepimiz bir araya geldiğimizde resim çizerek kelime bulma oyunu oynamamızı teklif ettim. Sıra bana geldiğinde, büyük karınlı bir kadın resmi çizdim. Sonra kendime doğru bir ok çizdim. Önce anlamadılar, o yüzden adımın ilk harfini yazdım.

Bu oyunda harf kullanmak yasak olduğu için herkesin ilk tepkisi buna itiraz etmek oldu. Fakat neler olup bittiğini anladıklarında, hepsi çığlık atmaya, ağlamaya, sarılmaya ve gülmeye başladı.”

Burcu, 39, İzmir

“İlk oğlum doğmadan önce eşime Babalar Günü'nde bir Babalar Günü tişörtü ve “#1 Baba” şapkası verdim. Başta kafası karışsa da sonradan baba olacağını anladı. Anneme ilk defa anneanne olacağını anlattığımda bunu ona anneanneler hakkında bir kitap vererek yaptım. Ağlamaya başladığını söylemeye gerek bile yoktur herhalde!”

Zehra, Muğla

“Kız kardeşime tekrar teyze olacağını söyledim (en büyük ablamın zaten çocuğu var). Sonra da ablama ilk defa bir teyze olacağını söyledim! Ailemin tamamı benim için çok heyecanlandı, aileye yeni birinin katılmasından ötürü daha mutlu olamazlardı.”

Dilara, 28, Ankara

“Babam, annem ve 13 yaşındaki erkek kardeşim Zafer'le bir araya gelmiştik. Herkes bizi dinlerken Zafer ile konuşuyorduk ve ona amca olma konusunda ne hissettiğini sorduk. Herkes bir an şaşırmış gibi göründü ve sonra bir heyecan patlaması yaşandı.”

Nergis, 41, Eskişehir

“Bizim durum ilginç, çünkü haberi bana veren kişi eşimdi. ‘Tatlım, son zamanlarda biraz huzursuzsun ve her zamankinden daha fazla yiyorsun. Gebe olabilir misin sence?' ‘Kesinlikle hayır, yani olabilir ama... Dur bekle, belki de öyleyim, diye cevap verdim.' Durumu onayladıktan sonra 19 ve 15 yaşındaki oğullarımızı bir kenara çekip onlar için mükemmel işi bulduğumuzu söyledik—bebek bakıcılığı!”

Çerez Onayı