Doğal yollarla doğum - hamilelikte beslenme

Doğum esnasında yemek yiyebileceğinizi düşünüyor musunuz? Yemelisiniz ama miktarı fazlaca abartmadan.

Büyükanneniz size muhtemelen, “Doğum esnasında yemek yenmez” diyor, çünkü o doğum yaparken kural buydu. Neden yalnızca gelenekler değil, doğum esnasında uygulanan yüksek dozda ağrı kesiciler ve bazen de anestezi idi. Kadınlar büyük oranda kendilerinden geçmiş halde doğum yaparlarken, yutmayı ve nefes almayı düzenlemek de zordu. Eğer bir kadın doğumdan önce yemek yerse, doğum esnasında kusma ve mide krampı geçirme ihtimali vardı ki, bu da zararlı olabilirdi.

Bugün: Benzer tavsiyeler, farklı sebepler

Bugün durum farklı. Doktorlar kadınlara o kadar güçlü ilaçlar vermiyor doğum esnasında. Genel anestezi ise nadiren kullanılıyor. Kadınlar uyanık ve yutma-nefes alma gibi fonksiyonları gayet kontrol edebilir durumdalar, bu nedenle daha önce söz ettiğimiz rahatsızlıklar da çıkmıyor ortaya. Doğum süreci ilerlerken, kimi kadınlar ağrı kesicilerin ya da yoğun ağrının neden olduğu mide bulantısıyla karşı karşıya kalıyor. Eğer mide tamamen boşsa yine kusuyorlar. Bunun hiçbir tehlikesi olmasa da, gereksiz bir rahatsızlık olarak çıkıyor ortaya. 

Ayrıca, sindirim doğum esnasında duruyor. Kanınız midenize değil, doğum işini üstlenen uterusa yönleniyor. Sonuç olarak, doğum esnasında yedikleriniz, özellikle de et ve tahıl gibi yağ açısından zengin yiyecekler midenizde öylece kalıyor. Bu da rahatsızlık verici bir durum ve kusma ihtimalini artırıyor, hem de ister ilaç alıyor ister almıyor olun. 

Doğum esnasında yiyebileceğiniz yemekler

Denir ki, her şeyden vazgeçemezsiniz. Aslında, yeni araştırmalar açlığın mide sıvısının kusma anında daha tehlikeli bir içeriğe dönüştüğünü söylüyor, çünkü yüksek oranda asit ortaya çıkıyor. Eğer doğumun özellikle başlarında acıkırsanız, canınız hiçbir şey istemese de, yağsız, hafif, kolay hazmedilen bir şeyler atıştırabilirsiniz. İşte size birkaç öneri: 

Hafif içecekler (elma suyu, vişne suyu, çay ve soda) Hafif çorbalar Meyve çubukları Hafif kızarmış tost, krakerler Sossuz makarna

Doğumun başlamak üzere olduğunu düşünüyorsanız, ağır ve çok miktarda yemek yemeyin. Doğum esnasında aç kalmak bile ağır bir yemeğin sonuçlarına katlanmaktan iyidir. Yukarıdaki güvenli yemeklerden atıştırın ve bebeğinizi doğurduktan sonra kendinize arzu ettiğiniz gibi bir pizza söyleyin.

Doğum hakkında daha fazla pratik bilgi için doğum hakkında tavsiyeler ve ipuçları yazımıza bir göz atın.

Çerez Onayı