Yola koyul: Hamilelikte Koşu Rehberi

Yollarda, koşu pistlerinde ya da yürüyüş bandında koşmayı seviyorsanız, hamileyken koşmaya devam etmek için bir şansınız var. Koşu, fit kalmak ve aynı zamanda zihninizi temizlemek için etkili, kalp dostu bir yoldur. İster acemi ister deneyimli bir profesyonel olun, neleri göz önünde bulundurmanız gerektiği ve hamileyken nasıl güvenli koşabileceğinizle ilgili ipuçlarını öğrenin.

Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Acemi ya da profesyonel, yapmanız gereken ilk şey, doktorunuzla egzersiz programınızı konuşmak olmalıdır. Hamileyken koşmak çoğu kadın için güvenli olsa da, doktorunuz sizi yapmanız ve yapmamanız gerekenler hakkında bilgilendirmek isteyecektir.

Yapın

  • Bol su için.

  • Sıkmayan, rahat giyecekler giyin.

  • Her zaman önce ısının ve esneyin.

  • Güvenli, iyi aydınlatılmış ve ıssız olmayan alanlarda koşun. Yardıma ihtiyacınız olması durumunda çevrenizde insanlar olmalı.

  • Telefonunuzu her zaman yanınızda taşıyın.

  • Kalori ihtiyacınızla ilgili olarak doktorunuza danışın. Koşmak epey kalori yaktığı ve sizin de iki kişilik enerjiye ihtiyacınız olduğu için, bunu telafi etmeniz gerekebilir.

Yapmayın

  • Sıcak ve nemli havada koşmak.

  • Kendinizi çok uzun mesafeye ya da nefes nefese kalıncaya kadar zorlamak.

  • Eklem ağrısı, göğüs ağrısı ya da baş dönmesine rağmen devam etmek.

  • Çok yemek — öğünlerinizi ufak ve sık tutun.

Hamilelik Trimesterlerinde Koşu

İlk trimester:

Ayak bilekleriniz ve kemerlerinize iyi oturan, yüksek kaliteli, şok emici koşu ayakkabılarınız olduğundan emin olun. Ayrıca iyi destekli ve büyüyen göğüslerinize uyum sağlayan bir spor sütyeniniz de olmalı. Koşu öncesi, sırası ve sonrasında bol su içmeyi unutmayın.

İkinci trimester:

Vücudunuz değiştikçe, ağırlık merkeziniz ve denge duygunuz da değişiyor. Takılıp düşme tehlikesi olduğu için, patika yollarda koşmaktan kaçının, bunun yerine koşu pisti ve asfalt yolları tercih edin. Gelişen bebeğiniz mesanenize daha fazla baskı yaptığı için, yolunuzun üzerinde tuvalet olmasını da isteyebilirsiniz. Çoğu kadın koşarken destekleyici bel bantlarını kullanışlı bulmaktadır.

Üçüncü trimester:

Artık vücudunuzu dinleme zamanı geldi. Herhangi bir acı ya da rahatsızlık hissederseniz durun. Bu noktada, eklemler ve dolaşımda daha az gerilime neden olduğu için tempolu yürüyüşe geçmeyi isteyebilirsiniz.

Daha düşük etkili bir egzersiz tipi için, hamile yogasını göz önünde bulundurabilirsiniz. Vücudunuzu doğuma hazırlamak için, Kegel egzersizlerini deneyin. Ayrıca egzersizler arasında düşünmeniz gereken pek çok şey olduğunu bildiğimizden, neden Bebek İsimleri Sözlüğümüze göz atmıyorsunuz? Aradığınız ilhamı burada bulabileceğinizi düşünüyoruz.

Çerez Onayı