Doğum sancıları sırasında rahatlama yöntemi

Doğum sancıları sırasında rahatlama yöntemi

Bazı şanslı kadınlar için doğum daha kolaydır. Diğerleri içinse rahatsızlık ve ağrı vericidir — fakat böyle olması gerekmez. Doğum sırasında sizi rahatlatacak pek çok yol vardır. Doğumun öncesinde doğal ağrı kesme yöntemlerini öğrenebilir ve pratik yapabilir, doğum ilerledikçe diğer teknikleri de deneyebilirsiniz. İlaç ve tıbbi prosedürler de ihtiyaç durumunda mevcuttur.

Büyük gününüzde hangi önlem veya önlemler dizisini kullanacağınıza karar vermeden önce her birinin avantaj ve dezavantajlarını değerlendirmelisiniz. İşte seçenekleriniz:

İlaçsız ağrı tedavisi

 • Rahatlama teknikleri
  Doğum eğitmenleri, hemşireler ve bu tekniği kullanmış olan kadınlar, doğumda kas gerginliği ve ağrıyı azaltmak için müdahalesiz bir yöntem olarak bunu tercih ederler. Progresif vücut rahatlatma – vücudunuzda gerginlik atıcı bir “yürüyüşe” çıkmak – doğum sırasında yararlanabilmeniz için önceden öğrenebileceğiniz ve pratik yapabileceğiniz bir yöntemdir.
 • Masaj
  Eşiniz doğum sırasında kollarınızı, bacaklarınızı veya sırtınızı, rahatlamanıza yardımcı olmak ve gerginlik ve acıyı azaltmak için ovsun.
 • Sallanma
  Doğumun büyük kısmını, soluk alıp verirken rahatlamak üzere ileri geri hareket ederek bir sallanan koltukta geçirin.
 • Yürüyüş Yürüyüş veya sadece yatağınızın kenarında hareket etmek, rahatsızlık hissini azaltırken kasılmaların daha güçlü ve daha düzenli gelmesine yardımcı olur.
 • Pozisyon değiştirme
  Aynı pozisyonda bir saatten fazla kalmayın ve yüz yukarı gelecek şekilde dümdüz uzanmayın. Bunun yerine yatağınızda veya bir sandalyede dik oturmayı, çömelmeyi ve bir doğum topunun üzerinde sallanmayı veya bir sandalyenin veya doğum yatağınızın üzerine ters oturarak öne eğilmeyi deneyin.
 • Hidroterapi
  Duşta su sırtınıza gelecek şekilde oturmayı veya bir jakuzi küvetinde uzanmayı deneyin. Her doğum merkezi veya hastanede oda içinde bir küvet veya duş bulunmaz; doğum sırasında bu rahatlama yöntemini kullanmak isterseniz, bu olanağı sunan bir tesisle önceden anlaşın.
 • Sıcak veya soğuk kompres
  Sırtınıza yerleştirilecek bir sıcak kompres veya buz torbası, dolaşımı artırarak ağrıyı azaltabilir.
 • Solunum teknikleri
  Kasılma sırasında belirli solunum teknikleri, rahatlamanıza yardımcı olarak ilginizi ağrıdan başka bir şeye odaklamanızı sağlayacak. Doğum ilerledikçe üç adet solunum tekniği kullanılır (yavaş, modifiye ve ritmik).
 • Müzik
  Sizi rahatlatan favori şarkılarınızın telefonunuzda, iPodunuzda veya dizüstü bilgisayarınızda yüklü olduğundan emin olun. Kulaklıklarınızı veya kulak tıkaçlarınızı unutmayın.


Yukarıdaki tekniklerin çoğu Lamaze dersleri sırasında veya doğum kurslarında öğretilir.

İlaç ve anestezi

 • Rahatlatıcı ilaçlar
  İlaçlar, kendinizi gergin hissediyorsanız enjeksiyon olarak da verilebilir fakat kendinizi uykulu hissetmenize yol açabilir. Bunlar doğum sırasında herhangi bir anda kullanılabilir. Bazen yukarıda listelenen ilaçsız tekniklere ek olarak bir kas rahatlatıcı, kasılmaları atlatmanız için gereken tek şeydir.
 • Epiduralli anestezi
  Epidural—omurganıza yapılan bir iğne—sancı hissinin çoğunu ortadan kaldırır. Etkisini yaklaşık 30 dakika içinde gösterir. Epiduraller çoğu kadına neredeyse tam bir ağrı kesintisi sunarken, riskler de mevcuttur: epidural aktif doğuma başlamadan önce, erken verilirse, doğumu yavaşlatabilir veya durdurabilir, bu durumda işlerin ilerlemesine yardımcı olmak adına başka prosedürlere başvurulabilir.

  Epidural tansiyonunuzun düşmesine neden olarak uzmanınızın karın kaslarının fazla gevşemesi ve bebeği itme yetinizin azalması nedeniyle doğumda forseps kullanma olasılığını artırır. Bebeği itme yetinizin azalması ve karın kaslarının fazla gevşemesi, doğumun ilerlemesi durursa sezaryen ihtiyacı yaratabilir.

  Epiduraller aynı zamanda annenin ateşini yükselterek, doğumdan sonra enfeksiyon riski geçene dek bebekten ayrı kalmasını gerektirebilir. Avantaj ve dezavantajları doğum başlamadan önce uzmanınızla görüşmeyi unutmayın.

Hangi ilaçsız rahatlama tedbirini veya ağrı kesici ilacı kullanacağınızı önceden bilmek zordur. Doğum başlayınca, doğumun yoğunluğu ve uzunluğuna göre karar verebilirsiniz. Şimdilik önemli olan şey bu konudaki araştırmanızı tam olarak yapmak. Seçenekleriniz hakkında tüm bilgileri edinin, sağlık uzmanınıza danışın ve doğru kararları alabilmek adına kendinize güvenin.

Bunları okudunuz mu:

Bebek bezi

Prima Aktif Bebek

Yeni Prima Aktif Bebek ile bebeklerin altı çiş yokmuş gibi kuru, bez yokmuş gibi rahat!