A17_2

Haftadasınız

Git

20 haftalık gebelik

20 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz küçük bir kavun kadardır. Yaklaşık 212 ila 255 gram ağırlığında ve 21,5 cm boyundadır. Bu miniği avucunuzun içine sığdırabilirsiniz.

Bu haftada bebeğiniz, hassas cildini amniyotik sıvıdan koruyan kremsi bir madde olan verniksle tamamen kaplıdır.

Anlamak

Bebeğinizin beyni, algılara ayrılmış sinir merkezini geliştirmek için çok çalışmaktadır. Bunlar canlandıkça bebeğiniz sizin faaliyetlerinize ve ortamdaki seslere daha fazla tepki gösterecek, hatta amniyotik sıvının tadını hissedecektir.

Hıçkırık

Dönme, dalma ve tepmenin yanı sıra ritmik bir sarsıntı da hissedebilirsiniz. Büyük ihtimalle olgunlaşmamış diyaframda spazmlar olması yüzünden çoğu bebeği rahimde hıçkırık tutar. Ama korkmanıza hiç gerek yok, –bunların’ hiçbir zararı yoktur.

Başta filizlenmeler

Bu yeni saçlar lanugo değil gerçek saçtır. Ama büyük bir kısmı doğumdan sonraki iki hafta içinde dökülecektir. Bebeğinizin kafasının diğer kısımlarında iç kulak kemikleri tamamen oluşmuş ve burun şekillenmeye başlamıştır.

20. haftada gebeliğiniz

Hörgüç haftası

Tebrikler–yolun yarısına ulaştınız! 20. haftada uterusunuz orijinal yüksekliğinin üç katına ulaştı. Doktorunuz uterusunuzu ölçtüğünde üst kısmın artık göbek deliğinizle aynı hizada olduğunu görecektir. Bundan sonra bebeğiniz dünyaya gelinceye kadar uterusunuz haftada yaklaşık bir santimetre büyüyecektir.

Manzaralı rahim

Bu aşamada doktorunuz bebeğin gelişimini kontrol etmek, doğum tarihini doğrulamak, belirli doğum kusurları için tarama yapmak ve plasentanın ve göbek bağının sağlığını kontrol etmek için bir ultrason yapmak isteyebilir. Cinsiyeti öğrenmeyi isteyin ya da istemeyin, uterusunuzun içine yönelttiğiniz bu bakış, yaklaşmakta olan ebeveynliği daha da gerçek kılacaktır.

Bunları biliyor musunuz?

Hissettiğiniz o ritmik sarsıntı ne? Bebeğin olgunlaşmamış diyaframında hıçkırıklara neden olan spazmlar olabilir! Bebeğinizin kafa derisinde ve kaşlarında tüyler büyümeye devam etmektedir, ama doğumda var olan tüyler büyük ihtimalle hayatının ilk birkaç haftasında yerini yeni saça ve tüylere bırakacaktır.

Anneler için hızlı bir ipucu:

Yolu yarıladınız ve artık kesinlikle bebeğin hareket ettiğini hissediyorsunuz! Hemoroitler (rektumunuzdaki şişmiş damarlar) sizi rahatsız etmeye başladıysa bol su için, beslenmenize fiberleri ekleyin ve egzersiz yaparak aktif olun. Sizi rahatlatabilecek güvenli, reçetesiz satılan kremler hakkında doktorunuza da danışabilirsiniz.

Hafta hafta gebelikle ilgili bilgilerin size e-posta olarak gönderilmesini ister misiniz? Miniğinizin gelişimine dair faydalı bilgileri kaçırmayın, hemen üye olun.


 

Bunları okudunuz mu: