Bezini, onu eğlendirerek değiştirin!

Birçok bebek, bezi değiştirilirken huysuzlaşır ve altını tekrar bağlatmak istemez. Özellikle bebek, 1 yaşını doldurmuşsa direnç gücü de artar. Bu durum bez değiştirmeyi, gerçek bir stres haline getirebilir. Bebeğinizin altını değiştirirken onu oyalamak ve bez değiştirmeyi bir eğlence haline getirmek mümkün müdür? Bu sorunun tek bir cevabı var; “evet!” Peki ama nasıl?

Öncelikli kural, bezinin değiştirilmesini istemeyen bebeğe stresinizi hissettirmemeniz, zor kullanmamanız ve onunla inatlaşmamanızdır. Bez değiştirmeyi bir ritüel haline getirirseniz, bebek de bir süre sonra buna alışacaktır. Her şeyde olduğu gibi bu konuda da sevginizi göstermeli ve sabırlı davranmalısınız. Bebeğin göbeğini okşamak, saçlarıyla oynamak, dikkatini başka yere çekmeye çalışmak işe yarayan yöntemlerdir. Bu arada sürekli onunla konuşabilir, yaptığınız hareketleri yüksek sesle ifade edebilirsiniz: “Hadi bakalım, şimdi çorabı çıkarıyoruz; ama bir dakika, bu çorap çıkmıyor mu yoksa? Şimdi sırada pantolonumuz var, hadi bakalım bana biraz yardım et...” cümlelerini onu eğlendirici bir şekilde söyleyip bez değiştirme serüvenine bebeğinizi de ortak edebilirsiniz. Bez değiştirmek için özel bir köşe de yaratabilirsiniz. O köşeye, sadece bez değiştirilirken oynamasına izin verilen iki –üç oyuncak yerleştirebilirsiniz. Bunlardan biri tavandan sarkan ve yakalamaya çalışarak oyalanacağı bir oyuncak olabilir. Sevdiği bir şarkıyı bez değiştirme şarkısı olarak ilan edebilir, o şarkıyı sadece bezini değiştirirken çalabilirsiniz.

Bunun dışında ses çıkaran oyuncaklar, yanarlı dönerli objeler kısa süreliğine olsa da ilgisinin onlara yönelmesini sağlayacaktır. Her bez değiştirme seansı, bebek için küçük bir masaj seansına dönüştürebilir. Bebekler sevgi dolu ten temasına bayılırlar. Bacaklarını, poposunu ve karnını nazik hareketlerle okşamak, krem sürerek tenini yumuşatmak onları sakinleştirecektir. Bebeklerin bezinin değiştirilmesi, o anda evde misafir bulunan halalar, teyzeler, kuzenler ve tabii ki yeğenler tarafından sevgiyle ve ilgiyle eşlik edilen bir deneyimdir. Evde böyle biri varken bez değiştirme konusunda yardım isteyebilirsiniz. Başka birinin bu işlemi üstlenmesi bebeğin ilgisini çekecek, daha ne olduğunu anlayamadan altı değişecektir. 

Çerez Onayı