Bebek bezi pişik belirtileri ve pişik tedavisi

Bebeğinizin bez bölgesinin biraz kırmızı ya da tahriş olmuş gibi göründüğünü fark ediyorsanız muhtemelen pişik olabilir. Söz konusu bebeğinizin cildini korumak, en kısa sürede iyileşmesine yardımcı olmak üzere pişikleri önlemek ve tedavi etmek olduğunda Prima size destek olmak için burada.

Pişik nedir?

Pişik, bebeğinizin bez bölgesinin çevresinde kırmızı veya pürüzlü görünen sık karşılaşılan bir iltihaplı cilt türüdür.

Pişik Belirtileri

Bebeğinizin bez bölgesi tahriş olmuş ve kırmızı görünüyorsa muhtemelen pişiktir. Cilt aynı zamanda biraz kabarmış ve dokunduğunuzda sıcak olabilir. Pişik küçük bir alanda birkaç pütürlü kırmızı nokta şeklinde hafif ya da bebeğinizin göbeği ve kalçalarına kadar yayılmış hassas kırmızı pürüzler halinde yayılmış olabilir. 

İsilikte aynı zamanda bez bölgesi çevresindeki kırmızı lekeyi çevreleyen kırmızımsı pembe pürüzler de varsa mantarlı pişik olarak ilerlemiş olabilir, bunun da lokal mantar önleyici ilaçla tedavi edilmesi gerekir.

Bebeğiniz konuşarak sorunun ne olduğunu size anlatamayacağı için özellikle bez değiştirme zamanlarında ağlayarak ve huzursuzlaşarak ve muhtemelen iştah kaybıyla size sıkıntısını ifade edebilir.

Pişik Tedavisi ve Çözümleri

Pişiği tedavi etmek için ciltteki nemi azaltmak üzere bebeğinizin bezini sık sık değiştirmeniz önemlidir.  İşte bebeğinizin poposunu iyileştirmenize yardımcı olacak başka bazı ipuçları:

• Her gün bebeğinizin bez olmadan biraz vakit geçirmesini sağlayarak cildi havalandırın.

• Bir bağırsak hareketinden sonra bebeğinizin poposunu güzelce temizleyin ve bez bağlamadan önce hafif bastırarak kurulayın.

• İdrarın tahriş olan cilde erişmesini önlemek için çinko asit veya vazelin içeren bir merhemi ya da bebek doktorunuzun önerdiği bir merhemi kalın bir tabaka halinde sürün.

• Bebeğinizin beslenmesini değiştirip değiştirmediğinizi ya da bebeğin ortamında pişiğe neden olabilecek herhangi bir şey olup olmadığını düşünün.

• Birkaç gün içinde isilik kaybolmazsa veya su toplarsa veya irin dolu iltihaplar görünürse doktorunuza danışın.

Pişiğin Önlenmesi

Pişik her ne kadar yaygın görülen bir durum olsa da bebeğinizin poposunu pişiğe karşı korumak için işte bazı ipuçları:

• Islandığında ya da kirlendiğinde en kısa zamanda bebeğinizin bezini değiştirdiğinizden emin olun.

• Bebeğinizin poposunu temizlerken cildi çok fazla veya çok sert ovmamaya dikkat ederek bölgeyi kurutun.

• Bebeğinizin poposunu ince bir kat koruyucu merhem veya vazelinle kaplayın.

• Yeni bir bez bağlarken çok sıkı ya da çok gevşek olmayacak ve bir miktar hava dolaşımına olanak tanıyacak şekilde bezi konforlu biçimde sabitleyin.

• Çocuğunuz antibiyotik kullanıyorsa veya ishali varsa bez bölgesini yakından takip edin ve bezi daha sık değiştirin.

Bez bölgesinde pişik dışında başka neler isiliğe neden olabilir?

Çocuğunuzun poposunda pişik olduğunu düşündüğünüz şey, pekâlâ başka bir çocukluk hafif cilt rahatsızlığı da olabilir. Bu nedenle her birini etkili bir şekilde tedavi edebilmeniz için pişik ile diğer sık görülen rahatsızlıklar arasındaki farkı bilmeniz önemlidir. İmpetigo, seboreik dermatit ve isilik, çoğunlukla pişikle karıştırılan durumlardır.

İmpetigo

Bez bölgesinde ve yüz ile ellerde sivilceler ve su toplayıp kaşınan kabuklu bal rengi iltihaplar olarak görünen bulaşıcı bir bakteriyel cilt enfeksiyonudur. Bu rahatsızlığın bulaşıcı olması yüzünden yayılmasını önlemek için tüm aile üyelerinin ellerini sık sık anti bakteriyel sabunla yıkaması gerekir. Bu tip bir iltihap görürseniz çocuk doktorunuza danışın.

Seboreik Dermatit

İlk yıllarında bebekleri etkileyebilen sık görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Bebeğinizin kasığında, genital organlarında veya alt karın bölgesinde kalın beyaz veya sarı pullarla kaplı kabarmış, sert kırmızı lekeler görürsünüz; benzer lekeler kafa derisinde de göründüğünde bu duruma konak adı verilir. Rahatsızlık kısa süre içinde düzelmezse çocuk doktorunuza danışın.

İsilik

Sıcak ve nem isiliğe neden olabilir, bu durum ciltte ter biriktiğinde ve buharlaşamadığında ortaya çıkar. 3 aydan sonra daha az görülen bu durum, çok minik pembe pürüzlerle akne oluşumuna benzer görünümdedir ve bez bölgesindeki cilt katlarında, özellikle de bebek bezinin veya bez örtüsünün plastik kaplamasının cilde temas ettiği yerlerde görünür. Islaklık ve nem isiliğin temel nedenleridir, bu yüzden çocuğunuzun aşırı giyinmediğinden ve cildinin kuru kaldığından emin olun. İsilik şiddetliyse doktorunuza danışma vakti gelmiştir.

Çerez Onayı