A165

Burada bebeğinizin göbek bağının bakımı ve güvenli bir biçimde iyileşmesi, kuruması ve düşmesi için ipuçları bulacaksınız. Aynı zamanda enfeksiyon işaretlerini saptamayı ve doktorunuzu ne zaman aramanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Göbek bağının bakımı için yararlı ipuçları

Bebeğinizin göbek bağını korumak için bu yararlı ipuçlarını izleyin.

  • Bebeğinizin bezini her değiştirdiğinizde, göbek bağının dibinde, göbek deliğine en yakında yer alan bölgeye özen gösterin. Birikmiş olabilecek nemli birikintileri temizlemek için nazikçe fakat iyice silin. Pamuklu çubuk bu iş için idealdir. Bebeğinizi incitmekten korkmayın – göbek bağında herhangi bir sinir ucu yoktur.

  • Göbek bağı yarasına hava gelmesine çalışın. Bu yaranın daha hızlı iyileşmesine ve kurumasına yardımcı olacaktır.

  • Bebek bezlerinin yaraya temas etmesini önlemeye çalışın. Bezi göbek bağının tam altında aşağı doğru katlayabilir veya tepesinde bir boşluk bulunan tek kullanımlık bebek bezlerini kullanabilirsiniz.

  • Kabuğun kendi kendine düşmesine izin verin. Geçmişte göbeği alkolle silmek önerilirdi. Yeni verilere göre göbek bağının doğal olarak kurumasına izin vermenin daha çabuk düşmesine izin vereceği bildiriliyor.

  • Bebekler “dışa” veya “içe doğru” göbekler ile doğarlar. Bazı ebeveynler, göbek bağı bölgesini madeni para, yara bandı veya bandajlarla sararak bebeğin doğal göbek şeklini değiştirmeye çalışırlar – bu hem işe yaramayan hem de yara bölgesini tahriş edebilecek bir yöntemdir.

  • Yenidoğanınızın göbek bağı hala düşmemişken, bu bölgeyi suya daldırmak yerine ona çabuk sünger banyoları yaptırmak daha iyidir. Göbek bağı düştükten sonra bebeğinizi bir bebek küvetinde veya lavaboda yıkayabilirsiniz.

Uyarı işaretlerini anlama

  • Baş sarı irin akıtır, kötü bir koku oluşur veya kökündeki bölge kızarır ve şişerse, enfeksiyon kapmış demektir. Bebeğinizin doktorunu haberdar etmeniz tavsiye edilir.

  • Kızarıklık aynı zamanda kuru göbek bağının cildi tahriş etmesi nedeniyle de oluşabilir. Tahrişe neyin sebep olduğunu belirlemek için, kuru göbek bağını kızarık alandan hafifçe uzaklaştırarak kızarıklığın çapını bir kalemle çizin. 30 ila 60 dakika arası bekleyip tekrar kontrol edin. Kızarıklık hala oradaysa ve işaretin dışına taşmışsa, sağlık uzmanınızı ailen bundan haberdar etmelisiniz. Kızarıklık yalnızca kuru göbek bağının cildi tahriş etmesi nedeniyle oluşmuşsa kısa bir süre sonra kaybolacaktır.

  • Zaman zaman göbek deliğinden küçük miktarlarda kanama olabilir. Kan damarlarının birbirinden ayrılması nedeniyle bu normaldir. Kanamayı fark ederseniz önce biraz basınç uygulamayı deneyin. Kanama beş ila yedi dakikalık sürekli basınç sonucunda durmazsa, sağlık uzmanınızı arayın.

  • Göbek kordonu düştükten sonra, kordonun düştüğü yerde biraz büyüyebilecek ve irin akıtabilecek olan kırmızımsı, nemli bir şişkinlik veya nodül fark edebilirsiniz. Buna göbek bağı granülomu adı verilir. Doktorunuz granülomu gümüş nitrat içeren bir ilaç ile tedavi edebilir.

Yukarıdaki ipuçlarını dikkatle takip ederseniz, bebeğinizin göbek kordonu bir kaç hafta içinde kuruyacak ve düşecektir.