A151_2

Bebeğinizi mamayla besleme rehberi

Bebeğinizi mamayla besleme rehberi

Bebeğinizin gelişimine bağlı olarak anne sütünden sonra veya anne sütünün yanında mamayla beslemeniz gerekebilir. Bebeğinizi biberonla beslediğiniz anlar, birbirinizle yakınlaşmak ve tanımak için harika zamanlardır. Böylece bebeğinizin babası ve diğer aile fertleri de başlangıçtan itibaren bebeğinizin beslenme sürecine yardımcı olabilirler.

Doğru bebek mamasının seçimi

Bebek mamaları, model alındıkları anne sütüne çok benzer şekilde bebeğinizin besin ihtiyaçlarını karşılamak üzere formüle edilmiştir. Çoğu bebek maması değiştirilmiş inek sütüdür ve tüm standart markalar birbirine benzerdir. Doktorunuz size aksini söylemedikçe demirle güçlendirilmiş bir mama seçmelisiniz.

Bebek mamaları üç farklı hazırlama biçiminde sunulur:

• Beslemeye hazır

• Sıvı konsantre

• Toz
  
Tüm mamaların karıştırma talimatlarını dikkatlice okumalısınız.

Ne kadarı yeterli olur?

Yenidoğan bebeklerin midesi başlangıçta sadece az miktarda gıda tutabilmektedir. Besleme başına 30 veya 60 ml başlangıçta genellikle yeterli olur, 1 ya da 2 aylık bebek içinse daha farklı miktarlar söz konusudur. Örneğin; bebeğiniz 2 aylık oluncaya kadar günde 710 ila 945 ml'ye ve 24 saatlik bir zaman diliminde yaklaşık 6-7 kez beslenmeye ihtiyaç duyacaktır.
Bebeğinizin ne kadar bebek mamasına ihtiyaç duyduğuna ve ne sıklıkta beslenmesi gerektiğine dair aşağıdaki tablo fikir verilebilir:

Yaş:

Besleme başına miktar:

Besleme Sıklığı:

Yenidoğan

30 ila 60 ml

3 ila 4 saatte bir

Bir aylık bebek

118 ml

4 saatte bir

İki aylık bebek

118 ml

6 ila 7 kez besleme/24 saat

Dört aylık bebek

118 ila 178 ml

6 kez besleme/24 saat

Altı aylık bebek

178 ila 236 ml

5 kez besleme/24 saat

Bir yaşında bebek

236 ml

2 ila 3 kez besleme/bebek gıdası ile desteklenecek şekilde 24 saat

 

Bebeğinizin yönlendirmesini izleyin

Her bebek benzersizdir ve beslemeden beslemeye, günden güne alım miktarı değişecektir. Asla fazladan bebek mamasını zorla vermeyin veya onu daha fazla mama istercesine dudaklarını yalar durumda bırakmayın. Sık sık kusan bir bebek için daha küçük miktarlarda, daha sık beslemeler daha iyi olabilir.

Bunları okudunuz mu: