Bebeğinizi mamayla besleme rehberi

Bebeğinizi mamayla besleme rehberi

Bebeğinizin gelişimine bağlı olarak bebeğinizi anne sütünden sonra veya anne sütünün yanında mamayla beslemeniz gerekecektir. Bebeğinizi biberonla beslediğiniz anlar, birbirinizle yakınlaşmak ve tanımak için harika zamanlardır. Böylece bebeğinizin babası ve diğer aile fertleri de başlangıçtan itibaren bebeğinizin beslenme sürecine yardımcı olabilirler.

Doğru bebek mamasının seçimi

Bebek mamaları, model alındıkları anne sütüne çok benzer şekilde bebeğinizin besin ihtiyaçlarını karşılamak üzere formüle edilmiştir. Çoğu bebek maması değiştirilmiş inek sütüdür ve tüm standart markalar birbirine çok benzerdir. Doktorunuz size aksini söylemedikçe demirle güçlendirilmiş bir mama seçmelisiniz.

Bebek mamaları üç farklı hazırlama biçiminde sunulur:

 • Beslemeye hazır
 • Sıvı konsantre
 • Toz

    

Tüm mamaların karıştırma talimatlarını dikkatlice okumalısınız.Ne kadarı yeterli olur?

Yenidoğan bebeklerin midesi başlangıçta sadece az miktarda gıda tutabilmektedir. Besleme başına 30 veya 60 ml genellikle başlangıçta yeterli olur, 1 aylık bebek veya 2 aylık bebek içinse daha farklı miktarlar söz konusudur. Örneğin; bebeğiniz 2 aylık oluncaya kadar günde 710 ila 945 ml'ye ve 24 saatlik bir zaman diliminde yaklaşık 6-7 kez beslenmeye ihtiyaç duyacaktır.

Bebeğinizin ne kadar bebek mamasına ihtiyaç duyduğuna ve ne sıklıkta beslenmesi gerektiğine dair aşağıdaki tablo fikir verilebilir:

Yaş:

Besleme başına miktar:

Besleme Sıklığı:

Yenidoğan

30 ila 60 ml

3 ila 4 saatte bir

Bir aylık bebek

118 ml

4 saatte bir

İki aylık bebek

118 ml

6 ila 7 kez besleme/24 saat

Dört aylık bebek

118 ila 178 ml

6 kez besleme/24 saat

Altı aylık bebek

178 ila 236 ml

5 kez besleme/24 saat

Bir yaşında bebek

236 ml

2 ila 3 kez besleme/bebek gıdası ile desteklenecek şekilde 24 saat

 

Bebeğinizin yönlendirmesini izleyin

Her bebek benzersizdir ve beslemeden beslemeye, günden güne alım miktarı değişecektir. Asla fazladan bebek mamasını zorla vermeyin veya onu daha fazla mama istercesine dudaklarını yalar durumda bırakmayın. Sık sık kusan bir bebek için daha küçük miktarlarda, daha sık beslemeler daha iyi olabilir.

Bilmeniz gerekenler:


 • Elleri yıkama

  Bebek mamasını hazırlamadan önce daima ellerinizi dikkatlice yıkayın.
 • Besleme araç gereçlerini yıkama

  Biberonları ve biberon emziklerini sıcak ve temiz suyla dikkatlice yıkayarak durulayın; kaynatmak ya da sterilize etmek gerekli değildir. Kolayca bozularak bebeğinizin midesini bozabilecek bebek maması artıklarını mutlaka temizleyerek giderin.
 • Kullanılmış bebek mamalarını atma

  Hazırlanmış bebek maması, eğer bebek biberon emziğinin ucuna dokunmadı ise 48 saat buzdolabında tutulabilir. Dokundu ise beslemeden sonra kalan tüm mamayı atın.
 • Bebek mamasını ısıtma

  Bebek mamasını asla mikrodalga fırında ısıtmayın. Mikrodalgalar bebek mamasını eşit olmayan şekilde ısıtacak ve sıcak olan noktalar bebeğinizde yanmaya neden olacaktır. Biberonu oda sıcaklığına getirmek için birkaç dakikalığına sıcak suyun altına tutun.
 • Bebek maması değiştirme

  Bazen bebek mamasını değiştirmek küçük sindirim sorunlarını çözmede yararlı olabilir. Ancak bu konuyu öncelikle doktorunuzla görüşün.  
 • Sindirim farklılığı

  Bebek mamaları sindirim yolunda daha yavaşça ilerler; o nedenle beslemeler arasındaki sürenin biraz daha uzun olmasını (3-4 saat) ve kakaların anne sütü emen bebeklere göre biraz daha büyük ve kuru olmasını bekleyebilirsiniz.

Göz önünde bulundurulacaklar:

 • Besleme sırasında bebeğinizi kucakta tutun

  Biberonuyla  dik olarak oturtmak boğulma tehlikesi oluşturur.
 • Bebek bezlerini kontrol edin

  Bebeğiniz normalden daha az sıklıkta bebek bezi ıslatıyor gibi görünüyorsa doktorunuzu arayın. Yetersiz sızı veya besin alımı söz konusu olabilir.
 • Biberon emziği deliğinin doğru boyutta olduğundan emin olun

  Biberon emziğinin deliği çok büyük ise sütün hızlı akması nedeniyle bebeğiniz öğürür ve telaşlanmış görünür. Eğer zorlanıyorsa onun için delik fazla küçük ya da meme ucu fazla sert olabilir.


Bunları okudunuz mu: