Ağlayan bir bebeği sakinleştirme

Ağlayan bir bebeği sakinleştirme

Tüm bebekler ağlar

Bebeğiniz hüngür hüngür ağladığında yanlış bir şey yaptığınızı ya da ağlamasını durdurmak için yapabileceğiniz bir şey olduğunu düşünebilirsiniz. Ne yazık ki durum çoğu zaman böyle olmaz. Bebeklerin sinir sistemleri olgun olmadığından kendilerini rahatlatmanın başka yolunu bilmezler. Heyecan verici, yoğun bir yaşamın olduğu hanelerdeki gergin bebekler genellikle daha fazla ağlarlar, ancak tüm bebekler öfke dönemlerinden geçerler.

Bebeği sallayın

Kolik olan sinirli bebekler sallanmayı, okşanmayı, dans ettirilmeyi veya yürütülmeyi severler. Bebeğiniz ağladığında çekinmeyin, bunlardan herhangi birini (ya da tümünü!) deneyin. Hiçbir şey beklediğiniz sonucu vermezse üzülmeyin, sizin hatanız değil!

Kontrolü kaybetmeyin

Bebeğinizi hafifçe sallayın, sallarken de sarsmamaya özen gösterin. Kendinizi kırgın ya da kızgın hissederseniz ya da kontrolü kaybettiğinizi hissedersiniz bebeğinizi bırakın ve kısa bir ara verin. Bir bebeği sarsmak beyinde kanamaya neden olarak, kalıcı hasara, hatta ölüme neden olabilir. Buna "Sarsılmış Bebek Sendromu" adı verilir ve çok ciddi bir rahatsızlıktır. O nedenle, sakinliğinizi kaybetmeye başladığınızda bebeğe bakma görevini başkasına verin – bu her ikiniz için de çok iyi olacaktır.   

Bunları okudunuz mu: