2 Yaşında bir çocuğa ne yedirmeli

2 Yaşında bir çocuğa ne yedirmeli

İki yaşındaki çocuğunuzun büyümesi yavaşladığından, sandığınız kadar yemek yemeye ihtiyacı yok. Aynı zamanda da ne yemek istediği (ve nerede ve ne zaman yemek istediğinin yanı sıra hangi tabağı tercih ettiği) konusunda güçlü fikirleri vardır. Vereceğimiz ilk tavsiye ne mi? Savaşa hazır olun.

Gerçekle yüzleşin: kazanamayacaksınız

Bu seçici alışkanlıkları sessizce kabul ederseniz, çocuğunuz bu konuda fazla savaşmayacaktır. Kendi fikrinizde ısrar etmek savaşı gözlerinde daha önemli hale getirmekten başka işe yaramayacaktır. Fakat yine de ne yemek istediğini sormayın: bu küçük bir insanın başa çıkması için fazla büyük bir sorumluluk. Akıllıca, çocuklara uygun yiyecekler arasından seçiminizi yapın.

Çocuğunuzun masada yemek yemesini sağlayın. Yemek için bir saat ve yer belirleyen kişiler en iyi şekilde beslenir ve en sağlıklı kişilerdir. Bu iyi alışkanlığı erken geliştirmeye çalışın. Öğünler arabadan, yataktan veya TV'den uzakta yenilmeli. Çocuğunuz fazla süt içmiyorsa ona kalsiyumu peynir veya yoğurt olarak verin. Biberonu artık tamamen bırakmış olmalıdır.

Yemek savaşından kaçının

İki yaşındaki çocuğunuz önüne koyduğunuz hiç bir şeyi yemek istemiyorsa, onu zorlamak işinizi halletmeyecektir. Bunun yerine şu yöntemleri deneyin:

  • Masadan kalkmasına izin verin ve birkaç saat sonra, bir sonraki düzenli yemek saatinde tekrar deneyin.
  • Peynir ve kraker veya meyve gibi besleyici bir atıştırmalıkla işe başlayın. Bunları bir tepsiye koyarak ona katılın.
  • Yemeyi hala reddediyorsa, masadan kalkmasına tekrar izin verin ve endişelenmeyi bırakın. İki yaşındakiler dahil olmak üzere hiç bir sağlıklı çocuk kendini bilerek aç bırakmamıştır.

Çocuk yuvasıyla koordinasyon

Çocuk yuvası uzmanınızla çocuğunuzun gün içindeki yeme alışkanlıkları hakkında konuşun. Çocuklar farklı bakım ortamlarından bir şeyler öğrenirler ve çocukların beslenmelerinde büyük bir hareket aralığı mevcuttur. Mümkünse zaman zaman çocuğunuzla öğle yemeği yemek için yuvaya uğrayın.

Bunları okudunuz mu:

Bebek bezi

Prima Aktif Bebek

Yeni Prima Aktif Bebek ile bebeklerin altı çiş yokmuş gibi kuru, bez yokmuş gibi rahat!