Bebekler için sözleri ile 8 adet Şarkı ve Tekerleme

Kısa tekerlemeler bebeklikten çocukluğa kadar geniş bir yaş grubu için eğlenceli ve eğiticidir. Bebeğinizle günlük rutinlerinizi gerçekleştirirken; altını değiştirirken, uyuturken ya da beslemeye hazırlanırken basit tekerlemeler ile tüm bu işlere keyif katabilirsiniz. Bebek tekerlemeleri ile bebeğinizle geçirdiğiniz anları, çocuk tekerlemeleri ile çocuğunuz ile oyunları eğlenceli hale getirebilirsiniz. Uzmanlar, çocuklar için tekerlemelerin ileriki yaşlarda dil öğrenme becerilerine katkıda bulunduğunu belirtiyor. Yani bebeğinizle hem eğlenceli hem eğitici minik aktiviteler yapmak istiyorsanız ona çocuklar için tekerlemeler söylemek iyi bir seçenek olacaktır.

Tekerlemelerin Çocuk Gelişimindeki Yeri

Yapılan çalışmalar tekerlemelerin kafiyeli oluşunun ileriki yaşlarda okuma, yazma ve konuşma becerileri üzerinde olumlu etkisi olan ses bilgisel deneyimi geliştirdiği biliniyor. Okul öncesi çocuklarla yapılan bir araştırmada çocuklardan en çok bilinen beş çocuk tekerlemesini söylemeleri istenmiştir. 3-4 yaş aralığında yapılan bu boylamsal deneyden sonra, çocuklar 6-7 yaşlarına geldiklerinde tekrar dilbilgisi yetenekleri ölçülür ve küçük yaşta çocuk tekerlemeleri söylemeye alışmış olan çocukların ileriki yaşlarda dil konusunda daha başarılı oldukları kanıtlanır.

Bebeğinize Söyleyebileceğiniz Tekerlemeler

Bebeğinize söyleyebileceğiniz bebek tekerlemeleri oldukça çeşitlidir. 3 yaş çocuğu için tekerlemeler ve biraz büyüdüğünde ona öğretebileceğiniz çocuk tekerlemeleri kısa ve oldukça basittir. Sizin için birkaç tekerleme önerisi hazırladık:

1. Üşüdüm üşüdüm, daldan elma düşürdüm Elmamı yediler, bana cüce dediler. Cücelikten çıktım, ablama vardım, Ablam hasta, çorbası tasta Alçık balçık sen bu oyundan çık.

2. Fış fış kayıkçı Kayıkçının küreği Hop hop eder yüreği Akşama fincan böreği Evde benim etim var Bir yaramaz kedim var.

3. Salı sallanır gelir Dili ballanır gelir İstedi mi oyuncak Kuralım salıncak Allanır pullanır Bir güzel sallanır.

4. Küçük dostum gelsene Ellerini versene Ellerimizle şap şap Ayaklarımızla rap rap Bir şöyle, bir böyle Dans edelim seninle.

5. Dal ucunda torbacık İçi dolu helvacık Yemesi ballı incir az Ağzına bal akar bal Yaş incir, kuru incir Tadını yiyen bilir.

6. Bir iki üç Söylemesi güç Sana verdim bir elma Adını koydum Fatma Hop hop hop Bir büyük altın top

7. Portakalı soydum Başucuma koydum. Ben bir yalan uydurdum. Duma duma dum. Duma duma dum. Öğretmeni kandırdım, Kandırdım.

8. Tak tak tak kapı çalıyor Baktım postacı, bize geliyor Mektupları al da gel Bize haber ver de gel Dağları, tepeleri Denizleri aş da gel

Çerez Onayı