Bebeğinizin altını değiştirirken dikkat etmeniz gerekenler

uzman: Özge Lokmanhekim

Annem bebek bezinin dünyanın en başarılı icatlarından biri olduğunu söylüyor, haksız da sayılmaz. Ben bebekken kumaş bezler varmış ve annem bu bezleri ben uyuduktan sonra yıkayıp, kaynatıp ütüler, ertesi güne hazırlarmış. Kardeşim küçükken babam iş nedeniyle yurtdışına gidip tek kullanımlık bebek bezlerini getirdiğinde annemin bu bezleri günlük hayatta kullanmaya kıyamadığını, kardeşimle misafirliğe gittiğimiz zaman bu bezleri yanımızda götürdüğünü çok net hatırlıyorum. Oğlum doğduğunda her emzirme sonrası yani günde ortalama 10-12 kez alt değiştiriyordum. Bu nedenle bebek bezini icat eden kişiye ben de minnettarım.

Geçtiğimiz haftalarda bebek bezlerinin nasıl üretildiği ve cilt korumasındaki son yenilikler hakkında bilgi almak üzere Prima'nın Frankfurt'taki AR-GE merkezini ziyaret ettim. Piyasaya liderlik eden Prima'nın reklamlarda gördüğümüz 12 saat kuruluk, sıvıyı hapsetme ve sızdırmama testlerinin nasıl yapıldığını yerinde görme şansım oldu.

Bebeğinizin poposu 12 saat kuru kalıyor mu?

Oğlumu geceleri de emzirdiğimden sık kalkıyor ancak emmesi bitince hemen uykuya dalıyordu. Eğer bezini değiştirmek istesem ben altını açarken uyanıyor, sonrasında uykuya dalması da zaman alıyordu. Bu nedenle gece altını değiştirmiyordum. Oğlum gece uykusuna geçmeden önce son kez altını değiştirip, eğer gece hastalık, çişin bezden sızması gibi durumlar olmadığı takdirde sabah uyanana dek altını açmıyordum. Doktorumuzun önerisiyle de bebekte pişik olmasını engellemek için bebek bakım kremi kullanıyordum. ‘Acaba gece altını ıslatınca ne kadar ıslak kalıyor?', ‘Bez ne kadar zamanda kuruyor?' soruları ise hep aklımdaydı.

Prima AR-GE merkezinde farklı marka ve model bebek bezlerinin emiciliğini test etmek üzere bezlerin üzerine eşit miktarda ve yoğunlukta sıvı döktük. Prima'nın üzerindeki emici tabakanın ve altındaki mikro emici kapsüllerin sıvıyı nasıl hapsettiğini kendi gözlerimle gördüm. Aynı bebek bezinin üzerine eşit miktarda sıvıları 5'er dakika arayla döktük. Bebek bezi çok kısa sürede sıvıyı emiyor ve 1-2 dakikada tekrar kuru hale geliyordu. Artık oğlumun altı geceleri gerçekten kuru kalıyor mu diye endişe duymuyorum.

Bezin sıkılığını kontrol etmek gerek

Prima yetkililerinden doğru bebek bezi nasıl bağlanır öğrendim. Önce kirli bezi toplayıp bebeğinizin altından alın ve bebeğinizin altını temizleyin. Bebeğinizin altına temiz bezi yerleştirin. Her iki ucunu da eşit olacak şekilde yan taraflardan çekin. Bezin esnek bantlarını sırayla yapıştırın. İşaret parmaklarınızı bezin içine sokarak bezin sıkılığını kontrol edin. Eğer parmaklarınız bezin içinde rahat hareket etmiyor ve bezi açtığınızda bebeğinizin kasıklarında ve bacak arkasında kızarıklık oluyorsa, bezi olması gerektiğinden sıkı bağlıyorsunuz demektir. Son olarak, esnek yan bantların kıvrık kısımlarını da elinizle dışarı çıkarın.

Alt değiştirirken bebeğinizi yalnız bırakmayın

Her ne kadar hamileliğim süresince okuduğum kitaplardan alt değiştirme konusunda bilgi sahibi olmuş olsam da iş bizzat uygulamaya gelince insanın eli ayağına dolaşabiliyor. Hamilelik döneminde Ayşe Öner'den aldığım bebek bakımı eğitiminde alt değiştirme konusunda öğrendiklerimi şöyle özetleyebilirim:

• İlk aylarda bebeğiniz sadece sütle beslendiğinden genelde emzirme sırasında sıvı gibi kaka yapacaktır. Alt temizliğini kaynamış ılımış içme suyu içine konulan pamuklar kullanılarak yapabilirsiniz. Bebek büyüyünce ıslak mendil, sonrasında ise bol su ile yıkayarak alt temizliği yapabilirsiniz.

• Bebeğinizin altını değiştirirken, özellikle yüksek bir yerdeyse onu bir an olsun yalnız bırakmayın, hiç beklemediğiniz bir anda bebeğiniz dönebilir, düşebilir.

Bebeklerdeki pişiğin sebebi genellikle bebeğin altının uzun süre ıslak ya da kakalı kalmasıdır. 6 ve 8. aylar arasında, bebeğin katı gıdayla tanışmasını takiben pişik olma ihtimalinde artış olur. Beslenme düzeni ve yediği yiyecekler, kullanılan ilaçlar da pişiğe sebebiyet verebiliyor.

• Bebeğinizin kilosuna göre uygun bebek bezini seçin. Küçük bebek bezleri bebeğinizin bacaklarını ve karnını sıkıp hareket etmesini engelleyebileceği gibi, büyük bebek bezleri de sızıntı yapabilir.

Erkek ve kız bebeklerin altı farklı şekilde temizlenmeli

• Bebeğinizin altını silerken önce en temiz noktadan, kasıklardan başlayın. Sonra bacak aralarını temizleyin. Bebek erkek ise, penisi kökten uca doğru, her defasında yeni bir ıslak pamuk kullanarak silmek gerekiyor. Sonra testis torbalarının ince derisi ve en son bacaklar iki yana ayrılıp kaldırılarak en son popo temizliği yapılmalı.

• Kız bebeklerde vulva dudakları her defasında ıslatılmış pamuk ile yukarıdan aşağıya doğru silinerek temizlenmeli. Bu temizlik yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu hijyen sağlamak için klitorise bastırmamak.

• Eğer bebek hassas bölgeleri temizlenirken baskı uygulanırsa erken uyarılmış olur ve bu hazzı tekrarlamak için oturduğu yerde sallanma ve sürtünme gibi hareketler yapabilir. Yanlış alt temizliği bebeklerin cinsel kimliklerini çok erken keşfetmelerine sebep olabilir.

Çerez Onayı