Bebek Sivilcesi: Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Uzundur yolunu gözlediğiniz tatlı bebeğiniz sonunda kollarınızda… Fakat henüz birkaç haftalıkken yüzünde gördüğünüz o sivilce gibi kızarıklıklar da ne! Endişelenmeyin, miniğinizin ergenlik dönemine daha çok var. Yenidoğanlarda bebek sivilcelerine sık rastlanır. Makalemizden bu konuda daha fazla bilgi edinebilir, bebek sivilcesi çıkaran bebeğinizin hassas cildine nasıl bakım yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Bebek Sivilcesi Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Yenidoğan bebeğinizin yüzünde; çoğunlukla yanaklarında, burnunda, göz kapaklarında, çenesinde ve/veya alnında küçük sivilceler görebilirsiniz. Bu, aynı zamanda yenidoğan sivilcesi olarak da adlandırılan, her 10 bebekten 3'ünde görülen bebek sivilcesidir.

Bebeklerde Sivilce Ne Zaman Olur ve Ne Kadar Sürer?

Bebek sivilcesini yenidoğan bebeğinizde 2 ila 5 haftalıkken görebilirsiniz. Bebek sivilceleri genellikle üç ila dört ay içinde iyileşir ve iz bırakmaz.

Bebeklerde Sivilce Neden Olur?

Bebeklerde sivilceyi önlemenin bir yolu yoktur. Uzmanlar, bebek sivilcesinin nedeninden emin değiller ancak aşağıdaki durumlar üzerinde duruyorlar:

Bebeğinizin cildinde mayanın neden olduğu iltihaplanma

Gebelik sırasında plasentada maruz kaldığı hormonlar nedeniyle bebeğinizin cildindeki yağ bezlerinin aşırı uyarılması.

Bebek sivilcesinin ergenlerde oluşan sivilce türüyle hiçbir ilgisi yoktur.

Bebek Sivilcesi Nasıl Görünür?

Bebek sivilcesi, bebeğinizin yanaklarında, burnunda, göz kapaklarında, çenesinde ve/veya alnında beliren küçük kırmızı veya beyaz yumrulara (milia) veya kabarcıklara benzer. Sivilce bazen bebeğinizin kafa derisinde, boynunda veya üst gövdesinde de görülebilir. Gençlerde ve yetişkinlerde olan sivilcelerin aksine, bebek sivilcesinde siyah veya beyaz nokta yoktur.

İLGİLİ BEBEK ARAÇLARI
Bebek Gelişim Tablosu

Bebek Gelişim Tablosu

Basit aracımızla bebeğinizin boyunu, kilosunu ve baş çevresini ölçerek gelişimini takip edin.

What is your child*
Doldurulması zorunludur.

Doldurulması zorunludur.

Doldurulması zorunludur.

Doldurulması zorunludur.

Doldurulması zorunludur.

Bebek Sivilcesi Nasıl Tedavi Edilir?

Bebek sivilcesini geçirmek için yapılabilecek bir tedavi veya evde uygulanabilecek doğal bir çözüm yoktur; kendi kendine geçmesini beklemelisiniz.

Bu arada, bebeğinizin hassas cildinin bakımını şu şekilde yapabilirsiniz:

Bebeğinizin cildini çarşaf veya giysilerdeki çamaşır deterjanı kalıntısından korumak için başının altına yumuşak, temiz bir örtü koyun

Bebeğinizin çarşaf ve giysilerinin kimyasal çamaşır deterjanları ile yıkamak yerine bebekler için özel olarak üretilen temizleyicileri kullanın

Miniğinizin yüzünü her gün ılık su ve yumuşak bir bebek sabunu ile nazikçe yıkayın ve durulayın

Enfeksiyona neden olabileceği için sivilceleri sıkarak veya ovarak tahriş etmekten kaçının. Bebeğinizin yüzünü losyon veya yağlarla nemlendirmeyin.

Ne Zaman Bebeğinizin Doktorunu Görmelisiniz?

Peki, bebek sivilcesi ne zaman ciddiye alınmalı? Bebeğinizin cildiyle ilgili olağan dışı görünen bir şey fark ederseniz ve durum üç ila dört ay sonra bile düzelmezse bebeğinizin sağlık uzmanına danışın. Dikkat etmeniz ve görürseniz doktorunuza danışmanız gereken belirtiler şunlardır:

Ciltte kabarcıklar

Cildin soyulması

Duyarlılık

Ateş

Bebeğinizin iyi beslenmemesi.

Bebek Sivilcesi Nasıl Teşhis Edilir?

Bebeğinizin sağlık uzmanı, bebeğinizi muayene ettikten sonra cildindeki sorunun bebek sivilcesi mi, isilik mi, yoksa egzama gibi başka bir bebek döküntüsü mü olduğunu teşhis edebilir.

Sağlık uzmanı, bebek sivilcesi için ilaçlı bir merhem ya da başka bir tedavi önerebilir. Ancak bebeğinizin hassas cildine zarar verme ihtimali olduğu için sağlık uzmanınıza danışmadan reçetesiz satılan krem veya ilaçları kullanmayın.

Sonuç Olarak

Ufak bir bebek sivilcesi, bebeğinizin sevimliliğinden hiçbir şey götürmez. Tıpkı ergenlik sivilcesi gibi bebek sivilcesini de büyümenin bir parçası olarak kabul edebiliriz. Miniğinizin cildine elinizden geldiğince iyi bakın, sivilcesinin geçmesini bekleyin ve o bal yanaklara bol bol öpücük kondurmaya devam edin.

Pampers'tan aldığınız tüm bebek ıslak mendilleri ve alt bezlerinin karşılığında ödül toplayabileceğinizi biliyor muydunuz? Yalnızca Pampers Club uygulamasını, Pampers alışverişlerinizi taratın ve Pampers Cash bakiyenizin artışını izleyin.

Bu makaleyi nasıl yazdık? Bu makaledeki bilgiler, American Academy of Pediatrics ve American College of Obstetricians and Gynecologists gibi güvenilir tıp ve devlet kaynaklarında bulunan uzman tavsiyelerine dayanıyor. Bu makalede kullandığımız kaynakların listesini aşağıda bulabilirsiniz. Bu sayfadaki içerik, profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almamalıdır. Tam teşhis ve tedavi için daima tıp uzmanlarına danışın.

Kaynaklar

Çerez Onayı