Yenidoğan cilt bakımı: Bebek egzeması ve kuru cilt

Yenidoğan cilt bakımı: Bebek egzeması ve kuru cilt

Kuru cilt yaygın bir şikâyettir. Kuru iklimlerde yaşayan veya irsi kuru cilt sorunu olan kişiler bu durumdan daha da fazla şikâyetçidir.

Egzama hakkındaki gerçekler

Atopik dermatit olarak da bilinen egzama, sık sık kuru cilt ile ilişkilendirilir; aslında buna çocuklardaki en yaygın kaşıntılı cilt sorunu da denebilir. Genellikle çocuğunuz bebekken başlar fakat yeni yürümeye başladığı dönemde veya erken okul yıllarında da ortaya çıkabilir. Egzama – oldukça kaşıntılı kırmızı, kabuklu cilt bölgeleri – en çok ailede irsi egzama sorunu veya astım veya saman nezlesi dahil diğer alerjik reaksiyonların bulunduğu çocuklarda ortaya çıkar. Bebekler çoğunlukla yüzde, bacaklarda ve kollarda egzama sorunu yaşarlar. Yeni yürümeye başlayan veya daha büyük çocuklarda, sık sık diz ve dirsek içlerinde oluşur. Kaşıntı oldukça ciddi olabilir ve sık sık sorunu yaşayan çocukların uyku düzenin etkiler. Kaşıntı da durumun sürekliliğine neden olabilir, bunun nedeni, kaşıntının daha fazla kızarık bölgenin ortaya çıkmasına ve bakteri veya virüslerle ikincil bir enfeksiyona neden olabileceğidir. 

Kuru cildin tedavisi ve bebek egzaması

Banyo

Kuru cilt ve egzamanın en önemli (ve önleyici) tedavisi, cildi iyice nemlendirmektir. Çocuğunuzu her gün 10 dakikadan fazla olmayacak şekilde ılık suyla yıkayın ve bunun ardından nemli cilde yoğun bir nemlendirici uygulayın.

Nemlendirme

İyi nemlendiricilere vazelin ve yoğun kremler gibi yağlı merhem türleri dahildir. En etkili kremler tüplerde yer alır; kremi bir şişeden boşaltabiliyorsanız, tüptekiler kadar etkili olmayacaktır. Uzun süre banyoda kalma, cildi kurutabilir ve işlerin daha da kötüye gitmesine neden olabilir. Egzamalı çocuklar sık sık bir çocuk doktoru veya dermatolog tarafından reçeteyle verilebilecek topikal steroid merhemler ile tedavi edilirler. Bu merhemler kızarma ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olurlar ve nemlendiriciler ile birlikte kullanıldıklarında oldukça iyi sonuç verirler.

Kuru cilt ve egzama için yararlı diğer stratejilere

çocuğun odasında bir nemlendirme aygıtı kullanmak, giysilerde yünlü ve sentetik lifli kumaşlardan kaçınmak ve parfümsüz deterjan ve sabun kullanmak dahildir. Şu anda egzama için herhangi bir tedavinin bulunmamasına rağmen, güvenlik ve etkinlik için yeni ilaçlar sürekli olarak geliştirilmektedir. Ayrıca bebeklerin yüzde 60'ı üçüncü doğum günlerine dek, yüzde 85 ila 90'ı ise ergenlik yıllarına ulaştığında egzama ortadan kaybolur.

İlgili durumlar

Egzama hastalarında ilgili başka pek çok cilt sorunu da ortaya çıkabilir.

  • İktiyozis vulgaris
    genellikle bacakların dizaltı kısmında bulunan çokgen şeklinde kabuklanmalardan oluşur. Tıpkı kuruyan ve üstünde çatlaklar oluşan bir çamur birikintisi gibi.
  • Keratoz pilaris
    üst kolların dış tarafında, uyluklarda ve bebeklerin yanaklarında oluşan (zımpara kâğıdına benzer) sert pürüzlenmelerle kendini gösteren yaygın bir sorundur. Bu sorunların her ikisi de kışın kötüye, yazın da daha iyiye gider.
  • Pityriasis alba
    Yanaklarda beyaz noktacıklardan oluşur ve etkilenen alanların diğer cilt bölgelerinden daha az bronzlaşması nedeniyle en çok yaz sonuna doğru belli olur. Bu beyaz noktacıklar aynı zamanda bu bölgelerdeki hafif egzama iyileşirken, geçici pigment kaybı nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Bu sorunların çoğunun tedavisi, öncelikle iyi nemlendirmeden geçer. Çocuğunuz için en iyi çözümü bulmak üzere çocuğunuzun sağlık uzmanı ile görüşün. Bu sorunların hepsi çocuk büyüdükçe iyileşebilse de, bazen yetişkinlik yıllarına dek devam edebilirler.

Bunları okudunuz mu:

Bebek bezi

Prima Aktif Bebek

Yeni Prima Aktif Bebek ile bebeklerin altı çiş yokmuş gibi kuru, bez yokmuş gibi rahat!