A314

Bu büyük ve önemli bir ziyarettir. Çocuğunuzun pek çok aşıyı olma zamanı gelmiştir, büyümesi, uyuması ve genellikle ebeveynlerin aklında olan disiplin sorunları değerlendirilmelidir. Uzmanın perspektifinden ise bu ziyaret en zor olanıdır. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz işbirliğine yanaşmazsa şaşırmayın. Tepinmeler ve ağlamalar bekleyebilirsiniz.

İşte bu ziyarete hazırlanma yolları

Bebeğiniz yeni aşılara ek olarak bağışıklık güçlendirme aşılarına ihtiyaç duyabilir. Aşı takviminizi kontrol edin ve bebeğinizin aşılarının tam olduğundan emin olmak için uzmanınıza bir kere daha danışın.

Çocuğunuza kolayca çıkarılabilen iki parçalı bir kıyafet giydirin. Muayenenin büyük kısmı boyunca kucağınızda durmasına izin verin. Bir iki adet alışkın olduğu oyuncağı yanınızda getirin. Atıştırmalıklar da bu ziyareti kolay atlatmanıza yardımcı olacak.

Bu ziyarette doktorunuz büyük ihtimalle:

Çocuğunuzu tartacak ve boyunu ölçecektir. Büyüme şemamızı görmek için buraya tıklayın.

Çocuğunuzun büyüme ve duygusal gelişimi hakkında fikirler sunacaktır.

Doğru yolda olduğundan emin olmak için gelişimini inceleyecektir.

Disiplin sorunları hakkında konuşacaktır.

Doktorunuz neleri bilmek isteyecektir

Bebeğiniz son ziyaretinden bu yana başka bir doktora göründü mü? Evetse neden? O ziyaretin sonucu ne idi ve verilen ilaç ya da uygulanan bir tedavi oldu mu?

Bebeğinizin yürüme, koşma ve tırmanma becerileri nasıl? Geri geri yürüyebiliyor mu?

Dil yetileri nasıl? Neler söylüyor? Kelimeleri bir araya getirmeye başladı mı? Kaç kelime biliyor?

''Ayakkabılarını getir'' veya ''bana bir bez getir'' gibi tek cümlelik emirleri anlıyor mu? Basit bir öyküyü dinleyip takip edebiliyor mu? Bir kitaptaki resimlere bakıyor mu?

Basit taleplere veya ce-ee gibi basit oyunlara tepki veriyor mu?

Nasıl oyun oynuyor? Çocuğun oynadığı oyun türü, davranışsal kabiliyetleri açısında bize çok şey söyler. Ev işlerinde sizi taklit ediyor mu? Küpleri üst üste koyabiliyor mu?

Kaşık veya çatal veya bir başka oyuncağa uzanmak için başka bir oyuncak gibi gereçleri kullanabiliyor mu?

''Hayır'' demeye ve öfke nöbetleri geçirmeye başladı mı? Bunlar iyi duygusal ve davranışsal gelişmelerdir.

Bir oyuncağı yerde sürükleyebiliyor mu?

Bir kaşın kullanabiliyor ve bardaktan bir şey içebiliyor mu?

Sorulduğunda vücudunun bir yerini işaret edebiliyor mu?

Üzerine konuşun

Çoğu ebeveyn bu evrede üç şeyden endişe duyar: Beslenme, disiplin ve çocuklarını yatırma. Bu kafa karıştırıcı ve zorlayıcı sorunların hepsi bebeğinizin artmakta olan bağımsızlık hissi ile alakalıdır. Diğer endişelere ''hayır'' sorununu, öfke nöbetlerini halletmek ve çocuğunuzun yemek yemesini sağlamak dahildir.

Beslenme Uzmanınıza çocuğunuzun bu günlerde neler yediğini anlatın. Bebeğiniz hala biberonla besleniyorsa biberonu bırakmak hakkında konuşun. Bebeğinizin yemek seçtiğini ve iyi beslenemediğini düşünüyorsanız bunu uzmanınıza danışın. İştah ve büyüme hızı, yeni yürümeye başlayan çocuklarda biraz azalır. Kaşık kullanabilmeli ve en azından ağızlıklı bir bardaktan bir şeyler içebilmelidir. Vitaminler ve florür hakkında da sorular sorun.

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun kontrol altına alınması zorsa doktorunuzu bundan haberdar edin. Çocuğunuzu disipline ederken atılması gereken adımları tartışın.

Uyku

Uyku sorunları bu yaşta yaygındır. Çocuğunuzun uyku düzeni hakkında en az üç gün boyunca kayıt tutmaya çalışın ve bunu muayeneye getirin. Uzmanınız size çözümler sunabilecektir. Çocukların sakinleşebilmesine yardımcı olmak, iyi bir düzen geliştirdiğiniz anlamına gelir.

Konuşun!

Uzmanınızı şunlardan haberdar edin:

Bebeğinizin arada bir bile olsa gözü kayıyorsa.

Bebeğiniz objeleri daha iyi görebilmek için onlara fazla yaklaşıyorsa - özellikle de ailede görme bozuklukları erken yaşta ortaya çıkıyorsa. Bebeğiniz ışık ve sese karşı aşırı duyarlıysa.

Bebeğiniz henüz yürümüyorsa, ayak parmaklarının üzerinde yürüyorsa, yürürken topallıyor veya bir yana eğiliyorsa.

Bebeğiniz oynarken, bir şeyleri tutarken veya objelere uzanırken tek bir elini kullanıyorsa. Bebeğiniz şimdiden fazla solak veya sağlaksa, yemek yerken veya bir şeyi gösterirken bir elini daha fazla kullanacaktır. Fakat oynarken her iki elini de kullanması gerekir.

Oynarken iki objeyi bir araya getiremiyor veya tek seferde bir tek obje ile oynuyorsa.

Ona kaşık verdiğinizde almıyorsa.

Kendi kendine yemek yemiyorsa.

Daha önce sahip olduğu yetileri kaybetmişse.

Tam kelimeler kullanmıyorsa.

Her bebek farklı olmasına ve dönüm noktalarına farklı zamanlarda ulaşmasına rağmen, bebeğinizin gelişimi ile ilgili sorun veya endişelerinizi uzmanınıza danışmak her açıdan rahatlatıcıdır.