Uyku düzenindeki değişiklikler

Ayakta durma ve yürüme gibi yeni gelişimsel hedefleri beceren çocuğunuzun bir zamanlar öngörülebilir olan uyku düzeni biraz belirsizleşebilir. Sabah ve akşamüstü olan kısa uykular daha düzensizdir ve geceleri muhtemelen daha sık uyanmaya başlayabilir. Uyumak yerine beşikte aşağı yukarı hareket ederek zaman geçirmesi normaldir. Yürümenin verdiği yeni hislere alıştıkça çocuğunuz daha oturaklı bir düzene geri dönecektir. Bu gerçekleşene dek onu uyku zamanında beşiğine yatırın ama uyumazsa endişelenmeyin.

Gece uykusu

Geceleri uykunun bölünmesi daha olasıdır. Çocuğunuzun uykuya dönmesine sakin ama kararlı bir biçimde tepki göstererek ve alıştığı tüm ritüelleri tekrar uygulayarak yardımcı olabilirsiniz. Ona kendi kendine uyuyakalması için yaklaşık 10 dakika verin. İçeri girin ve orada olduğunuzu ona belirtmek için onu okşayın ve sonra odadan çıkın.

Beslenme düzeni

Beslenme düzenleri de kesintiye uğrayabilir. Çocuğunuz bir yemekte hiç bir şey yemese de bir sonraki yemekte sizden fazla bile yiyebilir. Durumu abartmadığınız sürece yediklerini dengeleyecektir. Öğün arasında, peynir ve simit gibi yüksek enerji veren atıştırmalıklar sunun.

Çerez Onayı