ikiz-olmak

Aynı anda doğmuş olmak, aynı süreçlerden aynı anda geçmek, yenidoğan bebekle iletişimde herkes için önemli ve üzerine düşülmesi gereken bir konudur. İkiz olmak ve ikizlere yaklaşım üzerine daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak içinse mümkün olduğu kadar okuyup bilgi edinmek faydalı olabilir. Çocuklar arasında dengeyi kurmak ve de adil olmaya çalışmak her zaman önemli bir uğraştır. Miniklerinizle olabildiği kadar vakit geçirmeniz kendi aralarında bağ kurma sürecini hızlandırır. İkiz olmak, hepimize son derece ilginç gelen ve birçoğumuzun merakla anlamaya çalıştığı hem güzel hem de değişik bir kardeşlik durumu. Psikolog Serap Duygulu ikiz bakımı ile ilgili bilgileri ve ailelerin ikizlere karşı tutumunu sizler için anlattı:

İkiz çocuklara hitap biçimleri

İkiz çocuklar açısından durum bize dışarıdan göründüğünden farklı olabilir. Çocuklar tek yumurta ikizi de olsalar, farklı kişilikler olarak kabul edilmek, kendi isimleriyle çağrılmak ve bireysel olarak kendilerine ait kişilik özellikleriyle tanınmak isterler. Hatta birbirlerine benzemeyen isimleri olsun bile isteyebilirler ki bu konuda henüz karar vermediyseniz Bebek İsimleri Sözlüğümüz'e bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Bu farklı olma çabası ikiz ebeveynlerinin dikkat etmesi gereken anlara neden olabilir. Çünkü aynı durum ikiz anne babaları için de geçerlidir. Örneğin ikiz ya da üçüz ebeveynleri iki ayrı çocuğun anne babası olarak değil, “İkizlerin annesi” olarak çağrılırlar ve bu tanımlama çocukları olduğu kadar ebeveynleri de kategorize eder.

İkizlerde baskın karakter

İkiz çocuklarda zaman zaman kişilik özelliklerinin farklılaştığı ya da yön değiştirdiği gözlemlenebilir. Önceden dışa dönük bir kişilik yapısına sahip olan çocuk, bir süre sonra daha sakin, durgun bir kişilik özelliği gösterirken, diğeri daha aktif olabilir. Biri kendi başına bazı beceriler geliştirebilirken, diğeri kendi sorumluluklarını kardeşine yükleyebilir. Bu tavırlar farklı bireyler olduklarını kanıtlamaya, birbirinden ayrı özellikleri olduğunu vurgulamaya yönelik çabalar olarak görülmelidir.

Geç konuşma ve kendi oluşturdukları dil

İkiz kardeşlerde sıklıkla karşılaşılan bir durum geç konuşmalarıdır. Doğdukları andan itibaren kendi aralarında bir dil geliştiren ve kendi kendilerine gayet iyi anlaşan kardeşler başkalarına fazla ihtiyaç duymazlar ve konuşmayı geciktirebilirler. İkiz kardeşler başkalarıyla iletişim kurmakta çok istekli davranmayabilirler. Kendi kendilerine çatışmalar yaşasalar da aralarına başkalarını almak istemezler ve kendi kendilerine bir iletişim içinde kalmaya özen gösterirler. O nedenle ikiz kardeşlerin özellikle konuşma gibi eylemleri geciktirmeleri normaldir.

Aynı kıyafetleri giydirme

İkiz annelerinin, çocukların görünüşleri bakımından ikiz olduklarını vurgulamak amacıyla ya da şirin olduklarını düşünerek onlara genellikle birbirinin aynısı kıyafetler giydirdiklerini gözlemliyoruz. Son yıllarda durumun genç ebeveynlerde biraz değiştiğini görsek de genel alışkanlık hala aynı şekilde devam ediyor. Oysa bizim önerimiz çocukların kişisel farklılıklarına saygı gösterilmesi ve bunun öncelikle farklı kıyafetler seçmek yoluyla yansıtılması biçiminde. İkiz olsalar dahi her çocuğun kendine has özellikler taşıdığı göz önünde bulundurulup seçim yapabilecekleri yaştalar ise onların beğenilerini de dikkate alarak farklı kıyafet seçimleri yapmaları en sağlıklı yoldur. Eğer ısrarla aynı kıyafetleri giymek isterlerse bu seçimlerine saygı gösterilmelidir. 

Bunlara ek olarak, ikizlerin beslenme ve uyku düzenleri hakkında anne baba olarak bilgi sahibi olmanız da onların eğitimleri açısından yararlı olacaktır.