Bebek odası seçerken nelere dikkat edilmeli?

Renge ve tarza karar verin: İlk aşama olarak odanın rengine ve tarzına karar vermeniz gerekiyor. Her ne kadar bebeğinizin odası kendine özgü olsa da evinizin genel tarz ve rengiyle uyumlu olması gerekir. Evinizin tamamı klasikse, ultra modern bir oda genel uyumu bozacaktır. Renk olarak ise tercihinizi bebeğinizin cinsiyetine göre uçuk pembe, mavi, sarı gibi pastel tonlardan yana kullanın. Fazla canlı ve neon renkler bebekler için önerilmez. Kırmızı, lacivert, parlak yeşil gibi renkler bebeğinizin huzurlu bir uykuya dalmasını zorlaştırabilir. Dekorasyon dergileri ve web siteleri bu konuda size fazlasıyla ilham verecektir.

Onun için en iyisini seçin: Bütçeniz sınırlıysa bırakın az ve öz olsun. İlk başta sadece yatağını alıp geri kalan zamanlarda diğer aksesuarlarını tamamlayarak bütçenizi sarsmadan bebeğinizin odasını tamamlayabilirsiniz. Doğal ahşaptan yapılmış, mümkünse boyasız ve cilasız mobilyalar bebeğiniz için en sağlıklısı! Renklendirme işini aksesuarlara bırakın.

Modüler mobilyaları tercih edin: Bebeğinizin odasını çeşitli değişim ve eklemelerle ergenliğe kadar kullanmasını da sağlayabilirsiniz. Son yıllarda giderek artan modüler mobilyalarla ihtiyacına göre eklemeler, çıkartmalar yapmak çok kolay!

Güvenliği göz ardı etmeyin: Bebek odaları için en önemli konulardan biri de maksimum güvenlik. Elektrik kabloları, baş ucu lambaları, sert ve kenarı kırık oyuncaklar, hatta jaluziler bile bebek için bir tehdit olabilir. Her türlü kabloyu mutlaka kablo kanallarının içine hapsedin, kırık oyuncakları atın ve jaluzi yerine hafif ve sabit olan tülleri kullanın. Uçuşan tüller bebeğiniz ayaklanmaya başladığında tehlikeli olabilir. Başucu lambalarının kablolarını, dolap ve komidin gibi ağır mobilyaları duvara sabitlemeyi ihmal etmeyin.

Çizgi film karakterlerini sonraya bırakın: Eğlenceli karakterler çocuk odalarının olmazsa olmazlarından. Ancak yeni doğanlar için bu çok da gerekli değil. Hatta onun için korkutucu bile olabilirler. Bebeğinizin huzurlu bir şekilde uykuya dalması için mümkün olduğunca sadeliğe ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Her şeyin elinizin altında olmasına özen gösterin: Bebeğiniz doğduğunda zamanla yarışacaksınız. Her isteğinin anında yerine getirilmesini isteyen bebeğinizi mutsuz etmemek için ihtiyacı olan her şeyi aynı düzenleyicide bulundurun. Biberonları, bebek bezlerini, temiz kıyafetleri elinizi attığınız anda bulacağınız bir dolap, hayatınızı büyük oranda kolaylaştıracaktır.

Çerez Onayı