Doğum sırasında yemek yemeli miyim?

Kasılmalar başladığında yemek yemek muhtemelen düşüneceğiniz son şey olacaktır. Ama besleyici atıştırmalıklardan azar azar yemeye ve gün boyunca susuz kalmamaya çalışın.

Doğum sırasında yemek

Doğumdayken yemek yemeli misiniz? Evet, çünkü gücünüzü korumanız gerekiyor. Fakat sindirim sisteminizde herhangi bir baskı yaratmayacak basit yiyeceklerle yetinmelisiniz. Unutmayın ki vücudunuzun bütün enerji kaynakları şu anda başka bir yerde kullanılıyor.

Aç kalmak

Bazı kadınlar heyecan ve sancıların yoğunluğu ya da verilen ağrı kesiciler nedeniyle doğum sırasında mide bulantısı ya da iştah kaybı yaşayabilir. Eğer toksanız mide bulantısı kusmaya neden olabilir. Kusmanız gerekirse endişe etmeyin. Biraz canınızı sıkmaktan öteye geçmeyecek, doğumunuzu etkilemeyecektir.

Annelerin menüsü

Hamilelikte beslenme son süreçte bile önem taşır.  Doğumun başlarında acıkırsanız vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerji talebini dinlemelisiniz. Önünüzde başarmanız gereken kocaman bir iş var ve doğum ilerledikçe canınız hiçbir şey yemek istemeyecek. Yağ içermediği için çabuk ve kolayca sindirilen yiyecekler tercih edin. Örneğin;

  • Sade içecekler; (karbonatlı içeceklerden ve kafeinden kaçınmalısınız.)

  • Sade çorbalar

  • Mideniz bulandığında emmek için buz küpleri

  • Sade tost ya da krakerler

  • Sade makarna

Doğum sırasında neler yiyebileceğinize ek olarak, bu süreçle ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz doğum hakkında tavsiyeler ve ipuçları makalemize göz atın. Ayrıca doğum sancılarını rahatlatma yöntemleri makalemiz de bir hayli işinize yarayabilir. Tabii yavrunuz için henüz isim belirlemediyseniz, Bebek İsimleri Sözlüğümüz de her zaman yanınızda!

Çerez Onayı