Doğum: doğum desteği ve doğum koçunun görevi

Doğum: doğum desteği ve doğum koçunun görevi

Çoğu anne adayı gibi belki de doğum sırasında sizi nelerin beklediği ile ilgili hayal kurmaktasınız. Hiç bir doğum mükemmel olmasa da, bunu pozitif bir deneyim haline getirmenin yolu, fiziksel, duygusal ve bilgisel ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek insanlarla birlikte olmaktır. Bunların içinde eşiniz, anneniz veya en iyi arkadaşınız olabilir.

Aynı zamanda sizin ve ailenizle birlikte olması için bir doğum koçu da kiralayabilirsiniz. Doğum koçu, kadınlara doğum süresince yardım etmek üzere eğitim almış bir bayandır. Sizin, eşinizin, aile üyelerinizin, doktor, ebe ve hemşirenizin yanı sıra doğum ekibinizde yer alacak bir kişidir.

Doğum koçlarının görevi

İyi bir doğum koçu, doğum için olan dileklerinizi destekler. Doğumun fiziksel ve duygusal yönlerinin tümünü anlamakta olup, doğum ilerledikçe size ihtiyacınız olan bilgileri sunabilir. Teşvik edici ve rahatlatıcı biri olup, doğumun sancıları ve rahatsız yönlerini kolaylaştıracak teknikler konusunda bilgi sahibidir. Örneğin yeni bir pozisyon veya masaj önerebilir veya sizi ritmik nefes alma gibi özel bir rahatlama tekniği konusunda yönlendirebilir.

Doğum koçları hakkında bilgiler

Bir doğum koçunun eğitim almış bir tıbbi personel olmadığını anlamak önemlidir; ilaç veremez ve tıbbi kararlar alamaz. Ne var ki doğum ekibinin bir parçasıdır ve size doğum boyunca ihtiyacınız olan bireysel ilgi ve desteği sunabilir. Size bebek doğduktan sonra emzirme konusunda da yardımcı olabilir ve hastaneden ayrıldıktan sonra sizin ve bebeğinizin durumunu görmek için evinizi ziyaret edebilir.

Doğru doğum koçunu bulma

Kendinize zaman kazandırmak için üçüncü üç aylık dönem içinde arayışlarınıza başlayın. Doğum koçu ararken, bir kişinin sizin için uygun olup olmadığını kararlaştırmak üzere aşağıdaki soruları sorun:

Eğitimi ve doğum konusundaki deneyimi nedir? (Kuzey Amerika Doğum Koçları gibi ulusal bir organizasyondan sertifika sahibi olmalıdır.)

  • Anne ve babaları doğum sırasında destekleme felsefesi nedir?
  • Doğum sırasında size ne tür şeyler konusunda yardımcı olacak?
  • Doğum yapmayı planladığınız hastane ile pozitif bir iş ilişkisi var mı?
  • Doğumun beklendiği gün yanınızda olabilecek mi?

Bunları okudunuz mu:

Bebek bezi

Prima Aktif Bebek

Yeni Prima Aktif Bebek ile bebeklerin altı çiş yokmuş gibi kuru, bez yokmuş gibi rahat!