Emzirmenin Temel Kuralları: Bebeğinizin ilk sütü için bilinmesi gerekenler

Emzirmenin Temel Kuralları: Bebeğinizin ilk sütü için bilinmesi gerekenler

Her annenin anne sütü kendi bebeği için eşsiz olarak formüle edilmiştir ve bebeğin hem mutlu hem de sağlıklı olmasına yardımcı olacak, enfeksiyonla mücadele eden hücreler ve protein ile doludur. Bebeği emzirmek her ikiniz için de keyif verici olabilir.

Bebeğinizle ilk emzirme deneyimleriniz özel anlardır. Başka hiçbir an sizi ve küçüğünüzü hayatının ilk yılı içinde bu kadar yakınlaştıramaz.  Bebeğinizin büyümek ve gelişmek için ihtiyaç duyduğu önemli besin maddelerini almasına yardımcı olmak harikadır, ancak birlikte geçirdiğiniz zaman da bir o kadar önemlidir.

Başlangıçta biraz alıştırma gerekebilir, ancak emzirmek için elinizden gelenin en iyisini yapmanın birçok nedeni vardır!

Emzirmenin Anneye Faydaları

Emzirmek bebeğinizin olduğu kadar sizin sağlığınıza da kesinlikle yararlar sağlar. Emzirmek, yenidoğanınızla yakın bir bağ kurmanın ideal bir yolu olmanın yanı sıra, rahminizin gebelik öncesindeki büyüklüğüne dönmesini sağlayan hormonları harekete geçirmeye de yardımcı olur.

Emzirmek ayrıca gebelikten sonra kilo vermenize de yardımcı olur, çünkü gebelik öncesinde aldığınız özel tipteki yağı kullanarak, bu yağın vücut biçiminizin kalıcı bir parçası olmasını engeller. Emzirmek tam olarak doğru hızda kilo vermenize de yardımcı olarak.

Emziren kadınların, çocuklarını beslerken vücutlarını sağlıklı tutmak için, gebelik öncesi kilolarına ek olarak 2,25 ila 5 kiloya daha ihtiyaçları vardır. Çok hızlı kilo vermeniz, bebeğinizin hızla büyüdüğü ve daha fazla beslenmeye ihtiyaç duyduğu bir dönemde süt miktarınızı azaltabilir. Bu ek kilolar altı aylık süre boyunca doğal olarak kendiliğinden kaybolur.

İlk Emzirme Deneyimlerinizde Beklemeniz Gerekenler

Anne sütünüz bebeğinizin doğmasından sonra birkaç gün içinde gelecektir. O zamana kadar, göğüsleriniz bebeğinizin onun yerine içmesi gereken ağız sütünü üretmekle meşgul olacaktır. Bu yoğun, sarımsı madde bebeğinizin hastalıklarla mücadele etmesine yardımcı olacak protein ve antikorlarla doludur.

Ağız sütü bebeğinizin ilk gıdasıdır ve hastalıklara karşı "bağışık kazanma aracıdır". Bebeğiniz bu değerli maddeyi alırken kullanması için, vücudunda bol miktarda depolanmış su ve yağ vardır. Bu yaşta midesi sadece bir çay kaşığı sıvı tutabilir, o nedenle onu doldurmak için fazlasına ihtiyaç duymaz.

Sütünüz tamamen gelmeden önce, yenidoğanınız hayatının ilk bir veya iki gününde saatte bir emmeye başlayabilir. Bu durum vücudunuzun, bebeğinizin ihtiyaçlarına mükemmel şekilde uygun olan, iyi bir süt kaynağı oluşturmasına yardımcı olur. Vücudunuz sadece iki ila dört gün içinde kendini bu "bilgiye" uyarlar ve bebeğinizin daha az sıklıkta, iki ila üç saatte bir veya 24 saatlik bir zaman diliminde yaklaşık sekiz ila 12 kez süt emmesi gerekli olacaktır.

Sütünüz geldiğinde ağız sütünden çok farklı görünecektir; normal anne sütü daha çok yağsız süte benzer:…yoğun olmayan, mavimsi beyaz bir sıvı.

İyi bir Süt Miktarı Elde Etmek

Bebeğinizi emzirirken, iyi beslenme, bol sıvı ve dinlenme temel önem taşır. Bebek uyuduğunda sizde uyuyun ve bol miktarda sağlıklı sıvılar alın. Süt, su ve meyve suları iyi seçeneklerdir; dinlenmeyi de unutmayın.

Anne sütü üretiminizi sürdürmek için temel bir sağlıklı beslenme düzenine uymanız gerekir, ancak çok özel bir şey yapmanız gerekli değildir. Emzirilen bazı bebekler annelerinin beslenme düzenindeki belirli şeylere karşı hayli hassastır, ancak çoğu bebek ne yerseniz yiyin iyi tepki verir.

Genel olarak, vücudunuz bebeğinizin açlığına tepki verir: Eğer o fazla emmezse siz de fazla süt üretmezsiniz; o fazla emerse siz de bol miktarda süt üretirsiniz!

Bebeğinizi Emzirmeniz Gereken Zamanlar

Karnı acıkan yenidoğanınızı istediğinde emzirin. Başka bir değişle, ne zaman isterse o zaman emzirin. İlk günlerinde tek bir emzirmede fazla emmeyecektir, çünkü midesi küçüktür ama sık sık emzirilmek isteyecektir. Yeni doğanların çoğunun 24 saatlik bir sürede yaklaşık 10 ila 12 kez veya bir ila üç saatte bir emzirilmesi gereklidir.

Süt kaynağınızı oluştururken, bebeğiniz gün içinde üç saatten veya geceleri dört saatten uzun süre uyursa onu beslemek için uyandırın. Aksi halde uykudan kaldığında iyi ememeyecek kadar aç olur. İşler yoluna girmeye başladığında, sizi gereken sıklıkta uyandıracaktır.

Ne Kadarı Yeterli Olur?

Bebeğini emziren çoğu anne gibi, bebeğinizin ne zaman yeterince anne sütü aldığından emin olamayabilirsiniz. Eğer emerken yutkunmaya başladığını duyarsanız yeterince emdiğini anlarsınız. Başka bir ipucu da bebeğinizin emzirmeden sonra ne kadar iyi uyuduğudur. Eğer midesi dolu ve bebek bezi temiz ise muhtemelen emzirmeden hemen sonra uykuya dalacaktır.

Yenidoğanınızın yeterli anne sütü aldığına dair diğer belirtiler:

  • Sütünüz geldikten sonra altını her gün yaklaşık altı kez ıslatıyor ve altı haftalık olana kadar her gün iki ila beş kez yumuşak, sarımsı kaka yapıyor. Bazı bebekler anne sütünü o kadar etkili biçimde işleme koyar ki hiç sık olmayan biçimde kaka yaparlar.
  • İdrarları koyu sarı veya turuncu değil, açık sarı olur.
  • Her emzirmeden sonra göğüslerinizin yumuşak ve "boşalmış" olduğunu hissedersiniz.

Bunları okudunuz mu: