A18_2

Haftadasınız

Git

21 haftalık gebelik

21 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz büyük bir muz kadardır. Bebeğiniz 280 ila 370 gram ağırlığında ve yaklaşık 23 cm boyundadır.

Kalp çarpıntısı

Bebeğinizin kalp atışı basit bir stetoskopla duyulacak kadar yüksektir ama kendi kalp atışınızdan ayırmak zor olabilir. Daha hızlı olan ritmi dinleyin: Bebeğinizin kalbi dakikada 120 ila 160 kez, yani sizin kalbinizden yaklaşık iki kat hızlı atar.

Şekerleme haberleri

Bebeğiniz çok da fark edilmeyen bir döngüde uyumaya ve uyanmaya başlamıştır. Ultrason, doğmamış bebeklerin en sevdikleri uyuma konumuna geçtiğini bile gösterebilir.

21. haftada gebeliğiniz

Bam telleri

Sırt ağrıları, özellikle de bel ağrıları gebelik süresince çok sık görülür. Büyüyen uterusunuz ağırlık merkezinizi kaydıracak ve belinizi öne doğru çekecektir. Bu esnada gevşetici hormon vücudunuzdaki bütün eklemleri ve bağ dokuları gevşetmektedir, bu da doğum zamanı geldiğinde leğen kemiğinizin genişlemesini sağlar.

Sırt kurtarıcılar

İster televizyon seyrederken ister çalışırken olsun, her oturduğunuzda bir ayak sehpası kullanarak ayaklarınızı hafifçe yükseltin. Uzun süre ayakta kalmanız gerekirse belinizdeki baskının bir kısmını almak için bir ayağınızı değişimli olarak küçük bir tabureye koyun. Daha da rahatlamak için ılık bir banyoyla kendinizi şımartın. Sırt ağrılarınız devam ediyorsa doktorunuza danışın.

Bunları biliyor musunuz?

Bebek uterusunuz içinde çoktan uyuma/uyanma döngüsüne girmiştir ve 21. haftada bile hâlâ hareket edecek bol alanı vardır. Uyanıp hareket etmeye başladığınızda sizin hareketleriniz bebeği sallayarak uyutacaktır, ama siz uyumak istediğinizde bebeğiniz uyanıp dans etmeye başlayabilir! Tüm bu hareketler, bebeğin beynine giden kasların ve sinir yollarının gelişmesi için önemlidir.

Hafta hafta gebelikle ilgili bilgilerin size e-posta olarak gönderilmesini ister misiniz? Miniğinizin gelişimine dair faydalı bilgileri kaçırmayın, hemen üye olun.

Hemen Üye ol

Bunları okudunuz mu: