20 haftalık gebelik

20 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

Bu haftada bebeğiniz, hassas cildini amniyotik sıvıdan koruyan kremsi bir madde olan verniksle tamamen kaplıdır.

Anlamak. Bebeğinizin beyni, algılara ayrılmış sinir merkezini geliştirmek için çok çalışmaktadır. Bunlar canlandıkça bebeğiniz sizin faaliyetlerinize ve ortamdaki seslere daha fazla tepki gösterecek, hatta amniyotik sıvının tadını hissedecektir.

Hıçkırık. Dönme, dalma ve tepmenin yanı sıra ritmik bir sarsıntı da hissedebilirsiniz. Büyük ihtimalle olgunlaşmamış diyaframda spazmlar olması yüzünden çoğu bebeği rahimde hıçkırık tutar. Ama korkmanıza hiç gerek yok, –bunların’ hiçbir zararı yoktur.

Başta filizlenmeler. Bu yeni saçlar lanugo değil gerçek saçtır. Ama büyük bir kısmı doğumdan sonraki iki hafta içinde dökülecektir. Bebeğinizin kafasının diğer kısımlarında iç kulak kemikleri tamamen oluşmuş ve burun şekillenmeye başlamıştır.

embryoimage-week20-700_no_text

İLGİLİ GEBELİK ARAÇLARI

Bebek isimleri - araç ikonu

Bebek isimleri sözlüğü

Cinsiyete göre filtrele:

Kız

Erkek

Üniseks

Temaya göre filtrele:

Mavi

Yeşil

Mor

Kırmızı

20 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

Hörgüç haftası. Tebrikler–yolun yarısına ulaştınız! 20. haftada uterusunuz orijinal yüksekliğinin üç katına ulaştı. Doktorunuz uterusunuzu ölçtüğünde üst kısmın artık göbek deliğinizle aynı hizada olduğunu görecektir. Bundan sonra bebeğiniz dünyaya gelinceye kadar uterusunuz haftada yaklaşık bir santimetre büyüyecektir.

Manzaralı rahim. Bu aşamada doktorunuz bebeğin gelişimini kontrol etmek, doğum tarihini doğrulamak, belirli doğum kusurları için tarama yapmak ve plasentanın ve göbek bağının sağlığını kontrol etmek için bir ultrason yapmak isteyebilir. Cinsiyeti öğrenmeyi isteyin ya da istemeyin, uterusunuzun içine yönelttiğiniz bu bakış, yaklaşmakta olan ebeveynliği daha da gerçek kılacaktır.

Bunları biliyor musunuz? Hissettiğiniz o ritmik sarsıntı ne? Bebeğin olgunlaşmamış diyaframında hıçkırıklara neden olan spazmlar olabilir! Bebeğinizin kafa derisinde ve kaşlarında tüyler büyümeye devam etmektedir, ama doğumda var olan tüyler büyük ihtimalle hayatının ilk birkaç haftasında yerini yeni saça ve tüylere bırakacaktır.

Anneler için hızlı bir ipucu: Yolu yarıladınız ve artık kesinlikle bebeğin hareket ettiğini hissediyorsunuz! Hemoroitler (rektumunuzdaki şişmiş damarlar) sizi rahatsız etmeye başladıysa bol su için, beslenmenize fiberleri ekleyin ve egzersiz yaparak aktif olun. Sizi rahatlatabilecek güvenli, reçetesiz satılan kremler hakkında doktorunuza da danışabilirsiniz.

20 haftalık gebelik: Kontrol listesi

  • Kutlama zamanı! Yolun yarısı bitti.

  • 6 aylık ultrason zamanı!

  • Şimdi kızınız mı oğlunuz mu olacak öğrenebilirsiniz.

  • Hamilelikle ilgili diğer haftalık ipuçları için üye olun:

Çerez Onayı