A29_2

Haftadasınız

Git

32 haftalık gebelik

32 haftalık gebelikte bebeğiniz 

Bebeğiniz bir Çin lahanası büyüklüğündedir. Bebek 1,5 ila 1,8 kg ağırlığında ve uzanmış durumda yaklaşık 43 ila 45 cm boyundadır.

Yukarılar – aşağılar

Çoğu bebek bu hafta içinde baş aşağı veya tepe üstü pozisyona yerleşir. İdeal olarak doğuma kadar bebek bu konumunu koruyacaktır. Yine de büyük gün gelmeden önce birkaç kere pozisyon değiştirebilir.

Olabildiğince dolu

Şu anda uterusunuzda bulunan yaklaşık bir litre amniyotik sıvı içinde bebeğinizin baş yukarıda konumdan baş aşağı konuma geçmesi gayet kolaydır. Önümüzdeki sekiz hafta içinde bebeğin boyu büyüdükçe amniyotik sıvı miktarı da azalacaktır.

32. haftada gebeliğiniz

Kaburgamda bir şey var

Bebeğinizin hareket etmesini hissetmek çok şahanedir, ama ayaklarından birinin göğüs kafesiniz altına sıkışması pek hoş olmaz. Bebeğinizin hareket etmesini sağlamak için yan tarafınıza uzanmayı veya pozisyon değiştirmeyi deneyin. 

Çift kontrol

32. haftaya ulaştığınızda doktorların büyük bir kısmı sizi ayda bir kez yerine iki haftada bir görmek isteyecektir. Doktorunuz, başka şeylerin yanı sıra enfeksiyon, erken doğum sancısı veya preeklampsi belirtilerini takip edecektir.

Doğum provası

Doğum yapacağınız hastanede yapacağınız tur, doğum ve doğum sonrası odaları görmenizi, kayıt prosedürlerine ve bürokratik işlemlere aşina olmanızı sağlayacaktır. Önceden nereye gideceğinizi ve neler yapacağınızı bilmek, doğum sancısı çekerken son dakika koşuşturmalarını önleyecektir. Ayrıca hastaneye giden iki ayrı güzergâh belirleyip bu yollardan hastaneye gitmek de isteyebilirsiniz.

Okul günleri

Doğum derslerinde aktif bir katılımcı olun: çok soru sorun ve umutlarınız ve korkularınız hakkında konuşmaktan çekinmeyin. O an geldiğinde ikinizin de hazır olması için eşinizi götürmeyi unutmayın.

Bunları biliyor musunuz?

Bebeğinizin cildi artık gevşek durmamaktadır ve yeni yağ gelişimi sayesinde pembe ve pürüzsüz görünmektedir. Tam hayallerinizdeki bebek gibi görünmeye başlamıştır! Artık büyük ihtimalle baş aşağı konumda da olduğuna göre o büyük dünyaya gelişe hazır olun!

Anneler için hızlı bir ipucu

Bir doğum dersine yazılmanın tam zamanı. Siz ve eşiniz doğum sancısı ve doğum hakkında çok sayıda yararlı bilgi öğrenecek, diğer anne-baba adaylarıyla tanışacak ve yaklaşmakta olan büyük gün hakkında özgüveninizi artıracaksınız.

Hafta hafta gebelikle ilgili bilgilerin size e-posta olarak gönderilmesini ister misiniz? Miniğinizin gelişimine dair faydalı bilgileri kaçırmayın, hemen üye olun. 

Bunları okudunuz mu: