Your baby is the size of a coconut

31 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

Bebek birkaç haftadır kıvrılmış pozisyondadır. Bu ay içinde bir kilo daha alacak ve sadece dokuz hafta içinde sizinle yüz yüze tanışmaya hazır olacaktır.

embryoimage-week31-700_no_text

İLGİLİ GEBELİK ARAÇLARI

Bebek isimleri sözlüğü

Cinsiyete göre filtrele:

Kız

Erkek

Üniseks

Temaya göre filtrele:

Mavi

Yeşil

Mor

Kırmızı

31 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

Nefesiniz mi kesiliyor? Bunun sebebi, sürekli genişleyen uterusunuzun diyaframınızı akciğerlerinize bastırmasıdır. Karnınız aşağıdaysa kendinizi şanslı kabul edin–karnı yukarıda olan kadınlar çok daha zorlu zamanlar geçirir. Sürekli oflayıp pufluyorsanız yavaşlayın ve birkaç derin nefes alın. Gebeliğinizin sonlarına doğru (37 ve 38. haftalar civarı) bebeğiniz leğen kemiğine düşüp diyaframı ve akciğerlerinizi rahatlattığı için siz de rahatlayabilirsiniz.

Bebek bakımı seçimi. Bakıcı, çocuk yuvası veya bir akraba – hangisini düşünüyor olursanız olun şimdiden adayları araştırmaya ve seçeneklerle görüşmeye başlayın. Tam zamanlı bakıcıya ihtiyacınız olmayacaksa bile özel durumlar için birkaç bakıcı tavsiyesi almak isteyebilirsiniz.

Erken doğum mu Braxton Hicks mi?İkinci üç ayınızın ortasından itibaren büyük ihtimalle erken doğum sancısı belirtilerini takip etmektesiniz. Artık üçüncü üç aya girdiğinize göre Braxton Hicks kasılmaları yaşamaya başlayacaksınız. Bunlar, erken doğum kasılmalarından farklıdır ve panik yapmanıza gerek yoktur. Farkı mı? Kasılmalar düzensizse ve pozisyon değiştirdiğinizde veya dolaştığınızda kayboluyorsa büyük ihtimalle Braxton Hicks yaşamaktasınız.

Bunları biliyor musunuz? Şimdiden parmak mı emiyor? Bir el yüze yaklaşırsa, bebek, bir “aranma refleksiyle” başını ileri ve geri hareket ettirerek ağzıyla başparmağını kavrayıp emmeye başlayabilir. Bu refleks doğumdan sonra bebeğin göğsü bulup kavramasına yardımcı olacaktır.

31 haftalık gebelik: Kontrol listesi

  • Nefessiz kaldığınızı hissederseniz, yavaş hareket edin; mümkünse uzanarak derin nefesler alın.

  • Braxton Hicks kasılmalarını takip edin.

  • Hamilelikle ilgili diğer haftalık ipuçları için üye olun: