A31_2

Haftadasınız

Git

34 haftalık gebelik

34 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz bir kavun kadardır.

İniş başladı

Bebeğiniz erkekse testisleri artık skrotuma inmektedir. Bebeğinizin skrotumu doğumdan hemen sonra büyük görünüyorsa endişelenmeyin, bu şişlik ekstra sıvı yüzündendir ve yaklaşık bir hafta içinde inecektir.

Boş yer yok

Bebeğiniz, çoğunlukla sıkışık mekan yüzünden artık daha seyrek hareket etmektedir. 2 ila 2,2 kg ağırlığı ve 39 ila 40,5 cm boyu ile bebeğiniz artık uterus duvarına dayanmaktadır. Büyük ihtimalle vücudun hangi kısmının (ayak? dirsek? kol?) çıkıntı yaptığını tahmin etmekte epey ilerlemişsinizdir.

Maviş bebek

Şu anda bebeğinizin gözleri mavi renktedir. Bebeğiniz doğumdan sonraki birkaç hafta boyunca ışığa maruz kalıncaya kadar iristeki renklenme süreci tamamlanmayacaktır.

34. haftada gebeliğiniz

Şov zamanı geldi mi?

Büyük güne sadece birkaç hafta kalmışken doğum sancısı belirtilerine dikkat etmeye başlamanız iyi bir fikirdir. En sık görülen belirtiler şunlardır:
  • gittikçe kısalan aralıklarla meydana gelen düzenli kasılmalar,
  • adet benzeri kramplarla birlikte bel ağrıları,
  • suyunuzun “gelmesi” (su kesesinin patlaması) veya
  • kan benzeri akıntı (rahim boynunuzun genişlemeye başladığını gösterir).

Doğum yapmadan günler hatta haftalar önce doğum sancısı belirtileri yaşamaya başlayabilirsiniz. Bunlardan herhangi biri gerçekleşirse derhal doktorunuzu arayın.

Doğum planınızı son haline getirme

Muhtemelen şu ana kadar doktorunuz, eşiniz ve doğumda bulunmasını istediğiniz akrabalarınızla isteklerinizi konuşmuşsunuzdur. Şimdi, doktorunuzun veya ebenizin hafızasını tazelemek ve ikinizin de hâlâ aynı fikirde olduğunu kontrol etmek için tercihlerinizi tekrar konuşmak üzere harika bir zamandır.

Bunları biliyor musunuz?

Gebeliğin son haftalarında bebeğinizin kilo artışı tekrar yavaşlamaya başlayacaktır. Yeni doğan bebeğiniz bu hızla büyümeye devam etseydi ilk doğum gününe kadar 90 kiloya ulaşırdı!

Hafta hafta gebelikle ilgili bilgilerin size e-posta olarak gönderilmesini ister misiniz? Miniğinizin gelişimine dair faydalı bilgileri kaçırmayın, hemen üye olun. 

Bunları okudunuz mu: