A32_2

Haftadasınız

Git

35 haftalık gebelik

35 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz bir kış kavunu kadardır. Bu haftanın sonunda bebeğiniz 2,5 kg civarı ağırlıkta ve 42,5 ila 47 cm boyunda olabilir.

Demiriniz var mı?

Bebeğiniz, vücudunuzdan emerek demir deposunu artırmaya devam eder, bu yüzden bu son üç ayda bol bol demir açısından zengin gıdalar tüketin. Bu demir emişinin büyük bir kısmı, doğumdan önceki son aylarda gerçekleşir. 

Başlar ve ayaklar

Baş aşağı veya tepe üstü konum, doğum için ideal konumdur. Önce bebeğinizin poposu görünürse buna ters doğum adı verilir. İnanılmaz şekilde, uterusunuzdaki kısıtlı alana rağmen, minik akrobatınız doğumdan önce birkaç kere takla atabilir.

Doğuma az bir vakit kala, doğum öncesi parti hazırlıklarıyla ilgili kapsamlı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.  

Sezaryen hakkında bilmeniz gerekenler

 Sezaryenle doğum, annenin uterusuna ve karnına yapılan cerrahi bir kesikle bebeğin doğmasını sağlamaktır. Hangi koşullarda sezaryen gerekeceği ve prosedürün ne zaman yapılacağı ile ilgili olarak doktorunuza danışın.

GBS'nin ABC'si

Şu an ile 37. hafta arasında, doktorunuz, B grubu streptokok (GBS) bakteriler açısından test yapmak isteyebilir. Her ne kadar sizin için bir zararı olmasa da, bu, doğum sırasında bebeğinizde enfeksiyona neden olabilir. Testin kendisi basittir: doktorunuz vajinanızdan veya rektumunuzdan bir sürüntü örneği alır veya bir idrar örneğini test eder. Test sonucu pozitif çıkarsa doğum sancıları ve doğum sırasında entrevenöz (kolunuzdaki bir damardan) antibiyotik alabilirsiniz.

Bunları biliyor musunuz? 

Bebeğiniz doğum sonrası ilk manikürüne hazırlanıyor!  O minik tırnaklar artık muhtemelen bebeğinizin parmaklarının ucuna ulaşmıştır ve ayak tırnakları da görünmektedir.

Hafta hafta gebelikle ilgili bilgilerin size e-posta olarak gönderilmesini ister misiniz? Miniğinizin gelişimine dair faydalı bilgileri kaçırmayın, hemen üye olun.

Hemen Üye ol

Bunları okudunuz mu: