A34_2

Haftadasınız

Git

37 haftalık gebelik

37 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz bir pazı demeti kadar uzundur. Bebeğiniz artık 48 cm'yi aşan boyu ve 2,7 ila 2,9 kg ağırlığı ile nihai doğum ağırlığına yaklaşmaktadır. Vücut sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olması ve kan şekeri seviyelerini dengede tutması için günde 15 gram yağ almaya devam edecektir. Beyin ve kafatası da büyümeye devam etmektedir.

İnişle rahatlama

Bebeğiniz bu günlerde daha aşağıda mı oturuyor? –Hafifleme veya angajman–adı da verilen bu düşüş, bebeğinizin doğumundan birkaç hafta önce meydana gelebilir. Yeni, daha aşağıdaki konum, akciğerleriniz ve diyaframınız üstündeki baskıyı azaltarak nefes almanızı kolaylaştırır.

37. haftada gebeliğiniz

Değiş tokuş

Bebeğinizin aşağı düşmesinin iyi tarafı tekrar nefes alabilmenizdir. Kötü tarafı ise alt karnınızda ve leğen kemiğinizde hissettiğiniz ilave baskıdır. Ayrıca bebeğiniz düştükçe ağırlık merkeziniz de–tekrar–değişir, bu yüzden eskisine göre daha sakar olabilirsiniz. Çantayı hazırlayın!

Bebeklerin sadece yüzde beşi tam tarihlerinde doğar, bu yüzden bebeğinizin erken gelmeye karar vermesine karşı kapının yanında hazır bir çanta tutun. Temel eşyaları koyun: rahat bir gecelik veya pijama, rahat bir elbise, kaymaz terlikler veya çoraplar, iyi uyan bir emzirme sutyeni, tuvalet malzemeleri ve hem siz hem de bebeğiniz için eve giderken giyeceğiniz kıyafetler.

Yakın takip

Doktorunuz, haftalık doğum öncesi ziyaretlerinizde leğen kemiği muayeneleri yapmaya başlayabilir. Rahim boynunuzun genişlediğini mi (açıldığını) yoksa daraldığını mı (inceldiğini) kontrol edecek, doğum sancısı belirtilerine bakacaktır. Çoğu kadında doğum sancıları başlamadan genişlemeye başlarken kimi kadınlarda hastaneye gitme vakti gelinceye kadar hiçbir doğum sancısı belirtisi göstermez. Bunları biliyor musunuz?

37. haftada bebeğinizin “erken doğum kabul edildiğini duyabilirsiniz.”  Her ne kadar bebeğiniz uterus dışında yaşayacak kadar olgunlaşmış olsa da kilo almak ve akciğerlerinin ve beyninin biraz daha olgunlaşmasını sağlamak için önümüzdeki 3 haftaya ihtiyacı vardır.

Hafta hafta gebelikle ilgili bilgilerin size e-posta olarak gönderilmesini ister misiniz? Miniğinizin gelişimine dair faydalı bilgileri kaçırmayın, hemen üye olun.

Hemen Üye ol

Bunları okudunuz mu: