38 Haftalık Gebelik: Düşünülecekler, Bebek Gelişimi, Pozisyonu & Görüntüsü

38 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

Artık her gün olabilir. Her ne kadar hesaplanan doğum tarihinize hâlâ iki hafta olsa da bebeğiniz artık tam gelişmiş kabul edilir. Bebeklerin yüzde seksen beşi, hesaplanan doğum tarihlerine kalan iki hafta içinde doğarlar, bu yüzden büyük ihtimalle önümüzdeki dört hafta içinde bir gün doğum yapacaksınız.

Yüzey değişiklikleri. Bebeğiniz aylardır vücudunu kaplayan ince tüyler olan lanugoyu dökmektedir. Doğumda boynunda, omuzlarında ve alnında bir miktar tüy kalmış olabilir. Bebek ayrıca cildi amniyotik sıvıdan koruyan kremsi, balmumu benzeri madde olan verniksi de kaybetmektedir.

Atık yönetimi. Peki, dökülen verniks ve lanugoya ne olur? Bunun bir kısmı, bebeğinizin bağırsaklarına girerek mekonyumun bir parçasını oluşturur. Mekonyum, doğumdan sonra bebeğinizin ilk bağırsak hareketini oluşturan yeşilimsi-siyah, katranımsı maddedir. Bu madde ayrıca bebeğinizin karaciğeri, pankreası ve safra kesesinden gelen ölü hücreleri, amniyotik sıvıyı ve atık ürünleri de içerir.

Frenlere basma. Bebeğinizin büyüme hızı yavaşlamış olabilir, ama hâlâ önemli adımlar atmaktadır. Boyu muhtemelen 49,5 - 51 cm'ye yaklaşmakta, ağırlığı ise 3 kg'a ulaşmaktadır.

embryoimage-week38-700_no_text

İLGİLİ GEBELİK ARAÇLARI

Bebek isimleri - araç ikonu

Bebek isimleri sözlüğü

Cinsiyete göre filtrele:

Kız

Erkek

Üniseks

Temaya göre filtrele:

Mavi

Yeşil

Mor

Kırmızı

38 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

Su çalışmaları. Bebeğiniz büyüdükçe mesanenize de gittikçe daha fazla baskı yapacaktır. Mesaneniz ezilip yassılaşsa da sıvı seviyenizi korumak için su içmeye devam etmeniz gerekir.

Pozisyon almak. Doğum dersinde aldığınız notların üzerinden geçmenin ve hangi doğum pozisyonlarını tercih ettiğinize karar vermenin vakti geldi. İster ayakta ister dizlerinizin üstünde veya ister sallanan koltukta olsun, büyük gün gelmeden önce evde farklı konumlarda alıştırma yapmak yararlıdır.

Eve güvenli gidiş. Bebeğinizi hastaneden eve güvenli (ve yasalara uygun) şekilde götürmek için arkaya bakan bir araç koltuğu takmanız gerekiyor. Unutmayın ki bebeklerin sadece yüzde 5'i beklendikleri günde doğar, bu nedenle bu işi erkenden halletmek en iyisidir.

Hastaneye giderken yanınızda götüreceğiniz hastane çantasına neler koyacağınız konusunda kafanız karışıksa, doğum çantası kontrol listesi makalemizi okuyabilirsiniz.

Bunları biliyor musunuz? Bebeğiniz şimdi doğuma hazırlık olarak leğen kemiğinize doğru aşağı hareket ediyor olabilir (“iniş” veya “angajman”). İyi haber, daha kolay nefes alabileceğinizdir; “kötü” haber ise bebeğiniz aşağı doğru leğen kemiğinde inmiş olduğu için mesanenize baskı yapması ve bu yüzden çok daha sık tuvalete gidecek olmanızdır!

38 haftalık gebelik: Kontrol listesi

  • Bol bol su ya da sıvı tüketin.

  • Tercih ettiğiniz doğum pozisyonlarını evde deneyin.

  • Bebeğinizin araba koltuğunu şimdiden hazırlayın.

  • Hamilelikle ilgili diğer haftalık ipuçları için üye olun:

Çerez Onayı