Bu anne-bebek egzersizleri ile Siz de Olimpik Anne olun!

Birçoğumuz egzersizin faydalarını biliriz. Metabolizmayı hızlandırır, kilo verme kolaylığı sağlar, kasları sıkılaştırır... Yeni anne ve bebekleri için egzersizin zihinsel faydaları da yadsınamaz. Doğum sonrası depresyonunu ortadan kaldırmak ve bebekle anne arasındaki özel bağı güçlendirmek için birlikte yapacakları egzersizler paha biçilmezdir. Egzersiz, bebekte ve annede stres seviyesini de azaltır ve ikisinin de uykusunu düzenler.

Bebeğinizle birlikte yapacağınız egzersizlerle, bebeğinizde kendine güven, farkındalık, insani bağ ve sevgi kavramlarını geliştirirsiniz. Aynı zamanda spor ve egzersiz hakkında erken yaşta bir mefhumu olmasını sağlar, gelecek yıllarda spor deneyimine alt yapı hazırlamış olursunuz.

Bizce çocuğuna spor yaptıran her anne Olimpik Annedir!

Bebeklerin, gelişmek, değişmek ve büyümek için bu yakın temas etkinliklere ihtiyacı vardır. Hem fiziksel hem motor becerilerinin gelişimi için anne-bebek egzersizi vazgeçilmezdir. Spor ve egzersiz, çocukların özgüven sahibi, disiplinli olmasını destekler ve sosyal becerilerini arttırır.

Bebeğinizle yapabileceğiniz egzersizler

Bebekli ters şınav: Sırtınızın üzerine yatın, bebeğinizi güvenli bir şekilde göğsünüze alın. Kollarınız gergin olsun ve bedeninize yakın dursun. Yavaşça bebeğinizi yukarı kaldırıp, aşağı indirin. Böylece kollarınızı, göğüs ve karın kaslarınızı çalıştırmış olursunuz.

Bebekli mekik: Sırtınızın üzerine uzanın ve bebeğinizi deminki gibi tutun. Sonra, bebeğinizle birlikte mekik hareketini yapmaya koyulun. Tekrar edin. Bebekli çömelme: Bebeğinizi önünüze alın ve aşağı kadar parmak uçlarınızda dizlerinizi kırarak eğilin. Bebeğiniz kol mesafesinde sizden uzakta dursun. Ayağa kalkın ve tekrar çömelerek tekrar edin.

Bebek arabasını itmek: Bebek arabasını 30 saniye boyunca hızlıca itin. Sonra aynı şeyi yokuşta da deneyin ve sonra yavaşlayın. Dilerseniz tekrar edin. Bu hareketi bebek arabasında bebeğiniz varken deneyecekseniz sıkıca bağlı olmasına ve çok da hızlı hareket etmemeye özen gösterin! Bebek balesi: Bebek arabasını önünüzde kitli pozisyonda tutun, bacaklarınız omuz genişliğinde açık olsun. Diz hizasına kadar eğilin, sonra kalkın. Hareketi tekrar edin.

Öpücük şınavı: Bebeğiniz yerde sırt üstü yatarken, yüzünüz yüzüne denk gelecek şekilde şınav pozisyonu alın. Normal şınav çekerken yere her yaklaştığınızda bebeğinize öpücük verin. Eşiniz de bu egzersizi yapmaktan keyif alacaktır.

Bebekli top çalışması: Bebeğinizi kucağınıza alıp, egzersiz topunun üzerine oturun. Bir yukarı bir aşağı hareket ederek, karın kaslarınızı aktif halde tutun. Daha iyi bir uyku için bu egzersizi bebeğinizle uykudan önce yavaş yavaş yapabilirsiniz.

Egzersizlere başlamadan önce sağlık durumunuzun uygun olup olmadığı konusunda mutlaka doktorunuza danışın.

Olimpik Anne Hareketi'yle ilgili daha fazla bilgi için tıklayın...

Çerez Onayı