Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Bebeğinizin zaman zaman hıçkırık sorunu yaşaması oldukça normaldir. Çoğu bebek hıçkırık geçirir! Hıçkırık genellikle endişe edilecek bir durum değildir ve önlem alarak hıçkırığı hafifletebilirsiniz. Hıçkırık oluştuğunda genellikle birkaç dakika içinde kendiliğinden geçer, ancak daha hızlı bir şekilde hafifletmek için yapabileceğiniz bazı basit yöntemler vardır.

Yeni Doğan Bebeklerde ve Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

Bebekler zaman zaman hıçkırık yaşayabilir. Hatta hamileyken bebeğinizin hıçkırık attığını fark etmiş olabilirsiniz. Bu, rahminizde hızlı ve ritmik bir şekilde sarsıldığını hissetmiş olabilirsiniz. Her durumda, hıçkırık genellikle endişe edilecek bir durum değildir.

Hıçkırık, bebeğinizin sinirlendiğinde veya kasılmalar yaşadığında diyaframının kasılması veya seğirmesi sonucu oluşur. Diyafram, bebeğinizin göğsünün alt kısmında yer alan kubbe şeklinde bir kas olup solunum yaparken gevşeyip kasılır.

Diyafram tahriş olduğunda, istemsiz olarak kasılabilir ve normal nefesten biraz daha güçlü bir şekilde hava çekilmesine neden olabilir. Bu hava gücü bebeğinizin ses tellerine çarptığında aniden kapanır. İşte bu da o küçük "hıçkırık" sesini oluşturan şeydir.

Bebeğinizin diyaframı, çok hızlı veya çok fazla yemek yediğinde veya bir şey hakkında heyecanlı veya sinirli hissettiğinde tahriş olabilir.

Bebeğinizin Hıçkırıklarından Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Eğer bebeğiniz beslenirken hıçkırık sorunu yaşıyorsa, durun ve onu havalandırmaya çalışın veya pozisyonunu değiştirin. Genel olarak, bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olmaya çalışın.

Hıçkırık genellikle kendi kendine geçer, ancak yaklaşık 5 veya 10 dakika geçmesine rağmen hala geçmediyse, bebeğinizi tekrar beslemeye başlayarak rahatlama sağlayabilirsiniz.

Bebeğiniz hıçkırık attığında, genellikle çok fazla rahatsızlık duymaz. Onun rahatlamasına ve mümkün olduğunca rahat hissetmesine yardımcı olmak için hafifçe sallayarak kolay oyun zamanı geçirebilir ve bebeğinizin altının temiz olduğundan emin olabilirsiniz.

Bebeğinizde Hıçkırığı Önlemeye Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Eğer bebeğiniz beslenme sırasında sık sık hıçkırık yaşıyorsa, onu beslerken sakin ve aşırı aç olmadığından emin olun. Bu genellikle beslenme sırasında hıçkırık olasılığını azaltır.

Bebeğinizin sağlık uzmanı, hıçkırığı bazen önlemek için ne yapmanız gerektiği konusunda size rehberlik ve güvence sağlayabilir. Yakında düzenleyeceğiniz düzenli bebek kontrolünde bunun hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sonuç olarak

Bebeğiniz hıçkırıklandığında endişelenmenize gerek yok. Onun beslenmesini yavaşlatmaya çalışın ve sakinleşmesine yardımcı olun. Belki de biraz bebek karın zamanı yapabilirsiniz.

Bebeğinizin bezlerini ödüller ve tasarruflar için kullanabileceğiniz Pampers Club uygulamasını bugün indirerek avantajlı hale getirin.

Sıkça Sorulan Sorular

Hıçkırık nedir?

Hıçkırık, aniden bir hava kuvvetinin ses tellerine çarptığında meydana gelir. Buna karşılık olarak, ses telleri hızlı bir şekilde kapanır ve "hııı" şeklinde bir ses çıkarır. Hıçkırıklar yenidoğan ve bebeklerde oldukça normal ve yaygındır.

Bebeğimin hıçkırıklarından nasıl kurtulabilirim?

Eğer bebeğiniz beslenme sırasında hıçkırık yaşıyorsa, beslenme pozisyonunu değiştirmeyi deneyin ve onun sakin olmasını sağlayın. Hıçkırıklar genellikle kendiliğinden geçer. Eğer geçmezse, bebeğinize biraz beslenme yapmayı deneyin, bu hıçkırıkların çözülmesine yardımcı olabilir.

Çerez Onayı