A171

Bebeğinizi temizlemenin en kolay yolu, sünger banyosu: Küçüğünüz için nazik, keyif verici bir temizlik deneyim!

Uzman tavsiyesi

Uzmanlar, hassas deriyi kurutabileceği için günlük banyoların gerekli olmadığını söylerler. Bebeğiniz bir yaşına gelene dek haftada üç defa banyo normaldir.

Başarıya giden beş basit adım:

1. Zaman belirleme

Bazı anneler bebeklerinin uyanık ve harekete hazır oldukları sabah saatlerini yeğlerler. Diğerleri ise dinlendirici bir uyku zamanı ritüeli olarak akşam saatlerini tercih ederler.

2. Başlamadan önce ihtiyacınız olan her şeyi hazırlama

Temiz giysiler, temiz bir bez, iki adet lif, büyük bir havlu, nazik bir bebe sabunu ve bir kap ılık (sıcak değil) su hazırlayın. Suyu bileğinizin iç tarafıyla test edin.

3. Bebeğinizin rahat olmasını sağlayın

Bebeğinizi soymadan önce odanın sıcak olmasına dikkat edin. Bebeğinizin rahat edebilmesi için bebeğinizin temizlemediğiniz yerlerini örtecek ılık, ıslak bir ekstra lif hazırlayın.

4. İşe tepeden başlayın

Göz veya ağıza sabun kaçmaması için sabunsuz bir lif kullanarak yüz ve baştan işe başlayın. Boyun ve çene altındaki bölgelere özel bir ilgi gösterin. El ve ayak parmakları, koltuk altları ve kulak artları şaşırtıcı biçimde kirlidir. Göbek bağının etrafını, bağı kuru tutmaya dikkat ederek dikkatle silin. Bağı kazayla ıslatırsanız, yumuşak bir havluyla nazikçe kurutun. En son bebek bezinin altında kalan alanları temizleyin ve bebeğinizin baş ve boynunu her zaman desteklemeyi unutmayın!

5. İyileşme için koruma

Oğlunuz sünnet olmuşsa, hassas bölgesi iyileşene dek yalnızca suyla yıkayın (işlemden yaklaşık bir hafta-10 gün sonrasına dek). Sünnet olmamışsa, bu bölgeyi vücudun diğer yerlerini yıkadığınız gibi yıkayabilirsiniz.

6. Sarıp sarmalayın

Bebeğinizi kapüşonlu bir havluyla kurulayarak, yeni bir bez takarak ve temiz, yumuşak göbeğine bir öpücük kondurarak işi tamamlayın. Bebeğiniz şimdi tertemiz!