Bebeğin rahatlaması: Parmak emme ve diğer göstergeler

Emme, yenidoğanlar için sağlıklı, kendi kendilerini rahatlatıcı bir alışkanlıktır. Üç haftalık bir bebek üzgün olduğunda veya sakinleşmeye çalıştığında, kendi parmaklarını veya sizinkileri emerek kendini rahatlatmaya çalışacaktır. Bebeğinizin bu beceriyi geliştirebilmesi için ellerine bir şey giydirmeme (eldiven veya örtüsüz), onu elleri yüzüne yakın olacak şekilde kundaklama ve bebek koltuğundayken omuzlarını öne itebilmesi için katlanmış bir el havlusu veya battaniyeyi omuzlarının ardına koyma yoluyla destek verebilirsiniz.

Kangurular ve salıncaklar kurtarıcınız olabilir!

Dünyanın her yanından bebeklerin ortak bir noktası, akşamüstü veya akşam saatlerinde bir ağlama seansı huyu edinmeleridir. Bu ağlama bebeğinizin bir eksiği olduğu veya bir şeyleri yanlış yaptığı anlamına gelmez, bunun nedeni olgunlaşmakta olan sinir sistemidir. Tabii ki bunu bilmek bebeğinizin ağlamasını dinlemeyi kolaylaştırmayabilir. Sakin olmaya çalışın. Bebeğinizi sallayın, sarıp sarmalayın ve ona şarkı söyleyin. Onu gün boyunca kanguruyla taşımak ve onu bir salıncağa koymayı denemek günün sonunda ağlama oranını azaltabilir; hareket, sık sık üzgün bir bebeği rahatlatabilse de uyur uyumaz yüz yukarı gelecek şekilde kendi yataklarına yatırılmalıdırlar.

Bilginiz için:

Bebekler bu yaşta oldukça fazla şey talep ederler, bu da sizin için özellikle zor bir evre demektir. Uykusuzluk ve eski düzende büyük değişiklikler, ebeveynler için başta çok zor olabilir. Sabırlı olun! Bu dönemi, gebeliğinizin kısa bir uzatma dönemi olarak görmeye çalışın. Bebeğiniz uyuduğunda siz de dinlenin ve düzenli beslenmeye gayret edin.  

Çerez Onayı