Bebeklerde-Gorme-veya-Gorsel-Gelisim

Yazının ilk bölümünü okuyun

Görsel Gelişim: 4. ve 6. Ay

Bebekler şaşırtıcı bir hızda büyürler! Altıncı ayda beyinlerinin görme merkezlerinde belirgin ilerlemeler olur. Daha keskin görme ve daha hızlı cisimleri takip edebilme yetileri gelişir. Görme keskinliği 6. ayda yüzde 5'den yüzde 80'lere ulaşmaya başlar. Renk görme konusunda hemen hemen erişkinlerin hallerine gelip gökkuşağını bile ayırt edebilirler. Bebeklerin el ve göz koordinasyonları 4-6. aylarda çok daha iyi hale gelmeye başlar böylece şişe veya diğer nesneleri ağızlarına daha rahat götürmeye başlarlar. 6. ay önemli bir kilometre taşıdır. Çünkü bebeğiniz bir göz doktoru tarafından ilk muayenesini olmalıdır! Bebeğiniz duvardaki harfleri okuyamasa bile doktorunuz onun uzak veya yakın görme bozukluğu olup olmadığını ya da astigmatını anlayabilir. Ayrıca gözbebeklerinin ışık reaksiyonları ve gözlerindeki kaymalar fark edilebilir. Bu muayenede çocuk doktorunun dışında bir göz doktorunun oldukça önemli faydaları olabilir.

Görsel Gelişim: 7. ve 12. Ay

Bebeğiniz emeklemeye başladığında onun göz ve el koordinasyon gelişimi ve motor hünerlerinin artması için onunla yerde oynayabilirsiniz. Bebeğiniz artık hareket ederek tahmin ettiğinizden daha çok mesafe kat eder. Dikkatli olun mesafeleri tahmin ettiğinizden daha iyi fark edip cisimleri oralara fırlatabilir. Bu aylar bebeğiniz için önemli bir gelişimsel dönemdir. Bu aşamada bebekler görmeleriyle vücut hareketlerini daha iyi koordine etmeyi öğrenirler. Şimdi sizin artık bebeğinizi kendisine zarar vermekten korumanız gereken döneme gelindi. Fiziksel olarak çevresini keşfetmeye başladığı bu süreçte vücudunda şişlikler ve morluklar olabilecek döneme girmiş bulunuyorsunuz. Özellikle malzeme içeren dolapları kilitli tutmanız ve merdivenlere önlerine engeller koyarak dikkat etmeniz önerilir. Eğer bebeğinizin gözlerinin rengi değişiyorsa endişe etmeyin. Çünkü iris doğumda açık renkli olup henüz koyu pigmentleri tamamen gelişmedi. Bebeklerin çoğu mavi gözlü doğarlar. Zamanla, daha koyu pigment oluşumu iriste mavi, yeşil, gri ya da bu renklerin karışımından kahverengiye doğru dönmeye başlayabilir.

İpuçları: Bebeğinizin el-vücut koordinasyonunu geliştirebilmek için onunla yerde emekleme pozisyonlarında cisimlere uzanma hareketleri yapmasını sağlayabilirsiniz. Onun en sevdiği oyuncaklara yerde uzanmasını ve yakalamasını kolaylaştırabilirsiniz.

Gözlerde Kayma Sorunları:

Bebeğinizin gözlerinin birlikte düzgün hareket ettiğinden emin olmanız gerekiyor. Şaşılık gözlerin bir hiza içinde bakmamasına verilen isimdir. Erken fark edilmesi ve tedavisi görmenin doğru gelişimi için çok önemlidir. Eğer tedavi edilmezse göz tembelliğine sebep olabilir. Her ne kadar bebeklerde gözlerin tamamen birlikte düzenli hareket etmeleri 1-2 ay alabilmesine karşılık eğer sabit bir kayma ve doğru senkronizasyon olmadığını hissederseniz mutlaka bir göz doktoruna başvurunuz.

Prematüre Bebeklerin Görme Sorunları:

Normal bir gebeliğin ortalama uzunluğu yaklaşık 40 haftadır (280 gün). Dünya Sağlık Örgütü'ne göre 37 haftadan erken doğumlar prematüre kabul edilir. Prematüre bebekler tam zamanında doğmuş bebeklere göre göz problemleri açısından daha fazla risk altındadır ve ne kadar erkense bu risk artar. Bu durum retinanın normal dokusunun anormal kan damarları ve fibröz doku tarafından işgal edilmesine verilen isimdir. ROP retinada kötü yara iyileşmesi, retina dekolmanı ve sonunda kötü veya hiç görmemeye sebep olur. Tüm prematüre bebeklerin ROP riski vardır. Çok düşük doğum kilolu bebekler ek risk altındadır. Özellikle de bu bebekler hemen yüksek oksijen ortamına alınmak zorunda kaldıysa risk fazlalaşır. Bebeğiniz prematüre doğduysa mutlaka eğitimli bir göz doktorunun görmesini sağlamanız önemlidir.

Nistagmus:

İstemsiz olarak gözlerin sağa sola doğru ani hareketlerine verilen isimdir. Çoğu zaman nistagmus bir yöne yavaş diğer yöne her iki gözün aniden hızlı hareket etmesidir. Genellikle yatay yönde olması yanında bazen çapraz veya gözlerde yuvarlak hareketler çizmeyle de olabilir. Nistagmus doğumda mevcut olabildiği gibi haftalar veya aylar sonra da ortaya çıkabilir. Risk faktörleri tam gelişmemiş optik sinir, albinizm veya doğumsal katarakt varlığıdır. Göz hareketlerinin büyüklüğü genellikle bebeğin görsel gelişiminin ne kadar etkileneceğini belirler. Eğer bebeğiniz nistagmus belirtileri gösteriyorsa hemen bir çocuk veya göz doktoruna danışmanız gerekir..

Enfeksiyonlar:

Bazı yeni doğanlarda doğum kanalından geçerken mikrobik konjonktivit ortaya çıkabilir. Büyük bebekler genellikle mikroplu kişilerin teması sonucu enfeksiyona yakalanırlar. Enfekte gözler kırmızı görünür, kabarıktır ve yapışkan bir akıntı vardır. Antibiyotikli göz damlaları tedavi olarak verilebilir.

Gözyaşı Yolları Tıkanıklığı:

Gözyaşı kanalları burun kökünden topladığı gözyaşlarını burunun içine iletir. Bazı bebeklerde gözyaşı kanallarının buruna açıldığı yerde küçük bir tıkanıklık olur. Bu bebeklerde gözde aşırı sulanma ve zaman zaman çapaklanma görülür. Masajlar, antibiyotikli damlalar önerilebilir. 1 yaşına kadar pek çoğu kendi kendine açılmasına rağmen az bir kısım bebekte bazen göz cerrahının 12. ayda açması gerekebilir.

Katarakt:

Gözün içinde bir kameranın merceği gibi işlev yapan bir lens vardır. Bu lens gözün odaklamasını sağlar. Göz lensi normalde kristal berraklığındadır. Nadiren, bebekler katarakt ile doğarlar. Katarakt bu kristal berraklığındaki lensin bulanıklığıdır. Genellikle çocuk doktorları bu durumu fark ederler. Eğer katarakt şiddetli ise bazı koşullarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Şaşılık:

Şaşılık gözlerin birbirlerine göre hizalarının bozuk olduğu durumdur. Bazen gözler içe bazen de dışa kayarlar. Aslında şaşılığın pek çok tipi vardır. Gözlerde şaşılık varlığı 4 aydan sonra önem kazanır. 4. aydan sonra devam eden bir şaşılık mutlaka bir göz doktoru tarafından görülmelidir. Tedavi edilmeyen bir şaşılık göz tembelliğine (ambliyopi) neden olabilir.

Ambliyopi:

Ambliyopi (tembel göz) görünüşte sağlıklı olan bir gözün görme kaybına verilen isimdir. Bebeklerde ve erken dönemde gözler arasındaki dengesizliklere bağlı ortaya çıkabilir. Bebekler bu durumda bilinçsizce bir tek gözlerini kullanırlar. Diğer göz ise tembelleşmeye devam eder. Katarakt, şaşılık, göz kapağı düşmeleri (ptosis), yaralanmalar veya hatırı sayılır kırma kusurları (özellikle hipermetrop ve astigmat) ana nedenlerdir. Genellikle şikayet yaratmadığı için atlanılabilir. 7-8 yaşlarına kadar tedavisi nispeten kolaydır. Gözlük camları ve göz kapama tedavileri genellikle önerilir

Ptosis:

Bazı bebeklerde üst göz kapağını kaldıran kas yeteri kadar gelişmediği için kapakta düşme meydana gelebilir. Bu durum eğer gözbebeğini kapatacak kadar çoksa o zaman göz tembelliğine neden olabileceği için cerrahi önerilebilir.