Anne sütünü arttıracak 7 öneri

Anne sütünü arttıracak 7 öneri

uzman: Lexi Walters Wright

İkinci kez anne olan biri olarak bebeğinizi emzirmek bu sefer çok daha doğal hissettirebilir. Fakat hala kafanızda acaba bebeğim için yeterince süt üretebilecek miyim sorusu dönüp dolaşıyor olabilir. Yalnız değilsiniz!

Gerçek şu ki, anne sütü miktarı her kadında farklılık gösterir. AAP’ye göre (Amerikan Pediatri Akademisi) vücut genelde bebeğin herhangi ek bir mamaya gerek duymayacağı şekilde yeterli miktar sütü üretebilmektedir.

Yine AAP’ye göre eğer ilk hamileliğinizde çok fazla anne sütü üretemediyseniz, bu birkaç sebepten kaynaklanabilir:

  • Düzensiz besleme (ya da kısa, hızlı beslemeler)

  • Bebeğinizi doğru şekilde emzirmemeniz

Bilin ki, bu ikinci bebeğinizde de nasıl olacağına dair bir işarettir!

Vücudunuzun bir arz-talep ilişkisi kurması için bebeğinizi birkaç hafta emzirmeniz gerektiğini unutmayın. Bir başka deyişle, AAP’ye göre, bebeğinizi ne kadar çok emzirirseniz, vücudunuz o kadar çok anne sütü üretir. Anne sütü yapan yiyecek listelerine de göz atarken, aldığınız ilaçların süt kestiren türden ilaçlar olmamasına dikkat edin.

Süt Miktarını Etkileyen 5 Faktör

1. Bebeğinizin memenizi yanlış şekilde emmesi ihtiyaç duyduğu kadar sütü almasını güçleştirebilir. AAP’ye göre, bu durum zamanla vücudunuzun süt üretimini azaltabilir.

2. Tek bir memeden emzirme eninde sonunda diğer memenin süt üretiminde azalmaya yol açacaktır.

3. Emzirme ya da pompalama seanslarının sıklığının azalması vücudunuzun ürettiği toplam süt miktarını azaltacaktır.

4. Emzirme süresini sınırlı tutmak memelerinizin tamamen boşalmasını önleyici etkide bulunacaktır. Emzirme sırasında sizin ya da bebeğinizin rahatsız bir pozisyonda durmanız da sütünüzün azalmasına sebep olabilir.*

5. Yine ABD Sağlık ve Kamu Hizmetleri Bakanlığı verilerine göre bebeğinize anne sütü yanında mama da vermeniz halinde bebeğin emeceği süt azalacaktır. Bu da sizin süt üretiminizi azaltıcı etki yapar.

*ABD Sağlık ve Kamu Hizmetleri Başkanlığı’na göre.

Anne Sütünü Arttırmak İçin 7 Öneri

1. Bebeğinizin dudaklarının memenize doğru şekilde tutunduğundan emin olun. ABD Sağlık ve Kamu Hizmetleri Bakanlığına göre bebeğiniz doğru şekilde emiyorsa, sizin canınıza yakmaz ve emzirme sonrasında bebeğiniz huzursuz ya da sinirli olmaz.

2. Emzirme seansı boyunca bebeğinizi ikinizin de rahat edeceği bir pozisyonda tutun. Sizin için en uygun olan pozisyonu bulana kadar birkaç deneme yapmanız gerekebilir.

3. AAP’ye göre, gün boyunca emzirme seanslarının sıklığını arttırın. Bebeğinizi emzirmek için ağlamasını beklemeyin. Parmaklarını emmesi ya da dudaklarını şaplatması gibi aç olduğuna dair işaretleri gördüğünüzde emzirin.

4. Sabit zamanlama yapmayın, bebeğiniz emmek istediğinde emzirin. AAP, bebeğinizi belirli zaman aralıklarında değil, aç olduğunu hissettiğinizde beslemenizi öneriyor.

5. AAP ayrıca her iki memedeki süt üretimini tetiklemek için sırayla her iki memeyi de kullanmanızı ve memenizde kalan süt için de pompalama yapmanızı öneriyor.

6. Meyve, sebze ve tahıl açısından zengin ve dengeli beslenmeye çalışın. AAP, diyetinizde kalsiyum, D vitamin, protein, demir ve folik asit içerikli besinler bulundurmanızı öneriyor. Bunlar anne sütü yapan yiyecekler içinde bulunuyor.

7. Mayo Clinic susuz kalmamanızı öneriyor: Vücudunuzun günde en az sekiz bardak suya ihtiyacı var. Sık sık su için.


 

Bunları okudunuz mu: