Kafein ve emzirme

Emzirme döneminde kahve veya çay tüketmenizin bebeğiniz üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğinden endişe duyabilirsiniz. İyi haber ise şu; çoğu kadın bebeklerini emzirirken en sevdikleri içeceklerin tadını çıkarmaya devam edebilir. Emzirirken kahve içmek belirli doz ve sıklıkla sınırlanması koşuluyla sakıncalı değildir.

Emzirirken ne kadar kafein tüketmenin güvenli olduğunu ve fazla kafeinin bebeğiniz üzerinde ne gibi etkileri olabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Emzirme döneminde ne kadar kafein tüketebilirsiniz?

Doktorunuzun da tavsiyelerini göz önünde bulundurarak günde 2-3 bardak kahve veya 5-6 bardak çay tüketebilirsiniz. Burada önemli olan vücudunuza giren kafein miktarıdır. Kafein sadece içtiğiniz kahvede değil tükettiğiniz farklı besinlerde de bulunur. Bu nedenle günlük tüketebileceğiniz kafein miktarını ayarlamanız sağlıklı olacaktır. Günlük kafein tüketiminde üst sınır 300 miligramdır. İçerisinde kafein bulunan bazı yiyecek ve içecekler ise şöyle:

- Gazlı içecekler ve enerji içecekleri - Çikolata - Bazı ağrı kesiciler - Protein tozu benzeri takviye gıdalar

İçecekİçecek boyutu (oz)Kafein oranı (mg)
Demlenmiş kahve895-190
Demlenmiş kafeinsiz
kahve
82-5
Espresso147-75
Granül kahve827-135
Siyah çay830-80
Kafeinsiz siyah çay82-5
Yeşil çay828
Kola1234
Diyet kola1245
Enerji içeceği875
Enerji shot2200

 

Kafein bebeğinizi etkiler mi?

Genellikle, uygun dozda tüketilen kafeinin bebek üzerinde olumsuz bir etkisi olması beklenmez. Ancak her bebek farklıdır ve emziren anne kahve içtiğinde bebeğin kafeinden olumsuz etkilenme olasılığı da vardır. Bu noktada doktorunuzla irtibatta olarak kafein tüketiminizi düzenleyebilirsiniz. İlk 6 aya kadar bebeğinizin kafeinden etkilenme olasılığı daha yüksektir, bebeğiniz büyüdükçe bu olasılık düşer.

Bebeğiniz sütünüzdeki kafeine tepki veriyor olabilir

Sütünüze ulaşan kafein miktarı oldukça azdır, tükettiğiniz toplam kafeinin %1’i kadardır. Yine de eğer bebeğinizin kafeinden etkilendiğini düşünüyorsanız aldığınız kafein miktarını düşürmeyi veya birkaç hafta için kafeini tamamen kesmeyi düşünebilirsiniz. Birkaç hafta ara verdiğinizde vücudunuz kafeinden arınacaktır. Bu önlemleri alırken emzirmeyi kesmenize gerek yoktur.

Sonuç olarak, emzirme döneminde iseniz tüketeceğiniz kafein miktarını alışkanlıklarınıza, bebeğinizden gelen işaretlere ve doktorunuzun tavsiyelerine göre düzenleyebilirsiniz.

Çerez Onayı