Göbek Üstü Zamanına Ne Zaman Başlanmalı

Göbek üstü zamanı, tam da ne ise odur; göbek üstünde geçirilen zaman! Göbek üstü zamanı, kendi kendilerine başlarını kaldırmalarını, boyun ve karın kaslarının güçlenmesini sağlar. Zamanla bu kas grupları bebeğinizin dik oturmasına, emeklemesine, tırmanmasına ve yürümesine yardımcı olacaktır.  Bebek doğduktan hemen sonra göbek üstü zamana başlayabilirsiniz, birkaç gün ya da hafta beklemenize gerek yoktur.

Bebekler genellikle göbek üstü zamandan hoşlanmayabilir ve başlarda mızıldanıp ağlayabilirler. Ancak gelişimleri açısından son derece önemli olduğu için bebeğinizin göbek üstü zamana alışmasına yardımcı olacak birkaç ipucu hazırladık: 

• Yeni doğan bebeğinizi günde iki ila üç kez kucağınızda göbeği üstüne koyarak erkenden başlayın.

• Çocuğunuz büyüdükçe kademeli olarak göbek üstü zamanı artırın.

• Bebeğinizle etkileşim kurun ve siyah-beyaz resimli kartlarla oyun oynayın, yaşları büyüdükçe dikkatlerini çeken oyuncaklar kullanabilirsiniz.

• Bebeğinizin önünde köpükler yapın ya da toplar yerleştirin ve uzanıp tutmalarını izleyin.

Oyun bebeğinizin gelişiminin önemli bir parçasıdır. Bebeğinizin etrafındaki dünyayı anlaması ve etkileşime geçmesi için eğlenceli bir yoldur. Basit oyunlarla işe başlayın ve bebeğiniz büyüdükçe yeni şeyler deneyin.

“Bebeğimle oynamanın en iyi yollarının zaten yapmakta olduğum şeyler olduğunu anladım. Konuşma, şarkı söyleme, sallanma gibi. Bazen de ilk defa gördüğü bir cisim onu çok mutlu ediyor.”

Buket, Aslı'nın annesi, 3 aylık

Bebekler İçin İlk Oyunlar

Değişik müzikler eşliğinde şarkı söyleyin ve sallanın. Bebekler sesinizi duymaya bayılır.

Parlak renkli objeleri yavaşça öne arkaya hareket ettirin ve gözleriyle takip etmesine izin verin. Bebeklerin gözleri biçim, renk ve hareketi öğrenmeye çalışmaktadır.

Keçe, deri ve pamuk gibi değişik dokulu objeleri hissetmesine izin verin ve tepkisini izleyin.

Göbek üstü zamanını küçüğünüzle birlikte yere uzanarak eğlenceli hale getirin ve aynayla ce-ee oyunu oynayın... Bir gülümsemeyle ödüllendirileceğiniz kesin.

Her zaman güvenliği ön planda tutmayı unutmayın.

Yumuşak malzemelerden yapılmış oyuncakları tercih edin. Keskin, sert ve bebeğin yutabileceği küçük objelerden kaçının.

Göbek üstü zaman sadece bir yer örtüsü üzerinde olmak zorunda değil, işte başka bazı teknikler:

Başınızın altına bir yastık koyarak yere veya koltuğa uzanın ve bebeğinizi göbekleriniz birbirine değecek şekilde göğsünüze yerleştirin (Kolları üzerinde doğrulup yüzünüze bakacaktır.)

Bebeğinizi desteklemek için yastık kullanın ve siz okurken önüne bir kitap açın.

Bebeğinizi, siz yerde otururken onun başı bacağınız üzerinden sarkacak şekilde kucağınıza boylu boyunca alın.

Çok geçmeden bebeğiniz arkadan öne ve önden arkaya sallanacaktır!

Çerez Onayı