Yeni doğan bebeklerin uyku düzenini anlamak

Devamlı Uyku

Yeni doğmuş bebekler günde 16-18 saat arası uykuya ihtiyaç duyarlar ve gündüz ile gece arasında ayrım yapmazlar. Siz gece ve gündüz emzirme rutinlerini farklılaştırarak bu durumu olumlu biçimde etkileyebilirsiniz. 

Hayatının ilk ayında küçük bebeğinizin günde 16-18 saat uykuya ihtiyacı var. 24 saatlik döngüsü sık ve kısa uyanıklık ve uyku sürelerine bölünmüş durumda. Bütün uyku dönemleri normal olarak en fazla 2-4 saat sürer ve her uykudan acıkmış olarak kalkar! Bebeğiniz bu yaşta gündüz ve geceyi de ayırt edemiyor. Bunu ancak, ilerleyen birkaç ayında öğrenebilecek. Vücudunun sizinkine benzer günlük (ya da gece-gündüz) ritmini geliştirmesi için yaklaşık altı ay geçmesi gerekiyor. Bununla birlikte, siz de bu öğrenme sürecine katkıda bulunabilirsiniz; onu gündüz beslerken farklı, gece beslerken farklı davranabilirsiniz. Gündüz emzirirken, dikkatini çekmek ve etkileşimini artırmak için onunla sohbet edebilir; buna karşılık gece emzirirken ışıkları kısarak ve mümkün olduğunca az gürültü olmasına özen göstererek uyaranları azaltabilirsiniz.

Bebek bakımının ilk iki ayında onun uyuma ve beslenme davranışları hakkında gerçekçi olmayan beklentiler içine girmemelisiniz. Belli bir düzen oturtmak için bu dönem uygun bir zaman değildir, bebeğinizin beslenme ve uyku düzenini oturtmak için endişelenmeniz sadece sizin ve bebeğinizin üzerinde gereksiz baskı yaratabilir. Bu dönemde, bebeğiniz istedikçe onu besleyin ve bebeğiniz uyuduğu zamanlarda siz de mümkün olduğunca sık uyumaya çalışın.

Ayakta durma ve yürüme gibi yeni gelişimsel hedefleri beceren çocuğunuzun bir zamanlar öngörülebilir olan uyku düzeni biraz belirsizleşebilir. Sabah ve akşamüstü olan kısa uykular daha düzensizdir ve geceleri muhtemelen daha sık uyanmaya başlayabilir. Uyumak yerine beşikte aşağı yukarı hareket ederek zaman geçirmesi normaldir. Yürümenin verdiği yeni hislere alıştıkça çocuğunuz daha oturaklı bir düzene geri dönecektir. Bu gerçekleşene dek onu uyku zamanında beşiğine yatırın ama uyumazsa endişelenmeyin.

Gece uykusu

Geceleri uykunun bölünmesi daha olasıdır. Çocuğunuzun uykuya dönmesine sakin ama kararlı bir biçimde tepki göstererek ve alıştığı tüm ritüelleri tekrar uygulayarak yardımcı olabilirsiniz. Ona kendi kendine uyuyakalması için yaklaşık 10 dakika verin. İçeri girin ve orada olduğunuzu ona belirtmek için onu okşayın ve sonra odadan çıkın.

Beslenme düzeni

Beslenme düzenleri de kesintiye uğrayabilir. Çocuğunuz bir yemekte hiç bir şey yemese de bir sonraki yemekte sizden fazla bile yiyebilir. Durumu abartmadığınız sürece yediklerini dengeleyecektir. Öğün arasında, peynir ve simit gibi yüksek enerji veren atıştırmalıklar sunun.

Çerez Onayı