Yönlendirmeye geçin
Pampers® Prima® Sevgi, Uyku & Oyun
Arama


Türkiye

pamperspampers

Hamilelik Takvimi Hafta 22

0   yorum yapan kişiler
bu makaleye
 
80
 
0
Social Sharing

Bebeğiniz
Geçen hafta bebeğinizin gelişimine ne olduğunu kontrol ediniz. Kaş bilgisi. Sanki uğraştıran bir matematik problemi üzerine konsantre oluyormuş gibi akıllı bebeğiniz kaşlarını çatabilir... daha fazla bilgi

Hamileliğiniz
Hoş geldin geçici dinlenme. Seyrek olarak meydana gelen ağrı ve sancılara rağmen hamileliğin bu dönemi eğlencelidir. Karnınız sizin gerçekten kendinizi hamile olarak hissetmenizi sağlayacak şekilde... daha fazla bilgi


Bebeginiz

Bebeginizin gelisimine ne oldugunu kontrol ediniz.

Kas bilgisi. Sanki ugrastiran bir matematik problemi üzerine konsantre oluyormus gibi akilli bebeginiz kaslarini çatabilir. Ve simdi artik bunu yapabilmek için gerçekten kaslara sahiptir! Bu ince tüyler, ayni basindaki gibi herhangi bir pigment içermezler ve tamamen beyazdirlar. Kirpikleri de yarica tamamen gelismistir ve fakat göz kapaklari yaklasik 28. haftaya kadar kapali olarak kalir.

Rahimde egzersiz. "Kollarimi ve bacaklarimi sallamak çok eglenceli!" Ziplama hareketleri bu günlerde bebeginizin favori hareketi olabilir. Simdi artik kollari bacaklari nihai orantilarina eristigi için (fakat nihai boyutlarina degil) kendisi onlari hirsli bir sekilde çalistirmakta, açip kapamakta, ellerini sikmaktadir. Ellerinden bahsetmisken, tirnaklar artik parmak uçlarini tamamen kaplamaktadir, aynen sizinkiler gibi. Ve tirnaklari büyümeye devam eder. Kendi kendini çizmemesi için dogduktan hemen sonra bebeginizin tirnaklarini kesmeniz gerekebilir.

Kilo almasina hazir olun. Bebeginiz artik 24 cm'den uzun olsa bile (yaklasik 9.5 cm) hala daha 370 gramdan daha fazla gelmemektedir. Bu noktada sadece yüzde 1 vücut yag oranina sahiptir. Fakat bundan sonra, onun vücut isisi üretmesine ve tutmasina yardimci olacak yag katmanlari ekleyecektir. Bebeginizin yagi sizin hamilelik esnasinda topladiginiz yag gibidir. Buna kahverengi yag denir ve her ikinizi de dengede tutmak için hemen enerjiye dönüstürülür.hamileliginiz

Hoş geldin geçici dinlenme. Seyrek olarak meydana gelen ağrı ve sancılara rağmen hamileliğin bu dönemi eğlencelidir. Karnınız sizin gerçekten kendinizi hamile olarak hissetmenizi sağlayacak şekilde büyümüştür ve artık dünyanın geri kalanı da bunun farkındadır. Yine de iskemleden kalkmakta zorlanmak için veya eğilip ayakkabı bağınızı bağlayamayacak duruma gelmek için henüz erken. Sabahları olan mide bulantınız artık muhtemelen sona erdi ve iştahınız hırslı bir şekilde geri geldi. Bu zamanın keyfini çıkarın.

Hastalanmak. Genellikle fevkalade hissediyor olabilirsiniz fakat hepimiz her zaman hastalanabiliyoruz. Eğer soğuk algınlığı veya grip olursanız yapacağınız ilk iş doktorunuzu durumdan haberdar etmektir. Doktorunuz onay vermedikçe hiçbir reçetesiz satılan ilacı almayın. Hızlı bir şekilde iyileşmeyi sağlamak için ekstra sıvı aldığınızdan emin olun ve düzenli bir şekilde yemek yiyin. Hepimiz tavuk veya sebze çorbasının iyileştirici etkilerini duymuşuzdur (doktorlardan ve büyükannelerimizden). Bunlar sıvı halinde, sıcak ve besin ile doludur, kısacası hasta iken isteyebileceğiniz her şeyi ihtiva etmektedirler. Bir kaç gün çok iyi beslenemezseniz bu bebeğinize zarar vermez. Fakat düzenli yemek sureti ile daha çabuk iyileşebilirsiniz.

Uzmanlardan. Hamileliğiniz ilerledikçe belli miktarda pelvik ağrı çekiyor olabilirsiniz. Prima Enstitüsü uzmanlarından Dr. Elaine Zwelling şöyle demektedir, "Pubik simfiz'i - Pubik kemiğin orta yerinde yer alan eklem - içeren pelvik ağrı hamilelikte rastlanılan bir ağrıdır." "Hamilelik hormonları doğum esnasında pelvik kemikler yayılabilsin diye eklemlerinizi gevşetmektedir. Bu esnekliği artırır fakat aynı zamanda ağrılara da neden olur." Rahatsızlığı nasıl hafifletebileceğinizi öğrenmek Dr. Zwelling ve Dr. Thornton'a bakınız. 
Social Sharing
 
0

Üye yorumları


içimde sürekli hareket halinde olan şey,seni hissetmek sana sahip olmak çok harika bir duygu,biranön..
pamperspampers

Prima Dünyası Forumları

Bir soru sorun, tavsiye paylaşın, ya da sadece dinleyin. Prima Dünyası ebeveynlik hakkında daha fazla şey öğrenmeniz için sizi destekler. Sohbete katılın!
pampers pampers
Tüm forumlara ve sohbetlere göz atın

Ayrıca ilginizi çekebilir

pamperspampers

Prima Premium Care

Hakkında: Prima Premium Care
Prima Premium Care