Ebeveynlere-tavsiyeler-Gebelikte-cinsellik

Ayrıca eşinizle geliştirdiğiniz yeni pozisyonlar bedeninizin değişen şekline uyum sağlamanızı sağlar. Eğer gebeliğiniz sorunsuz bir şekilde sürüyorsa, bu mahrem hazzı doğumun gerçekleşeceği güne kadar sürdürebilirsiniz.

Cinsellik güvenli mi?

Hadi bununla yüzleşin. Bir kere cinsellik, bugün yaşadıklarınızın temelinde olan yegâne şey, eşinizle ilişkinizin en doğal yönlerinden biri oldu uzun süre. Fakat bebek bekleyen çiftler, çoğu zaman cinselliğin bebeğe zarar verebileceğinden ya da erken doğuma neden olabileceğinden endişe duyarlar. İşte size ilk tavsiyemiz. Seksin bebeğinize zarar vereceği endişesinden kurtulun. Eğer gebeliğiniz zaten sorunlu değilse, bebek sağlığı iyi ise, seks bu evrede de son derece güvenli. Aynı zamanda bedeninizin hareket etmesi kadar zihninizi mutlu etmek için de mükemmel ve haz duyabileceğiniz bir egzersiz. Bedeninizin yeni şekline alışmanıza, bu değişimi hoşnutlukla karşılamanıza da yardımcı olacaktır. Aslına bakarsanız, pek çok hamile kadın bu dönemde her zamankinden daha seksi hissettiklerini anlatır. Cildinizin hassasiyeti, özellikle memelerinizde ve erojen bölgedeki duyarlılık artışı, gebelik boyunca cinsellikten daha fazla haz almanızı sağlar. Aslında, gebelik süresince kendinizi her zamankinden daha “havanızda” hissedersiniz. İşte bunlar hem sizin hem de bebeğiniz için iyi haberler. Hatırlayın, ne zaman siz bir şeyden haz duysanız bedeninizin ürettiği endorfinler bebeğinize de sirayet ederek onun da mutlu olmasını sağlıyor. Bu olumlu duygular sizden, içinizde büyümekte olan bebeğe geçiyor.

İhtimaller

Rahim, orgazm olduğunuz esnada aksi yönde hareket edecek. Bunu hissedebilir ya da hissetmeyebilirsiniz. Göbek bölgenizde bir miktar hassasiyet ve gerginlik hissedebilirsiniz, endişelenmeyin. Bebeğin bu tersine hareketi ne bebek ne de gebe kadın için tehlikelidir. Dahası doğuma hazırlık süreci için mükemmel bir pratiktir. Ayrıca cinsellik sonrasında bebeğinizin her zamankinden daha aktif olduğunu hissedebilirsiniz. Çünkü bedeninizin hareketlerine tepki veriyor ve bu da gayet normal. Kimi zaman, cinsellik sonrasında bir miktar kanamayla karşılaşabilirsiniz. Bu da gayet normal karşılanabilir bir durum, çünkü gebelik esnasında serviks kan hücreleri açısından hayli bereketli bir bölgedir, bu hücrelerden bir kısmı çatlayarak seks sonrasında bir miktar kanamaya neden olabilir.

Ne zaman endişelenmeye başlamalı

Eğer kanama birkaç saatten daha uzun sürüyorsa ve miktarı artıyorsa, doktorunuzu ya da ebenizi arayın. Endişelenmeyin, muhtemelen size sırt üstü yatıp bacaklarınızı yukarıya doğru uzatmanızı ve birkaç gün dinlenmenizi söyleyeceklerdir. Eğer kanama daha ciddiyse ve seks yapmadığınız zamanlarda da devam ediyorsa, cinselliğe biraz ara verip bu konuda doktorunuzun tavsiyelerine uymanız gerekecektir. Bütün bunlarla birlikte, seks hem sizin hem de eşiniz için canlandırıcı bir etkiye sahip olacaktır. Hamilelikte yapılmaması gerekenler arasında; birbirinizin bedenlerine dokunmamak ve birlikte uyumamak yer alır. Birbirinize dokunun ve geceleri mutlaka birlikte uyuyun.

Gebelikte cinsellikle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?