Doğum desteği ve doğum koçunun görevi

Çoğu anne adayı gibi belki de doğum sırasında sizi nelerin beklediği ile ilgili hayal kurmaktasınız. Her doğumun kendine has özellikleri vardır. Doğumu pozitif bir deneyim haline getirmenin yolu, fiziksel, duygusal ve bilgisel ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek insanlarla birlikte olmaktır. Bunların içinde eşiniz, anneniz veya en iyi arkadaşınız olabilir.

Aynı zamanda sizin ve ailenizle birlikte olması için bir doğum koçundan da destek alabilirsiniz. Doğum koçu, kadınlara doğum süresince yardım etmek üzere eğitim almış bir uzmandır. Sizin, eşinizin, aile üyelerinizin, doktor, ebe ve hemşirenizin yanı sıra doğum ekibinizde yer alacak bir kişidir.

Doğum koçlarının görevi

İyi bir doğum koçu diğer bir adıyla doula, doğumla ilgili olumlu düşüncelerinizi destekler. Doğumun fiziksel ve duygusal yönlerinin tümünü anlar ve doğum ilerledikçe size ihtiyacınız olan bilgileri sunarak işinizi kolaylaştırır. Teşvik edici ve rahatlatıcı bir yaklaşımı vardır, doğumun sancıları ve rahatsız yönlerini kolaylaştıracak teknikler konusunda bilgi sahibidir. Örneğin yeni bir pozisyon veya masaj önerebilir veya sizi ritmik nefes alma gibi özel bir rahatlama tekniği konusunda yönlendirebilir.

Doğum koçları hakkında bilgiler

Bir doğum koçunun eğitim almış bir tıbbi personel olmadığını anlamak önemlidir; ilaç veremez ve tıbbi kararlar alamaz. Ne var ki doğum ekibinin bir parçasıdır ve size doğum boyunca ihtiyacınız olan bireysel ilgi ve desteği sunabilir. Size bebek doğduktan sonra emzirme konusunda da yardımcı olabilir ve hastaneden ayrıldıktan sonra sizin ve bebeğinizin durumunu görmek için evinizi ziyaret edebilir.

Doğru doğum koçunu bulma

Kendinize zaman kazandırmak için üçüncü üç aylık dönem içinde arayışlarınıza başlayın. Doğum koçu ararken, bir kişinin sizin için uygun olup olmadığını kararlaştırmak üzere aşağıdaki soruları sorun:

  • Eğitimi ve doğum konusundaki deneyimi nedir?

  • Anne ve babaları doğum sırasında destekleme felsefesi nedir?

  • Doğum sırasında size ne tür şeyler konusunda yardımcı olacak?

  • Doğum yapmayı planladığınız hastane ile pozitif bir iş ilişkisi var mı?

  • Doğumun beklendiği gün yanınızda olabilecek mi?

Üçüncü üç aylık dönemde ayrıca hamileliğin o heyecan verici son birkaç dönüm noktasını yaşayacak ve biricik bebeğinizin doğumuna hazırlanırken bol bol dinleneceksiniz.

Çerez Onayı