Hamilelikte Kalça Kemiği Ağrısı ve Pelvik Ağrı

Hamilelikte kalça kemiği ağrısı veya pelvik bölgenizde ağrı veya sancı hissedebilirsiniz ve bazen sorunun ne olduğunu tam olarak belirlemek zor olabilir. Sizlere kalça ağrısı ve pelvik ağrının nedenlerini anlatıp ağrıyı rahatlatmak veya önlemek için uygulayabileceğiniz tavsiyelerimizi paylaşacağız.

Hamilelikte Kalça Ağrısı ve Pelvik Ağrı Nasıl Olur?

Pelvis ve kalça kemiklerinin yerini ve birbiriyle olan ilişkisini öğrenmek yararlı olabilir. Omuriliğinizin tabanında bulunan büyük bir kemik olan pelvis gövdenizin alt kısmındadır. Kalça kemikleri, kalçaları pelvise bağlayan pelvisin iki tarafından da bulunan eklemlerdir.

Pelvik bölgede veya kalça bölgesinde ağrı hissederseniz bunun tam olarak nerede olduğunu ve neyin ağrıdığını anlamanız bazen zor olabilir. Pelvisteki veya kalça kemiğindeki ağrı bazen sırt ağrısı gibi hissedilebilir. Bu ağrı bazen yayılır ve birçok kadında hamilelik sırasında sırt ağrısı görülür. Ayrıca, bazı kadınlarda hamilelik ağrıları farklı şekillerde görülür. Bazılarında batan ve aniden rahatsız eden bir ağrı, bazılarında da sürekli yoğun bir ağrı olabilir. Hamileliğiniz süresince ağrılarınızın türü de değişebilir. Doktorunuz bu konuda doğru teşhisi koyacaktır.

Hamilelik sırasında pelvik ağrı sık görülür. Yoğun veya batan bir ağrı, sürekli veya ara ara gelen, hafif veya şiddetli bir ağrı olabilir. Ağrının belinize, poponuza veya kalçalarınıza doğru yayıldığını hissedebilirsiniz. Pelvik ağrıyı yalnızca belirli hareketlerde, örneğin yürürken hissedebilirsiniz. Veya yalnızca uyumak için uzandığınızda hissedebilirsiniz.

Günlük hayatınızı olumsuz etkileyen, zaman içinde kötüleşen veya çok ciddi olduğunu düşünmenize neden olan ağrının yanı sıra baş dönmesi, vajinal kanama veya ateşiniz olması durumunda da doktorunuzla görüşün.

Kalça Ağrısının Nedenleri

Hamilelikte erken dönemlerde veya ilk üç aylık dönemde kalça ağrınız olursa bunun nedeni hamilelik değil başka bir neden olabilir. Doktorunuz nedeninin belirlenmesini sağlayabilir.

İkinci veya üçüncü üç aylık dönemde kalça ağrısının nedeni siyatik olabilir. Bu durum, büyüyen rahmin siyatik sinirine baskı yapması sonucu oluşur. Ağrı belinize, kalçanıza ve bacağın arka kısmına vurabilir. Bu tür ağrılar bebeğiniz doğduktan sonra kendi kendine geçebilmektedir.

Pelvik Ağrının Nedenleri

Hamileliğin erken dönemlerinde pelvik ağrı genellikle endişelenilecek bir durum değildir. Büyüyen bebeğinizi kaldırmak için kemiklerinizde bağlarınızdaki değişiklikler sonucu oluşabilir.

Erken hamilelikte veya daha sonraki ilk üç aylık dönemde pelvik ağrı bir dış gebelik belirtisi olabilir. Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir yerde, genellikle de fallop tüpünde bir yere yerleşmesiyle meydana gelir. Dış gebeliğin diğer belirtileri arasında omzunuzda keskin bir ağrı, vajinal kanama ve lekelenme veya baş dönmesi, halsizlik veya güçsüzlük olabilir. Dış gebeliklerde tıbbi tedavi gerektiğinden bu belirtilerden herhangi bir durumda hemen doktorunuzla görüşün.

İkinci üç aylık dönemde pelvik ağrının nedeni taşıdığınız fazla kiloların yanı sıra hamilelik hormonları olabilir. Pelvisin iki tarafını birbirine bağlayan eklemler genellikle çok sert ve katıdır. Hamileliğin sonraki dönemlerinde relaksin hormonu pelvik bölgenizdeki kasların, eklemlerin ve bağların gevşeyerek bebeğinizin doğum kanalından daha rahat geçmesini sağlar. Bu gevşeme, bağların ve eklemlerin çok hareketli hale gelmesi durumunda pelvik bölgede rahatsızlığa neden olabilir.

Hamileliğin sonraki dönemlerinde meydana gelen diğer bir değişiklik de bebeğin doğuma hazırlık için aşağıya pelvise doğru inmesidir. Bunun sonucunda da pelvis, kalça ve mesanede daha fazla baskı hissedersiniz. Olumlu tarafı nedir? Bebeğinizin doğmaya hazırlandığı anlamına gelir ve akciğerlerinizdeki baskı azaldığından biraz daha rahat nefes alabilirsiniz. Henüz hamilelik sürenizin sonuna gelmediyseniz pelvik bölgenizde veya alt karın bölgenizde baskı olması erken doğum belirtisi olacağından bunu fark etmeniz durumunda doktorunuzla görüşün. Erken doğumla birlikte yoğun bel ağrısı, vajinal kanama veya düzenli kasılmalar gibi diğer belirtiler görülebilir.

Pelvik ağrı, bazen idrar yolu enfeksiyonu belirtisi olabilir. İdrarınızı yaparken ateşiniz veya yanma hissi olursa öneri ve tedavi için doktorunuzla görüşün.

Hamilelikte Pelvik Ağrı veya Kalça Ağrısını Önleme veya Rahatlatma Yöntemleri

Doktorunuz size şu tavsiyelerde bulunabilir:

  • Mümkünse uzun süre ayakta kalmaktan kaçının.

  • Ağır eşyalar kaldırmamaya dikkat edin.

  • Düzenli olarak egzersiz yapın ama kendinizi çok zorlamayın (yeni bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuzla görüşün)

  • Ilık bir duş alın

  • Duruşunuzu doğru ayarlayın.

  • Dizlerinizin arasına bir yastık koyarak uyuyun.

  • Ağrıyan bölgelere sıcak torba koyun.

  • Kegel egzersizleri yapın

  • Karın destek kuşağı kullanın.

Doktorunuz size ağrı kesici ilaç, fizik tedavi veya kalça ağrısını veya pelvik ağrıyı önleyecek egzersizler verebilir.

Kalça ağrısı veya pelvik ağrısı hamilelikte yaşadığınız rahatsız edici ağrılardan biri olabilir ama bazen bunun hamileliğin bir parçası olduğunu bilmek yararlı olabilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Doğuma yaklaşırken, doğuma hazırlık olarak bebeğin aşağıya "inmesi" durumunda pelvis bölgenizde baskı hissedebilirsiniz. Bu durum doğum başlamadan birkaç hafta önce veya birkaç saat önce gerçekleşebilir.

Çerez Onayı