Bebeğim yürümekte uzmanlaştı!

Çocuğunuz yürümeyi öğrendiğinde muhtemelen tüm gün geniş, aşırı eğik bir yürüyüşle, midesi önden dışarıda olacak şekilde dolaşıp durmuştur. Denge kurma konusunda iyileştikçe ayakları arasındaki mesafe daralacak, ayak parmakları dışa dönmek yerine ileri bakmaya başlayacaktır. Henüz yapmıyorsa da kısa süre içinde yürürken başka şeyler de yapmaya başlayacaktır.

İki veya üç aylık deneyim kazandıktan sonra aşağıdakileri yapabilecektir:

• Dolaşırken bir kolunda oyuncak taşıma

• Başının üzerine uzanma

• Yürürken yukarı bakma

• Dönme ve çömelme

• Merdivenleri tırmanma

Tüm merdivenlere korkuluk yerleştirin ama çocuğunuza biraz alıştırma zamanı verdiğinizden de emin olun (elbette siz yanındayken!). Tırmanmak, ilk aşamadır. Merdivenlerden geriye doğru inmek ise en güvenli iniş rotasıdır; kendi başına bulamayabileceği için doğru pozisyonu almasında ona yardımcı olun. Bazen ikinci yaşının ortalarında bir el ve tırabzanı tutarak ayakları üstünde merdivenleri aşmayı öğrenecektir. Her seferinde tek adım atacak, önce her iki ayağını aynı basamağa getirip sonra tırmanmaya devam edecektir. Ayaklarını değiştirerek tırmanmayı öğrenmesi birkaç ay, –hatta belki bir ya da iki yıl– sürecek, ayaklarını değiştirerek merdivenlerden inmesi ise daha da uzun sürecektir. 

Bilginiz olsun: Yürümeyi çıplak ayakla öğrenmek ideal yoldur. Çocuğunuz yürümeyi öğrendikçe çıplak ayak parmakları zemini kavrayacak, ayak tabanı kemerleri gelişecektir. Sadece ayaklarını soğuktan veya bozuk yüzeylerden korumak için ayakkabıya ihtiyacı vardır.  

Çerez Onayı