Her-bebek-emekler-mi

Her bebek emekler mi?

Ay ay bebek gelişimi konusunda en heyecanla beklenen, bebeğinizinyürüme serüvenindeki önemli geçiş noktalarından biri olan emeklemedir. Bebeklergenelde 6. ve 10. aylar arasında emeklemeye başlarlar. Yüzükoyun yerebırakıldıklarında öncelikle ileriye gitmek için hareketlenirler. Bir kısmıkomando pozisyonunda kendini kollarıyla çekerek bacaklarını kullanmadanilerler, bir kısmı gücünü ayaklarına vererek yol almayı tercih eder. Emeklemeyegeri geri giderek başlayan bebeklerin sayısı da az değildir.

Yürüme düzenindebeklenen süreç; emekleme, “sıralama” diye tabir edilen ayağa kalkarakkoltuklara ve anne babanın bacağına tutunarak yan yan gitme ve ayakta durduktansonra desteksiz yürüme aşamalarından oluşur. Ama bu kesin kural değildir çünkübebeklerin gelişimleri birbirinden farklı olabilir. Kimisi emeklemeyi uzun tutar,kimi önce ayaklanır sonra emeklemeye geri döner. Bununla birlikte bazıbebeklerin emeklemeden direkt ayaklanmaları da mümkündür ve bu da son derecenormaldir. Bu nedenle ebeveynlerin, yaşıtları emeklemeye başladığı halde henüzemeklemeyen bebekleriyle ilgili kendilerini üzmelerine ve endişelenmesine gerekyoktur. Bebek normal fiziksel hareketlerini yapabiliyorsa, gelişiminde birsorun yoksa emeklememeyi tercih etmemiş olması çok şaşırtıcı değildir. Ayrıcaemekleme sürecini, alışıldık şekilde değil kendi tercih ettiği şekildesürdürüyor da olabilir. Sürünme, popoyla ileri atılma gibi bazı hareketler deemekleme sürecindeki hareketler içinde değerlendirilebilir.

Burada önemli olanbebeğin bir yerden başka bir yere hareket ederken bazı yöntemleri kullanıyorolmasıdır. Bilinmesi gereken bir başka önemli bir konu da şudur: Emeklemesigecikmiş veya emeklemeden ayaklanmış bir bebekle, erken emeklemiş bir bebekarasında öğrenme yeterliliğine dair herhangi bir risk yoktur.

Bunları okudunuz mu: