Bebekte Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeğiniz yaklaşık 4 ila 7 aylık olduğunda sıklıkla diş çıkarma belirtileri görülür. Diş çıkarma sürecinde bebeğinizde ilk dişleri çıkana kadar biraz rahatsızlık olur. 3. aydan başlayıp 12 ila 14. aya kadar olan dönemde ilk dişler büyümeye başlar ve diş etlerinden çıkar. Bu durum, diş çıkmadan hemen önce biraz şişmeye ve hassasiyete neden olur. Çok nadir durumlarda bazı bebekler dişleri çıkmış olarak bile doğabilir (yaklaşık 2000'de 1).

Bebekte diş çıkarma belirtilerini fark etmek ve bebeğinizin ilk küçük dişleri görünmeye başladığında yapmanız gerekenleri bilmek önemlidir. Diş çıkarma sürecinin bebeğinizi rahatsız ettiğini fark ettiğinizde bebeğinizi rahatlatma yöntemlerine göz atabilirsiniz.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeğiniz ilk birkaç ayda büyüyüp gelişirken bebeğinizin ön dişlerinin yaklaşık olarak 4 ila 6. ayda çıkmasını bekleyebilirsiniz ve diş çıkarma belirtileri genellikle dişin ucu görünmeden yaklaşık üç ila beş gün önce görülür. Ayrıntılı bilgileri diş çıkarma evreleriyle ilgili yazıda okuyabilirsiniz. Bebeklerde en sık görülen diş çıkarma belirtilerini şunlardır:

  • Daha fazla ısırma: Diş çıkaran bebekler, diş etlerinde hissettikleri baskıyı rahatlatmak için oyuncaklarını veya parmaklarını ısırabilir.

  • İştah kaybı: Bebeklerde iştah kaybı olur ve ağızlarındaki rahatsızlık nedeniyle yemek yemeyi veya bir şey içmeyi kabul etmezler.

  • Daha fazla salya: Bebeğin diş çıkardığını gösteren belirtilerden biri salyadaki artıştır. Salyada aşırı artışın sonucunda bazı bebeklerde ishal görülebilir, bu da pişiğe neden olabilir. Yumuşak dışkılama olduğunu fark ederseniz bebeğinizin susuz kalmadığından emin olun ve yüksek ateş yada kanlı veya iltihaplı dışkı görürseniz doktorunuza danışın.

  • Ağız çevresinde kızarıklık: Aşırı miktarda salya bebeğin ağzı, çenesi ve göğsü etrafında hafif bir kızarıklığa neden olabileceğinden bebeği gözlemlemek ve tükürüğü temizlemek önemlidir. Cildi daha çok tahriş edebileceğinden çok sık ve sert silmemeye dikkat edin.

  • Daha fazla emme: Bu belirti, ısırma gibi bebeğinizin diş etlerinden çıkacak bir dişin neden olduğu baskıyı azaltmaya çalışması sonucunda ortaya çıkar.

  • Kulak çekme: Bu bebekler diş çıkarırken çok sık görülmeyen bir belirtidir ama bazı bebekler hassaslaşan diş etlerindeki ağrıyı hafifletmek için kulaklarını çekebilir.

  • Uyumada zorlanma: Şişme ve hassasiyet sonucu rahatsızlık nedeniyle bebeğiniz geceleri veya uyku saatinde zor uyuyabilir. Bebeğinizin rahatça uykuya dalmasını sağlayacak ipuçlarımıza göz atın.

  • Huysuzluk: Bebeğinizin yeni dişleri çıkarken huzursuz veya sinirli olması normaldir. Diş çıkarma sonucunda hassaslaşan diş etleri bebeğinizin normalden daha fazla huysuz olmasına neden olabilir. Bebeğinizin dikkatini dağıtmak veya bebeğinizi kucaklamak bazen ağrıyı hafifletebilmektedir.

  • Diş çıkarırken ateşlenme: Diş çıkaran bebeğin vücut ısısı biraz artabilir ve buna genellikle diş ateşi denir. Ama 38°C üzerinde olan ateş diş çıkarmayla ilgili değildir ve tedavi edilmesi gereken bir hastalık veya enfeksiyon olduğu anlamına gelebilir. Bebeğinizin çok huzursuz olması veya ateşin devam etmesi veya 38°C üzerinde olması durumunda veya bebeğinizde diğer hastalık belirtilerini görmeniz durumunda bebeğinizin doktoruyla görüşün.

Bebeğinizin dişlerinin kendisi hazır olduğunda çıkacağını unutmamanızı öneririz. Dişlerin beklenen zamanlarda çıkmaması durumunda endişelenmeyin çünkü her çocuk farklıdır. Dikkat etmeniz gereken diş çıkarma belirtileriyle ve diş çıkaran bir bebeği rahatlatmayla ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki bilgi görseline bakabilirsiniz.

Çerez Onayı