dis cikarma

Hiçbirimiz çocuklarımızın hızlı büyümesini istemeyiz ancak bu süreçte pek çok mucize gerçekleşir ve bebeğinizin ilk dişini çıkarması heyecan verici bir dönüm noktasıdır.

Bebekler genelde 3 ila 12 aylık dönem arasında diş çıkarmaya başlar. (Az sayıda bebeğin, 2,000 bebekte 1'inin- bir dişi çıkmış halde doğabildiğini biliyor muydunuz?)

Bazı bebekler diş çıkarma evresinde hiç bir belirti göstermezken, bazıları diş çıkarmak üzere olduklarına dair birtakım işaretler verebilir; sürekli salya akıtmak bunlardan biridir. 

Bebeklerin gelişimindeki birçok şey gibi, diş çıkarma evreleri de bebekten bebeğe değişiklik gösterir. Genel olarak, bebeğiniz diş çıkarmaya başladıktan sonra, 6 ayda bir 4 diş çıkaracaktır. Bu ilk dişler genel olarak süt dişleri olarak bilinir ve çocuğunuz 6 yaşından 12 yaşına gelene kadar bu dişlerin yerine kalıcı yetişkin dişleri çıkar.

Muhtemelen, bebeğinizin ilk dişinin 4 ila 7 aylık dönemde çıktığını göreceksiniz. İlk önce ön alt (santral kesici) dişler çıkma eğilimindedir. Bu dişlerin ardından genellikle karşıtları olan üst kesici dişler çıkar.

Dişler genelde çifter çifter çıkma eğilimindedir. Üst ve alt lateraller (yan kesici dişler) 9 ila 16 aylık dönem arasında çıkar ve bu dişleri çocuğunuz 2 yaşına gelmeden çıkacak olan kaninler (köpek dişleri) izler. En son, genelde yürüme çağındaki çocuğunuz 3 yaşına girmeden patlamayan azı dişleri belirecektir. Kız çocukları, erkek çocuklarından daha erken diş çıkarabilirken, çoğu çocuk 3 yaşına geldiğinde 20 dişin tamamını çıkarmış olur.

Diş gelişimi bir rekabet konusu olarak görülmemelidir. Bebeğinizin dişleri ne zaman hazır olursa o zaman çıkacaktır. Bu yüzden arkadaşlarınızın çocukları sizin çocuğunuzdan önce diş çıkarırsa hiç endişelenmeyin.

Bebeklerin dişleri olmadan da çiğneyebileceklerini ve boğazlarına bir şey takılmaması için her zaman dikkat etmek ve yemek yerken onları daima kontrol altında tutmak gerektiğini unutmayın. Çocuğunuzun tüm dişleri çıkmış olsa dahi belli başlı yiyeceklerin boğaza takılma riski vardır; örneğin miniklere üzüm yedirecekseniz, üzümü mutlaka dörde (boylamasına) bölün.  

Hiç kaygılanmayın. Tam tersine onların gelişimindeki bu heyecan verici dönüm noktasının keyfini çıkarın. Emin olun, bebeğinizin dişleri hazır oldukları anda çıkacaktır.

Pişik ve Diş Çıkarma Arasında Bir Bağlantı Olduğu Doğru Mu?

Uzmanlar, diş çıkarma, pişik ve yumuşak dışkılamanın aynı anda meydana gelebileceğini ancak bu üçünün birbiriyle pek bağlantısı olmadığını söylüyor. İshal, diş çıkarma esnasında beklenen bir yan etki değildir. Eğer bebeğiniz diş çıkarırken ishal olursa, sıvı kaybına dair herhangi bir belirti olup olmadığını dikkatle izleyin ve bebeğinizin ateşi yükselir (38 dereceyi aşar) veya dışkısında kan veya iltihap bulunursa lütfen doktorunuza danışın.