Kardeşlerin paylaşacağı bir oda hazırlama

Küçük çocuğunuz sonunda gece boyunca uyuyabiliyor (çoğu zaman) ve büyük kardeşi ile aynı odada kalmak için hazır görünüyor. Aynı odada kalmaya geçişi biraz daha kolaylaştırmak için bu ipuçlarını kullanın ve çocuklarınıza yeni ve işlevsel bir alan sağlamak için ne yapmanız gerektiğini öğrenin.

1. Alanın Ayrılması

Tabii ki birbirlerini seviyorlar ama çocukların biraz kişisel alana da ihtiyacı vardır. Yatakları ve yatak yerleşimini kullanarak aynı oda içinde her çocuk için bir bölge ayırın.

• Ranza yataklar bir oda içinde iki ayrı "kat" duygusu oluşturmakta yararlıdır.

• İkiz yatakların yan yana yerleştirilmesi gerekmez. "L" şeklinde bir düzenleme çocuklara biraz daha mesafe sağlar.

2. Depolama

Paylaşılan bir oda daha fazla kıyafet, oyuncak ve eşyayı koyacak yer bulmayı gerektirir. Şimdiden akıllıca bazı düzenlemeler gelecek yıllarda günlük rutininizi kolaylaştıracaktır.

• Her iki çocuğun kolayca erişerek kendi başlarına giyinebileceği alçak dolaplar ve askılıklarla bağımsızlıklarını arttırın.

• Çocuklarınız odalarını çalışma veya sanat ve el işleri için de kullanacaksa, yeterli aydınlatma ve depolama alanı olan bir çalışma alanları olması gerekir.

• Sergilenen kitap ve oyuncakları sıraya koyarak değiştirme dağınıklığı azaltmaya ve bunların çocuklar için ilginçliğini sürdürmeye yardımcı olur. Ayda iki kez veya daha fazla bunları değiştirmeyi unutmayın.

3. Güvenlik

Daha büyük olan çocuğunuz daha çeşitli oyuncaklarla oynayabilir ve büyük olasılıkla çok daha az güvenlik kaygıları olacaktır, daha küçük olan ise hala ciddi bebek güvenliği gerektirebilir. İşin sırrı her ikisini de odasında mutlu edecek dengeyi bulmaktır.

• Çoğu oyun ve küçük oyuncakları başka bir yerde tutarsanız yatak odaları daha güvenli ve çok daha az dağınık olacaktır.

• Yatak odasında bulunan oyuncakları her iki çocuğun güvenli bir şekilde oynayabileceği şeylerle (örneğin doldurulmuş hayvanlar) sınırlı tutun.

• Açıktaki prizleri örterek, dolap ve kitap raflarının devrilmemesi için mobilyaları duvarlara sabitleyerek ve keskin kenarları yumuşak şeylerle kaplayarak odayı bebek için güvenli hale getirin.

• Çocuklarınız yatakların üzerinde zıplama eğilimindeyse, (iç yayları olmayan) köpük yatak kullanarak bu isteklerini azaltın.

4. Stil

Çocuklarınızın odasının teması kardeşlerin dinamiğine bağlıdır.

• Her iki cinsiyetten kardeşler için nötr temaları deneyin (plaj, orman veya seyahat).

• İki erkek veya kız kardeş için, her ikisinin de yaşına uygun erkek veya kız çocuğu temalarını deneyin (bir, iki yıl içinde çok bebeksi gibi görünecek şeylerden kaçının).

5. Sağlamlık

Her zaman pratikliği göz önünde tutun. Çocuklarınızın eşyaların iyi bakmayı öğrenmelerini istersiniz ama mobilyalarının her gün kullanıma dayanmasını da istersiniz.

Büyük çocuğunuzun artık kaza geçirmesi pek muhtemel olmasa bile, odasına içecek bir şeyler götürebilir ve dökebilir. Tüm yüzeylerin yıkanabilir ve dayanıklı olması işinizi kolaylaştırır. 

Çerez Onayı